Strzelectwo – czy to sport dla każdego? Kto ma do tego predyspozycje?

strzelectwo sportowe

W większości państw, aby posiadać i używać broni palnej, potrzebne jest zezwolenie. Nie jest ono jednak z reguły wymagane w przypadku broni pneumatycznej, czyli popularnych wiatrówek. Dzięki temu każdy może zacząć swoją przygodę ze strzelectwem sportowym.

Wiatrówki – co to takiego?

Na początek zdefiniujmy, czym są wiatrówki. Ogólnie, jest to uproszczone, kolokwialne określenie broni pneumatycznej, czyli pistoletu lub karabinu wykorzystującego sprężony gaz (najczęściej po prostu powietrze) do wystrzeliwania pocisków ze śrutu. W polskim prawie bronią pneumatyczną nazywa się te wiatrówki, których energia wylotowa pocisku przekracza 17 J. Nie zmienia to faktu, że stosowanie tego określenia do słabszych, niewymagających specjalnego pozwolenia wiatrówek nie jest błędem.

W Polsce można bez zezwolenia nabyć wiatrówkę gładkolufową o energii wylotowej pocisku poniżej 17 J. Prawo przewiduje taką możliwość, ponieważ tego typu pistolet czy karabin jest relatywnie bezpieczny, tzn. stwarza o wiele mniejsze zagrożenie dla strzelca oraz jego otoczenia niż strzelanie z broni palnej.

Wiele spośród wiatrówek dostępnych na rynku to repliki oryginalnych pistoletów, strzelb oraz karabinów, stosowanych przez wojsko, policję czy myśliwych. Gdzie można je nabyć? Dobry sklep militarny z pewnością będzie miał szeroką ofertę.

strzelectwo-jakie-niesie-ze-soba-korzysci.jpg

Strzelectwo – jakie niesie ze sobą korzyści?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że strzelectwo jest sportem wszechstronnie rozwijającym, który oferuje liczne, różnorodne korzyści dla ciała oraz umysłu. Już samo strzelanie do celu z wiatrówki (oczywiście w bezpiecznych warunkach, czyli głównie na strzelnicy) daje sporą frajdę, jest bardzo emocjonujące. Z drugiej strony, pozwala się wyciszyć i odprężyć. Aby dobrze strzelać, potrzebne są koncentracja i skupienie – sport ten skutecznie rozwija te umiejętności, które przydają się nam przecież w codziennym życiu, np. w pracy. Dzieje się tak głównie dlatego, że aby czynić postępy w tej dyscyplinie, wymagane jest opanowanie oddechu – wpływa ono na precyzję oddawania strzałów – a właśnie to, jak oddychamy, przekłada się na naszą zdolność koncentracji.

Poza tym, jeżeli startujemy w zawodach strzeleckich i w miarę rosnącej praktyki zajmujemy coraz wyższe miejsca, uzyskujemy satysfakcję ze swoich wysiłków, co korzystnie oddziałuje na psychikę. Z kolei umiejętność posługiwania się bronią, w tym pneumatyczną, podnosi pewność siebie.

Czy jest to sport dla każdego?

Strzelectwo sportowe uprawiać mogą wszyscy, nawet dzieci, oczywiście pod kontrolą opiekunów. Jest to sport dla każdej osoby, która ma wzrok na tyle dobry, by zlokalizować cel, a także jest w stanie utrzymać wiatrówkę w rękach i oddać z niej strzał w sposób bezpieczny.

Aby uprawiać ten sport, koniecznie trzeba dobrać broń i amunicję zgodnie ze swoimi potrzebami i umiejętnościami. Początkujący i doświadczeni strzelcy będą przecież mieli odmienne oczekiwania. W dokonaniu wyboru pomoże nam kompetentny sprzedawca w sklepie. Następnie należy poszukać dobrej strzelnicy.

Co bardzo istotne, ćwiczyć należy pod okiem kompetentnego instruktora, który nauczy nas bezpiecznie obchodzić się z wiatrówką, dokładnie wyjaśni, jak się z niej korzysta, a także pomoże nam przyswoić najlepsze techniki strzeleckie, dzięki którym nie tylko czerpali będziemy przyjemność z uprawiania tego sportu, ale też zyskamy szansę na sukcesy.

Pamiętajmy również, że strzelectwo wiąże się nie tylko z frajdą, ale też z odpowiedzialność. Z wiatrówki korzystać należy tak, aby nie zrobić krzywdy sobie, innym ludziom ani zwierzętom, ani też nie zniszczyć mienia.

 

Materiał partnera.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest