Pierwsza deskorolka – jaką wybrać?

Ciepły okres roku sprawia, że aktywność fizyczna jest chętniej wykonywana, a nawet poszukiwane są nowe aktywności jak rolki, deska czy inne popularne obecnie sporty.

Kto powinien wybierać pierwszą deskorolkę?

Dla początkującego z deskorolką ważne jest, aby wybrać sklep(skateshop), w którym pracują ludzie znający się na deskach. Dla osoby dopiero zaczynającej przygodę z deską zaleca się wybór deski kompletnej, czyli takiej, która została złożona już przez producenta i posiada wszystkie potrzebne elementy jak:

  • blat (deck),
  • trucki (2 szt.),
  • kółka (4 szt.),
  • łożyska (8 szt.),
  • podkładki pod trucki (2 szt.),
  • śrubki – tzw. montażówki (8 szt.),
  • grip.

Z powodu licznych części zakup deskorolki powinien być całkowicie przemyślany i niepodejmowany pod wpływem impulsu. Tymczasem zaawansowani skaterzy samodzielnie zakupują części, z których następnie składają deskorolkę.

Czego nie robić przy zakupie pierwszej deskorolki?

Przede wszystkim decydując się na zakup deski nie warto tego robić w supermarkecie, gdyż zazwyczaj jest to sprzęt słabej jakości i szybko się rozpadający. Dodatkowo w fachowym sklepie skaterskim można liczyć na fachową obsługę i radę. Dla początkujących odpowiedni sprzęt kosztuje w granicach 150-200 złotych. Z kolei zakup deski używanej wiąże się z dokładnymi oględzinami(czy blat nie jest nadłamany lub rozwarstwiony i z czego jest wykonany). Należy pamiętać, że najlepszym wyborem jest blat wykonany z klonu kanadyjskiego, który posiada 7 warstw(w przypadku większej ilości warstw może utrudniać jazdę początkującemu). Warto zwrócić uwagę, że deska jest dobierana pod kątem wzrostu i wagi użytkownika, dlatego też konkretny wybór deski jest uzależniony od indywidualnych potrzeb i wymagań. Dodatkowo deska kupowana w skateshopie jest zawsze wyprofilowana.

Jaka deska dla początkującego?

Warto podkreślić, że zamiast kolejnej gry deskorolka będzie zachętą do zwiększenia aktywności fizycznej u każdego nastolatka. Z kolei dla dziewczynek lub dla początkujących odpowiednim wyborem będzie deskorolka elektryczna, która nie wymaga aż takiego wysiłku ze strony nastolatka. Jednakże każdy zakup deskorolki powinien być wykonywany w sklepie sportowym lub w skateshopie, gdzie zawsze można liczyć na poradę fachowców i dobrej jakości sprzęt.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie pierwszej deski?

Najważniejsze dla początkujących przy zakupie kompletnej deski powinny być takie elementy, jak jakość zastosowanych przy tworzeniu deski elementów oraz uniwersalność deski. Osoba początkująca na pewno weźmie pod uwagę fakt czy deska nadaje się na jazdę po asfalcie i jest łatwa do opanowania.

Istotne elementy deski

Deskorolka to przede wszystkim deska(lub blat), który składać się może z 7 lub 9 warstw np. drewna klonowego z różnymi domieszkami(jak włókno szklane czy kewlar). Powinna być pokryta papierem ściernym, czyli gripem, który zwiększa przyczepność. Długość deski wynosi od 71-82 cm. Kolejnym składnikiem deskorolki są trucki, które mocowane są do deski, a na nie dopiero nakłada się kółka.

Użytkownik może także zakupić podkładki pod trucki, które służą do wytłumienia drgań. Wybór kółek zależy od indywidualnych upodobań, a do wyboru są kółka w rozmiarach od 49 do 54 mm o różnej twardości(od 92A do nawet 102A). Ważnym elementem deskorolki są również łożyska montowane w kółkach, które są zwykle sprzedawane po 8 sztuk(2 na każde kółko). Natomiast montażówki to śrubki montujące trucki do blatu, które różnią się wytrzymałością, sposobem przykręcania czy kolorem. W przypadku osób już chcących wykonywać ewolucje znaczenie będą miały także gumki, które są dostępne w 3 wersjach:

  • soft (około 90 A),
  • medium (około 95 A) i
  • hard (powyżej 100A).

Wybór odpowiedniej deski jest także uzależniony od możliwości finansowych kupującego oraz jego zaawansowania w poruszaniu się na deskorolce. Dodatkowo należy też pamiętać o ochraniaczach i kasku, co umożliwi sprawdzenie deski na skateparku. Odpowiedni wybór pierwszej deski zapobiegnie zrażeniu się do tej aktywności osoby początkującej. Poza tym niewłaściwie dobrana deska będzie tylko leżeć w kącie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest