Pierwszy dzień szkoły – jak przygotować dziecko oraz rodzica?

Pierwszy dzień w szkole to dzień pełen emocji zarówno dla dziecka jak i rodziców. Rozpoczęcie nauki jest bardzo ważnym momentem dla dziecka, które czuje, że staje się poważnym uczniem. Rozpoczęcie nauki to zupełnie nowy rozdział w życiu dziecka i jego rodziców. Pociechy są dumne, podekscytowane i szczęśliwe na myśl o rozpoczęciu kolejnej przygody, którą będzie szkoła. Niestety nie wszystkie dzieci podzielają takie odczucia. Niektóre maluchy boją się i stresują wejściem w zupełnie nowy i nieznany świat. Zadaniem rodziców jest przygotowanie dziecka na taki dzień, zaszczepienie w nim pozytywnych uczuć i dobrego nastawienia. Jednak pierwszy dzień szkoły syna lub córki może być również stresem dla rodziców, którzy obserwują jak ich pociecha wkracza w kolejny etap. Jak przygotować się do takiego momentu? Jak pomóc dziecku?

Pierwszy dzień szkoły – jak przygotować dziecko?

Co możemy zrobić, żeby oswoić malucha z tym, że idzie do szkoły? Zacznijmy od samego początku, oswajajmy dziecko ze szkołą jeszcze przed szkołą, a przede wszystkim:

  1. Rozmawiajmy – rozmowa to podstawa. Pierwszy dzień w szkole może być dla dziecka ogromnym stresem, a tak samo jak dorośli, dzieci różnie na stres reagują. Nie chcemy przecież żeby nasza pociecha zamknęła się w sobie, stała się małomówna i smutna. Koniecznie musimy coś na to poradzić! Porozmawiajmy z dzieckiem o szkole, jednak nie tylko. Motywujmy dziecko do różnych rzeczy, wzmacniajmy jego wiarę w siebie i pokazujmy mu jego mocne strony. Wyjaśnijmy jak będzie wyglądał dzień w szkole, opowiadajmy o swoich przygodach z czasów szkolnych, mówmy ile nowych, przyjemnych rzeczy przyniesie ze sobą ten etap życia. Przede wszystkim nie straszmy dziecka i nie mówmy o szkole w sposób lekceważący.
  2. Wybierzmy się z dzieckiem do szkoły – zanim nastąpi ten dzień, zabierzmy córkę/syna do szkoły. Zobaczmy budynek z zewnątrz, pozwólmy dziecku się z nim oswoić, a jeśli tylko mamy taką możliwość to wejdźmy również do środka. Dzięki takiej wycieczce maluch nie będzie czuć się tak zagubiony, kiedy już pójdzie do szkoły.
  3.  Przejrzyjcie wszystkie książki i zeszyty – podręczniki szkolne, zeszyty, to też zupełna nowość. Warto razem z dzieckiem wszystko przejrzeć. Pociecha zobaczy czego będzie się uczyć, zapozna się z pierwszymi materiałami, a w razie jakichkolwiek pytań, będzie miała nas do pomocy.
  4. Nastawmy dziecko pozytywie do nowych kolegów – nie każdy łatwo nawiązuje nowe znajomości. Niektóre dzieci są bardziej wycofane i ostrożne, a zawieranie nowych przyjaźni nie jest dla nich tak naturalne jak dla innych. Naszym zadaniem jest nastawić dziecko pozytywnie. Opowiedzieć o tym, jak fajnie jest mieć nowych kolegów, żeby nie bało się poznawać innych i było otwarte.
  5.  Nauczmy dziecko podstawowych zasad – zapoznajmy dziecko z podstawowymi zasadami komunikacji, nauczmy go jak ma zwracać się do nauczycieli, jak powinien zachowywać się na szkolnych korytarzach, zadbajmy o jego kulturę, przypomnijmy na przykład o tym, że zawsze trzeba myć ręce po wyjściu z toalety.
  6. Wspólnie wybierzcie wyprawkę szkolną – zabierz dziecko ze sobą na zakupy, wybierzcie wspólnie kolorowe szkolne przybory, które tylko rozbudzą entuzjazm dziecka
  7. Przygotujmy wszystko wcześniej – przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego zacznijmy już kilka dni wcześniej. Takie przygotowanie zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad wszystkim. Nie ma nic gorszego niż robienie ważnych rzeczy na ostatnią chwilę.

To tylko niektóre z rzeczy, które możemy zrobić, żeby dziecko, idąc do szkoły czuło się dobrze i swobodnie. Spokojne i szczęśliwe dziecko, to również spokojni i szczęśliwi rodzice. Jeżeli przygotujemy malucha, to również i my będziemy przygotowani. Mimo wszystko pierwszy dzień w szkole, to nowość dla wielu rodziców, którzy mają tylko jedną pociechę albo wysyłają do szkoły pierwsze ze swoich maluchów. Jak powinni przygotować się rodzice?

Pierwszy dzień szkoły – co z rodzicami? Jak się przygotować?

Podkreśliliśmy już to, że przygotowane dziecko, to także przygotowani rodzice, faktycznie tak jest. Kiedy nasz maluch wie wszystko co niezbędne, jest wyposażony, a co najważniejsze udało się nam zaszczepić w nim pozytywne podejście to i my nie musimy się martwić. Rodzice jednak muszą się również zmierzyć z zakupami. Zakupy całej wyprawki szkolnej nie należą do najtańszych, jednak o tym, że nasze dziecko pójdzie do szkoły wiemy już od samego początku i w odpowiednim czasie możemy wszystko zaplanować tak, żeby nic nie sprawiło nam problemu. Pierwszy dzień w szkole to niezwykle ważne przeżycie dla dziecka i rodziców. Podstawą jest przygotowanie się do niego, jeżeli to zrobimy, to nie musimy martwić się o to, że coś pójdzie nie tak.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest