Ćwiczenia na brzuch w domu – wybieramy trzy najskuteczniejsze ćwiczenia

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Ponad połowa Polaków nie jest zadowolona ze swojego wyglądu. Źródłem wielu kompleksów okazują się nadprogramowe kilogramy, a dokładniej rzecz ujmując oponka na brzuchu. Pokażemy Ci, co zrobić, by pozbyć się niechcianych centymetrów, bez wychodzenia z domu. Przedstawiamy trzy najskuteczniejsze ćwiczenia, które możesz wykonywać w zaciszu czterech ścian…

Ćwiczenia na brzuch siłownia czy dom

Spora część osób czytających niniejszy artykuł zastanawia się pewnie: czy trening brzucha w domu ma jakikolwiek sens? Bez hantli, ławeczki, kołyski i pomocy profesjonalnego instruktora fitness? Odpowiedź brzmi: oczywiście. Mało tego, to idealna propozycja dla ludzi, którzy narzekają na brak wolnego czasu, szybko się nudzą i stawiają pierwsze kroki na drodze do wymarzonej figury. Gdzie zatem tkwi sekret sukcesu? Przepis na szczupłą sylwetkę jest prosty. Wystarczy garść dobrych i skutecznych ćwiczeń, potężna dawka systematyczności oraz szczypta samozaparcia.

Trzy skuteczne ćwiczenia na brzuch

„Rowerek”

Ćwiczenie doskonale wszystkim znane z lekcji wychowania fizycznego. Kiedyś bagatelizowane, dziś powoli wraca do łask. Jak je wykonywać, by przyniosło oczekiwane rezultaty?

  • Połóż się na plecach. Dłonie ułóż po bokach, a nie z tyłu głowy (unikniesz nadwyrężenia odcinka szyjnego kręgosłupa).
  •  Unieś lekko nogi pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Spróbuj dotknąć prawym łokciem do lewego kolana.
  •  Następnie powtórz tę samą czynność w odwrotnym kierunku (lewy łokieć, prawe kolano).
  •  Ruchy powinny być płynne, nieśpieszne i dokładne, a mięśnie brzucha napięte.
  • Pamiętaj o miarowym oddychaniu. Wydech przy skręcie tułowia, wdech przy powrocie do pozycji wyjściowej.

„Brzuszki”

Istnieje wiele różnych odmian rzeczonego ćwiczenia. Jedne są mniej, inne bardziej skomplikowane. Swoją przygodę z domowymi treningami warto rozpocząć od najłatwiejszej, klasycznej „wersji”.

  •  Połóż się na wznak. Skrzyżuj dłonie na klatce piersiowej (głowa i ramiona nie dotykają podłoża).
  • Zegnij nogi w kolanach i rozchyl je na szerokość bioder. Oprzyj stopy o podłogę.
  •  Unieś lekko górną część tułowia, mocno napinając mięśnie brzucha (maksymalny kąt 30 stopni). Postaraj się wytrzymać w tej pozycji kilka sekund.
  • W żadnym momencie nie odrywaj odcinka lędźwiowego kręgosłupa od ziemi. Trzymaj brodę daleko od mostka. Nie ciągnij za głowę. Pracuj wyłącznie mięśniami brzucha.
  • Nie wstrzymuj oddechu (ruch ku górze – wydech, w fazie odprężenia – wdech).

„Deska”

Inaczej plank lub podpór na przedramionach. Przywołana nazwa brzmi dość banalnie, ale nie daj się zwieść pozorom. Wspomniane ćwiczenie, choć wygląda na niezbyt trudne, wcale takie łatwe nie jest.

  • Klęknij na równym, twardym podłożu.
  • Wesprzyj się na przedramionach. Zgięte ręce powinny tworzyć kąt prosty (90 stopni).
  •  Wyprostuj i lekko rozstaw nogi. Oprzyj je na palcach.
  • Napnij mięśnie. Utrzymuj głowę, kręgosłup, pośladki i nogi w jednej linii. Wytrzymaj w tej pozycji kilkanaście sekund.
  • Nie zapomnij o oddychaniu.

Ćwiczenia na brzuch na siłowni – skuteczniejsze od domowych?

Niekoniecznie. Z pewnością do ćwiczeń na siłowni łatwiej się zmobilizować. Zazwyczaj nie chcemy bowiem marnować pieniędzy wydanych na karnet lub wejściówkę. Większa motywacja nie musi jednak iść w parze z większą skutecznością. Z jednego prostego powodu. Wykonywanie „brzuszków” czy „rowerków” nie gwarantuje powodzenia misji „zgubić oponkę”. Opisana wyżej „gimnastyka” wzmacnia mięśnie i pomaga wyrzeźbić sylwetkę. Do treningów w domu dołączyć musi jednak jeszcze odpowiednia dieta. Niebagatelne znaczenie ma również konsekwencja. Regularna aktywność fizyczna oraz właściwy sposób odżywiana to podstawa.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest