Wycieczki rowerowe – sprawdź, jak się przygotować!

Wakacyjny wyjazd kojarzy się już nie tylko z wylegiwaniem się plackiem na plaży. Wczasowicze coraz częściej szukają okazji do aktywności fizycznej – korzystają z rowerów wodnych i kajaków, maszerują po górach lub spędzają urlop na wycieczkach rowerowych. Ten ostatni przykład to świetny pomysł dla fanów kolarstwa, pięknych krajobrazów i wolności. Sprawdź, jak przygotować się do wakacji na rowerze!

Podróżowanie rowerem – co jest potrzebne?

Rower na wycieczkę rowerową

Dobry rower to absolutna podstawa udanej wycieczki rowerowej. Jeśli nie chcesz, aby wyjazd szybko przestał być przyjemnością, koniecznie zadbaj o odpowiednie dwa kółka.

Do podróżowania na rowerze w większości przypadków najlepszy będzie rower trekkingowy. Przy wyborze roweru zwróć uwagę na udźwig bagażnika i możliwość doczepienia sakw. Zwykle jest to 15-25 kg. Dobrze, abyś zadbał o 2-3 kg zapasu, żeby w razie czego móc zaopatrzyć się w wodę i prowiant.

Koniecznie upewnij się też, czy rower posiada sprawne oświetlenie oraz błotniki. Dobrze, kiedy da się zmienić ułożenie kierownicy. Przy dłuższych trasach cierpną ręce, ale zmieniając co jakiś czas ich ułożenie możesz temu zapobiec.

Wycieczka rowerowa – przygotowanie kondycyjne

Przygotowania do podróżowania na rowerze powinno się rozpocząć wystarczająco szybko, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Nie chcesz chyba, by w połowie długiej trasy Twoje nogi zaczęły zachowywać się jak z waty, a oddech wariował.

Zacznij od krótszych wycieczek po okolicy, takich na 10-30 km, żeby przyzwyczaić ciało do siodełka i pedałowania. Z czasem zwiększaj dystans, ale pamiętaj – ważniejsze niż tempo, jest to, jaki dystans dasz radę przejechać podczas jednego wypadu. Prędkość poprawi się sama.

Dobrze, jeśli przed wyprawą rowerową zobaczysz, ile kilometrów dziennie będziesz musiał przejechać. Postaraj się przed wyjazdem przygotować do pokonywania takich albo nawet nieco dłuższych odcinków.

Co zabrać na wycieczkę rowerową?

Tylko odpowiednie przygotowanie bagażu może zapewnić Ci komfort i dobre samopoczucie podczas całej wyprawy. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę najważniejszych rzeczy, o których nie możesz zapomnieć:

  1. Części zapasowe do roweru – rzeczy się psują, bądź na to gotowy. Dobrze, jeśli zadbasz, by mieć przy sobie zapasową dętkę, linkę hamulcową i szprychy. Nie zaszkodzi też, jeśli zabierzesz smar, pompkę i zestaw kluczy!
  2. Apteczka – powinny się w niej znaleźć leki przeciwbólowe, środek do odkażania ran, plastry i bandaż. Zadbaj także o magnez, ponieważ po długim wysiłku mogą zacząć łapać Cię skurcze. Dobrym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w coś na obtarcia.
  3. Prowiant – z pewnością będziesz uzupełniać go w trasie, ale warto przygotować coś na początek. Polecamy suszone owoce, zwłaszcza banany, jabłka i morele. Przygotuj też orzechy i pestki.
  4. Kask – czasem trudno się do niego przekonać, czasem wydaje się niepotrzebny, ale w kluczowych sytuacjach może uratować życie. Dlatego to obowiązkowa pozycja w wyposażeniu każdego, kto myśli o dłuższym wyjeździe rowerowym.
  5. Deszczówka – ulewa może złapać Cię pośrodku niczego. Bądź gotów, żeby w razie czego jakoś dotrzeć do najbliższego zadaszenia.

Podróże na rowerze – najpiękniejsze trasy rowerowe

wycieczki rowerowe zdjecie 1

Trasy rowerowe na Mazurach

Polska jest pełna pięknych tras rowerowych, dłuższych i krótszych. Bardzo interesującym miejscem na rowerowe wojaże są Mazury, które oferują trasy pośród jezior i zielonej przyrody. Na taką wycieczkę koniecznie spakuj również aparat, ponieważ pięknych miejsc do fotografowania nie zabraknie!

Krótka, bo licząca niespełna 10 km trasa, to ścieżka rowerowa „Góry Dębowe”, na której można zobaczyć urokliwą kapliczkę św. Franciszka. Na Mazurach nie brakuje jednak trudniejszych tras. Jeśli podjazdy nie są Ci straszne, spróbuj wybrać się z Brzydowa na Dylewską Górę. To 29 km jazdy, po której Twoje nogi poczują zmęczenie!

Gdańsk – najlepsze trasy rowerowe nad morzem

Gdańsk posiada bardzo rozbudowaną sieć tras rowerowych, co czyni go miastem atrakcyjnym dla rowerzystów. Ścieżki dla jednośladów liczą tu łącznie niemal 700 km, jest więc gdzie jeździć. Jeśli jednak nie chcesz podróżować wyłącznie po mieście, na pewno zainteresuje Cię trasa rowerowa po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, która pozwoli zboczyć z głównych ścieżek i dotrzeć w wiele ciekawych miejsc.

Wycieczki rowerowe za granicą

Jeśli wycieczki rowerowe po Polsce masz już za sobą i szukasz czegoś nowego, spróbuj wyjazdu za granicę. Biura podróży oferują wycieczki rowerowe po najróżniejszych miejscach – Niemczech, Austrii czy Holandii. W sieci znajdziesz wiele interesujących propozycji, na przykład na stronie lidl-podroze.pl .

Zwiedzanie nowych miejsc podczas rowerowych wycieczek to świetny pomysł. Nie tylko pozwoli Ci to przemieszczać się szybko i tanio, ale także sprawi, że wyjazd przysłuży się Twojej kondycji i dobremu samopoczuciu. Jeśli więc lubisz łączyć przyjemne z pożytecznym, zdecydowanie powinieneś przemyśleć wakacje na dwóch kołach!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest