Naturalne sposoby by odstraszyć kleszcze

Lato to sezon na różnego rodzaju uprzykrzające nam życie owady. Należą do nich również kleszcze. W dodatku są one nosicielami groźnych chorób, między innymi boreliozy, dlatego warto wiedzieć jak się przed nimi chronić. Z pomocą przyjdą nam sprawdzone, naturalne sposoby.

Jak walczyć z kleszczami?

  1. Warto zacząć od najbardziej podstawowej ochrony, czyli od unikania spotkania z tymi owadami. Kleszcze  najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacer najlepiej wybierać się około południa. Lepiej chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków. Przy zbieraniu kwiatów i ziół na polanie, najlepiej wybierać te rosnące pośrodku, a nie na obrzeżach.
  2. Odpowiedni ubiór to również podstawowa ochrona. Na spacer do lasu warto wybrać długie spodnie, bluzkę z długim rękawem oraz kapelusz lub czapkę na głowę. Najlepiej będzie jeśli ubranie będzie białe lub jasne, wtedy szybciej dostrzeżemy na nim kleszcza.
  3. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów są wydzielające silny zapach olejki. Może to być np. olejek tymiankowy, szałwiowy, z trawy cytrynowej lub mięty pieprzowej. Taki olejek należy rozcieńczyć z olejem roślinnym i wetrzeć w odsłonięte partie ciała.
  4. Innym naturalnym sposobem jest też przygotowanie wywaru ziołowego. Zioła, które odstraszają kleszcze to np. lawenda, szałwia, geranium, eukaliptus. Może być to również rozmaryn i tymianek. Zaparz zioła w małej ilości wody. Po godzinie przelej do atomizera i dodaj sok z cytryny i wymieszaj. Gotowym preparatem możesz spryskać, zarówno siebie jak i pa czy kota.
  5. Kleszcze odstrasza również silna woń czosnku. Można więc wetrzeć go w odsłonięte partie ciała. Jednak ze względu na nieprzyjemny zapach ten sposób może być dla wielu osób drażniący. Podobnie działać będzie piwo. Zawarta w nim witamina B zmienia zapach ludzkiego potu, tak aby stał się drażniący dla kleszczy.
  6. Świetnym sposobem na walkę z kleszczami są również maści rozgrzewające. Zawarte w ich składzie substancje, takie jak olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, balsam peruwiański i kamfora skutecznie odstraszają te niebezpieczne owady. Działanie maści wzmacnia dodatkowo ciepło wydzielane przez ciało, które potęguje nieprzyjemną dla kleszcza woń.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest