Okulary przeciwsłoneczne dla sportowców – całoroczny must have

Okulary przeciwsłoneczne na rower

Ochrona oczu w czasie uprawiana sportu na świeżym powietrzu jest niezbędna dla Twojego komfortu i zdrowia. Dlatego też sportowe i miejskie okulary przeciwsłoneczne warto nosić przez cały rok – podczas spacerów, joggingu, czy ćwicząc na siłowni w plenerze. Pamiętaj, że promieniowanie UV oddziałuje na Twoją siatkówkę nawet przez chmury, a owady oraz drobne odpryskujące elementy zawsze mogą Ci wpaść do oka. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla sportowców?

Okulary przeciwsłoneczne dla sportowców – wygoda przede wszystkim

Sportowe okulary przeciwsłoneczne, które zapewniają maksymalny komfort i wygodę w czasie treningu, muszą być lekkie, elastyczne i wytrzymałe. Powinny również pozostawać na właściwym miejscu nawet wtedy, gdy się spocisz. Właściwe dopasowanie okularów przeciwsłonecznych to nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa! Nie ma nic gorszego podczas jazdy rowerem niż zsuwające się z nosa oprawki, zwłaszcza gdy wchodzisz w zakręt w lesie.

Jeśli więc chcesz cieszyć się z treningu, wybierz okulary przeciwsłoneczne, które mają:

  • lekko wygięty kształt dopasowany do Twojej twarzy i duże, szerokie soczewki (dobre sportowe modele są również tak zaprojektowane, że można je nosić razem z kaskiem),
  • system wentylacji zapobiegający zaparowywaniu szkieł,
  • soczewki z poliwęglanu lub innego organicznego materiału,
  • zauszniki i noski pokryte gumą, która zapobiega zsuwaniu się oprawek z wilgotnej skóry.

Uszlachetniające powłoki w szkłach dla sportowców – filtr UV i polaryzacja

Każde okulary przeciwsłoneczne – tym bardziej sportowe – powinny mieć soczewki z filtrem UV 400. Tylko wtedy właściwie spełniają swoją rolę, czyli chronią siatkówkę przed promieniowaniem ultrafioletowym (zarówno UVA, jak i UVB). Brak odpowiedniego filtra sprawi, że Twoim oczom grozi szybsze męczenie się i przesuszenie, a nawet poważne, długotrwałe uszkodzenia!

Do uprawiania każdej dyscypliny sportu, w czasie której masz do czynienia z odblaskami od różnych powierzchni (asfaltu, karoserii czy szyb samochodów, kałuż, szyb budynków), bardzo przydają się soczewki z polaryzacją. Taka powłoka przepuszcza przez szkło jedynie pionowe światło i tym samym niweluje jasną poświatę i refleksy. Dzięki temu zwiększa się kontrast w czasie widzenia, kolory stają się bardziej wyraziste i naturalne, a ryzyko oślepienia jakimś nagłym odbłyskiem (które jest bardzo niebezpieczne w czasie uprawiania sportu, nawet jeśli trwa tylko sekundę) praktycznie znika.

Jak dobrać kolor soczewki w sportowych okularach do dyscypliny?

Różne zabarwienia soczewek w sportowych okularach przeciwsłonecznych to coś więcej niż kaprys projektantów. Okazuje się, że kolor szkieł ma ogromne znaczenie i trzeba go dobrać do uprawianej dyscypliny!

  • Soczewki w kolorze szarym są najbardziej uniwersalne. Nie zmieniają postrzegania kolorów otoczenia, zachowują kontrast i nadają się do noszenia przy każdej pogodzie. Na ciemniejsze szkła w tym odcieniu warto się zdecydować, jeśli uprawiasz sport w mieście w lecie – zmniejszają one dopływ światła docierającego do soczewki.
  • Soczewki w kolorze zielonym nadają się do noszenia przez cały rok i przy każdej pogodzie. W pełnym słońcu dodają obrazowi delikatności i odciążają wzrok, a przy zachmurzeniu zwiększają kontrast i przejrzystość. Są równie uniwersalne co szare.
  • Soczewki w odcieniach brązu poprawiają kontrast i głębię ostrości. Jaśniejsze (bursztynowe) sprawdzają się w czasie zachmurzenia, a ciemniejsze – w słoneczne dni. Najlepiej sprawdzają się na rower, do trekkingu, biegania, jazdy na nartach i snowboardzie czy wspinaczki górskiej.
  • Żółte lub pomarańczowe soczewki rozjaśniają obraz i zapewniają wyjątkowy kontrast, dlatego są niezastąpione o zmierzchu, przy dużym zachmurzeniu, w mgle i w półmroku. Poprawiają komfort jazdy na rowerze w lesie, ale i prowadzenia samochodu nocą.
  • Niebieskie soczewki to doskonały wybór, gdy uprawiasz sport na łonie natury, ponieważ zwiększają kontrast między kolorem zielonym i niebieskim, a także poprawiają postrzeganie innych barw. Warto mieć je przy sobie w czasie zmiennej albo niepewnej pogody. Ich zalety docenią rowerzyści, narciarze, tenisiści czy golfiści.

Szukasz idealnych okularów przeciwsłonecznych, które uzupełnią Twoją sportową lub miejską stylizację? Postaw na ofertę od Okulary.Expert!

 

Wpis sponsorowany.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest