Prezent na chrzciny – kilka sprawdzonych pomysłów!

Mało spraw jest źródłem tak dużych problemów jak dawanie prezentów. Aby prezent był trafiony, musimy bardzo dobrze znać drugą stronę, a i tak, zdarzają się sytuacje, w których ktoś nie jest zadowolona z naszego podarunku.

Wiosna to czas odrodzonej nadziei, symbol nowego życia i zmian. Jest ona szczególne ważna dla Chrześcijan. Powód jest prosty. Wiosną, Jezus pokonał siły ciemności i śmierć, stając się Zbawcą Człowieczeństwa. Jednocześnie otworzył drogi do raju dla przeciętnego człowieka. Warunek jest jeden – wiara i przyjmowanie sakrament ów. Pierwszym z nich jest sakrament chrztu.

Czym jest sakrament chrztu?

Sakrament chrztu, to w chrześcijaństwie obrzęd oczyszczenia z grzechów oraz nawrócenia. Osobą, która go zleciła, był sam Jezus Chrystus. Zgodnie z ustanowieniami Światowej Rady Kościołów, składa się kilku istotnych elementów – wysłuchania nauk Pisma Świętego, przyzwania Ducha Świętego, wyrzeczenia się zła oraz wyznania wiary w Trójcę Świętą. W przypadku małych dzieci, które nie potrafią w pełni świadomie uczestniczyć w tych wszystkich elementach, tę rolę mogę przejąć ich rodzice lub opiekunowie. Ważną rolę odkrywa sama woda. To ona usuwa grzechy oraz pełni funkcję symbolicznego z zmycia z siebie starej tożsamości i nadanie nowej. Dlatego podczas chrztu, kapłan pyta się rodziców o imię dla swojego dziecka. Mimo tego, że dziecko nie może świadomie popełnić żadnego grzechu, według Kościoła Katolickiego, rodzi się z pewnego rodzaju brzmieniem po praprzodkach – Adamie i Ewie. Woda umożliwia zmycie grzechu pierwotnego, stanie się krystalicznie czystym jak woda i przez to, dostępowanie pełni łask Bożych, będąc blisko Jezusa.

Wbrew temu, że jest to wydarzenie religijne, sacrum miesza się z profanum i po nabożeństwie kościelnym, bliscy dostają zaproszenie na przyjęcie. Dziecko, rodzina, radość – wszystko brzmi cudownie. Jest tylko jeden problem – czy nasz prezent dla nowoochrzczonego członka Kościoła, będzie trafiony?

Jaki wybrać prezent?

To jaki wybierzemy dla kogoś prezent, zależy od wielu czynników. Najważniejszą zmienną jaką powinniśmy wziąć pod uwagę jest wiek. Chrzest można przyjąć w każdym wieku. Inny prezent należy kupić miesięcznemu dziecku, a inny piętnastoletniej dziewczynie, która postanowiła w sposób świadomy przystąpić do wspólnoty Kościoła. W tym artykule, postaramy się jednak skupić na prezentach dla dzieci, ponieważ przypadki późniejszego przystąpienia do sakramentu są rzadsze i często pozbawiono wystawnej części.

Prezent na chrzciny dla chłopca i prezent na chrzciny dla dziewczynki

Piaget jest autorem teorii rozwoju, która zakłada sześć stadiów rozwojowych człowieka. Należy pamiętać, że każde z tych stadiów, zawiera w sobie inne umiejętności. Dziecko dwumiesięczne będzie inaczej postrzegało świat niż roczne. Kupując zabawki, należy brać to pod uwagę. Nie warto inwestować w rzeczy, które są przeznaczone dla młodszych dzieci. Dziecko, przez cały czas się rozwija i kupienie czegoś, co jest na opakowaniu oznaczone jako przeznaczona dla niższego pułapu wiekowego, nie ma sensu.

Oprócz zabawek, można zainwestować w ubranka. Co ważne – na większe dzieci. Dzieci rosną i wyrastają ze starych w zastraszającym tempie. Kupno bucików lub sukienki, z pewnością pomoże rodzicielskiemu budżetowi.

Kolejnym dobrym pomysłem, jest zakup złotego lub srebrnego medalika z podobizną świętego lub Matki Boskiej. Zakup można ewentualnie uzupełnić grawerunkiem. Taki prezent, w przeciwieństwie do ubrań lub zabawek, będzie trwały, ponadczasowy, a przede wszystkim jednoznacznie związany z przyjmowanym sakramentem.

Idąc po linii najmniejszego oporu, kiedy nie chcemy popełnić faux pas, jako prezent można wybrać pieniądze. Kwota, jaką przekażemy, zależy od naszych dobrych chęci, a także tego, jak bliscy jesteśmy dla ochrzczonego dziecka. Zasada jest prosta – rodzice chrzestni oraz bliska rodzina, powinna się bardziej postarać od pozostałych.

Podczas całej uroczystości, nie należy zapominać o jej głównej idei. To w rzeczywistości włączenie nowego człowieka do wspólnoty katolickiej. Niech ta myśl przyświeca wszystkim, którzy będą w najbliższym czasie uczestniczyli w tego typu wydarzeniach.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest