Synestezja – czyli zobacz dźwięki i usłysz kolory

Znasz to uczucie miękkości podczas słuchania niskich dźwięków? A może masz wrażenie, że robi Ci się chłodno, kiedy wchodzisz do pomieszczenia pomalowanego na niebiesko? Być może do tej pory nie zdawałaś sobie z tego sprawy, ale jeśli powyższe sytuacje są Ci dobrze znane, masz do czynienia ze zjawiskiem synestezji.

Czym jest synestezja?

Synestezja to zjawisko, które dopada jedną na 1000 osób. Powszechnie jest uznawana za zaburzenie funkcjonowania mózgu, w wyniku którego zmysły są ze sobą skonfigurowane, czyli np. narząd wzroku pośrednio odbiera bodźce skierowane do narządu słuchu i w ten sposób „widzimy” dźwięki.

Kiedyś synestezja była uznawana za coś niezwykłego, wręcz magicznego. Teraz wiemy, że jest ma to związek z układem nerwowym. Bodziec zmysłowy pobudza część mózgu odpowiedzialną za obieranie innego rodzaju bodźców.
Niektórzy lekarze twierdzą nawet, że każdy noworodek odbiera zmysły w ten sposób i dopiero z wiekiem przestaje doświadczać synestezji.

Widząc muzykę

Nie ma jednego rodzaju synestezji. Zazwyczaj mózg osób, u których wykryto to zaburzenie łączy ze sobą dwa zmysły, np. odpowiadające za dźwięk i kolor. Zdarzają się jednak przypadki tak rozbudowanej synestezji, że łączy się ze sobą kilka zmysłów.

Synestezja pojawią się np. po przebytym wypadku lub po chorobie w wyniku uszkodzenia części mózgu odpowiedzialnej za odbiór danego bodźca. Co odczuwają synestetycy? Osoby cierpiące na to schodzenie mogą widzieć kształty lub odpowiednie kolory podczas słuchania muzyki. Dla nich konkretna litera lub słowo zawsze będzie np. czerwona. Jeśli synestetyk zawsze widzi słowo „dom” w kolorze zielonym i zobaczy je zapisane na niebiesko, będzie odnosił wrażenie, że popełniono błąd ortograficzny. Osoby doświadczające synestezji przez całe życie traktują to jako coś normalnego. Co więcej, mogą być zdziwione, że ich sposób postrzegania świata odbiega od normy. Synestezja nabyta może wywoływać dezorientację, jednak po pewnym czasie mózg „przestawia się” na nowy schemat i odczuwanie zmysłów na wiele sposobów staje się czymś normalnym. W niektórych przypadkach niesie to za sobą pewne korzyści, ponieważ synestetycy mają lepszą pamięć i są kreatywniejsi, dlatego częściej zostają artystami.

Wszyscy jesteśmy ofiarami synestezji

Nawet jeśli nie cierpimy na to schorzenie, stajemy się ofiarą tego zjawiska na każdym kroku. Jak to możliwe? Przypomnij sobie swoją ulubioną reklamę w telewizji. Lubisz ją, bo pokazany produkt jest wg Ciebie dobry? A może w tle reklamy słychać świetną piosenkę? No właśnie. Producenci reklam doskonale wiedzą, że nawet u osób bez synergii, jedne zmysły mogą w jakiś sposób wpłynąć na inne. Dlatego pranie w reklamach jest bielsze, pomidory jakby bardziej czerwone, a reklama samochodu ma ścieżkę dźwiękową, którą zabrałabyś ze sobą w długą podróż…

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest