Naturalne nawozy dla kwiatów doniczkowych

Większość z nas lubi otaczać się zielenią, więc kwiaty doniczkowe to powszechna dekoracja wnętrz, ogrodów czy balkonów. Jednak żeby długo cieszyć się ich dobrym wyglądem, należy pamiętać o ich regularnym nawożeniu. I wcale nie trzeba używać w tym celu nawozów sztucznych. Wręcz przeciwnie, naszym kwiatom doniczkowym wystarczą naturalne nawozy, przygotowane samodzielnie z produktów, które zazwyczaj trzymamy w swojej kuchni.

Naturalne nawozy do kwiatów

Naturalne nawozy dla kwiatów doniczkowych to najlepsza opcja dla niedoświadczonych ogrodników, ponieważ dostępne w sklepach ogrodniczych sztuczne nawozy bardzo łatwo jest przedawkować. W ten sposób nietrudno o zaszkodzenie swoim roślinom, a przecież nie o to w tym chodzi. Z tego względu naturalne nawozy to zdecydowanie bezpieczniejszy sposób na zadbanie o wygląd kwiatów.

Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

 1. Woda mineralna
  Zamiast podlewać kwiaty wodą z kranu, która jest bogata w szkodliwy dla roślin chlor, warto zamienić ją na wodę mineralną. Jest ona bogata w różnego rodzaju związki mineralne, które działają korzystnie na kondycję roślin. W tym celu najlepiej jest wybierać wody niegazowane lub jedynie lekko gazowane. Istotne jest jednak, by była to woda odstana przez około 24 godziny.
 2. Woda po ugotowanych ziemniakach
  Podczas gotowania ziemniaków, do wody przedostają się cenne mikroelementy oraz skrobia. Dlatego idealnie nadaje się ona do naturalnego nawożenia kwiatów, ponieważ dostarcza glebie wartościowych składników. Sprawia to, że zawarte w niej mikroorganizmy zostają pobudzone do korzystniejszego działania. Co ważne, taka woda nie może być uprzednio posolona. Oprócz wody po ziemniakach można użyć w tym celu innych wywarów warzywnych, np. z buraków, marchewki czy pietruszki.
 3. Skorupki po jajkach
  Stanowią dobre źródło węglanu wapnia i azotu, jednak nie nadają się do nawożenia wszystkich gatunków roślin. Skorupki po jajkach sprawdzą się jedynie przy kwiatach, które lubią zasadowy lub obojętny odczyn gleby. Żeby wykorzystać je jako naturalny nawóz, należy je pokruszyć, zalać odstaną wcześniej wodą i odstawić na kilka dni. Po tym czasie można podlewać nią kwiaty. Na wzmocnienie roślin korzystnie działa również ostudzona woda po ugotowanych jajkach.
 4. Mleko
  To kolejny naturalny nawóz dla kwiatów doniczkowych. Zawarty w nim wapń wpływa na poprawę ich kondycji. Niewielką ilość mleka należy wymieszać z wodą i taką mieszaniną podlewać rośliny.
 5. Drożdże piekarskie
  Podlewanie roślin drożdżami rozpuszczonymi w wodzie sprawia, że szybciej kwitną i bujniej rosną. Regularne stosowanie tego zabiegu spowoduje szybko zauważalne efekty.
 6. Fusy z kawy lub herbaty
  Są bogate w związki potasu, które wpływają na spulchnienie ziemi, zwiększenie jej zdolności do zatrzymywania wody oraz bujniejszy wzrost roślin. Aby uzyskać taki efekt, należy wymieszać fusy kawy lub herbaty z wierzchnią warstwą ziemi. Tę metodę należy stosować jedynie na roślinach preferujących kwaśny lub obojętny odczyn ziemi.

Regularne stosowanie tych naturalnych nawozów dla kwiatów doniczkowych w skuteczny sposób poprawi ich wygląd oraz kondycję. Dzięki nim, pielęgnacja domowych kwiatów może być prosta, niewymagająca oraz przede wszystkim korzystna dla naszych portfeli.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest