Najlepsze kryminały 2019 roku!

Dreszczyk emocji, nieprzespane noce i ogromna ekscytacja, przy przekładaniu kolejnych kartek książki. Wielu z nas zdarzały się takie powieści, od których nie mogliśmy się oderwać, a każda chwila z dala od książki była istną katorgą, a w głowie cały czas pojawiały się kolejne pytania.

Kryminały – są popularne?

Nie ma wątpliwości, że obecnie kryminały to jedne z najbardziej popularnych gatunków. Zarówno książkowych, jak i kinowych oraz serialowych. Ludzie lubią rozwiązywać mroczne zagadki, czuć dreszczyk, śledzić niebezpieczne wydarzenia, a jednak wciąż być w bezpiecznym miejscu, w swoim ciepłym domu.

Kryminał – cechy dobrego kryminału

Wiemy już, że kryminały cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak napisanie dobrej książki nie jest takie proste. O ile, książki romantyczne polegają, na stworzeniu miłosnej historii, która złapie za serce, to kryminały wymagają trochę główkowania. Przecież nikt nie sięgnie po kryminał, który nie posiada żadnego napięcia, akcja jest nudna, zagadka banalna, a rozwiązanie oczywiste. Czym zatem powinien cechować się dobry kryminał?

Zagadka z rozwiązaniem, które nie jest oczywiste

To bardzo logiczny punkt. Czytelnik musi być zdziwiony, zaskoczony, czekać na dalsze zdarzenia. Jaki sens ma czytanie książki, kiedy od pierwszych stron będziemy znać jej zakończenie. Czytelnik powinien odkrywać zagadkę wraz z detektywem.

Akcja i napięcie

Kolejnym ważnym elementem kryminału jest napięcie, które w książce buduje autor. Dzięki temu, nie możemy się oderwać i po prostu musimy czytać dalej i dalej.

Ciekawy główny bohater

To zdecydowanie mocny punkt każdej książki. Główny bohater, który ma coś w sobie, jest intrygujący i nie przypomina, bohatera każdej innej książki, którą wcześniej czytaliśmy, to sukces.

Lekkie pióro

Dobry kryminał, musi być dobrze napisany. Nikt nie ma ochoty czytać nudnych rozważań, które nic nie wnoszą, są rozwleczone, a tymczasem mogłyby być zawarte w o wiele krótszej myśli.

Fałszywe tropy i dowody, które zmylą zarówno głównego bohatera, jak i czytelników

Akt morderstwa nie musi być motywem przewodnim książki

To jedynie kilka punktów, bez których nie obejdzie się dobry kryminał. Są one jednak podstawowymi wytycznymi, im dalej będziemy się zagłębiać, tym bardziej szczegółowe wskazówki, na temat tego, jaki powinien być kryminał, znajdziemy. Możemy jednak dyskutować o wszelkich wskazówkach i wytycznych, a tak naprawdę to czytelnicy decydują o tym, co im się podoba. Gusta są różne i każdy ma różne upodobania co do kryminałów, jedni wolą świat nieco bardziej brutalny, podczas gdy inni szukają głębokich analiz. Świat kryminałów jest tak bogaty, że każdemu uda się coś wybrać.

Kryminały z 2019 roku

Sympatie i antypatie są bardzo subiektywne, tak samo jest w przypadku kryminałów. Chcemy jednak przedstawić kilka dobrych pozycji, po które warto sięgnąć:

 • “Człowiek, który umarł” – Antii Tuomainen.
  Jest to kryminał, który wychodzi poza ramy kryminału i właśnie dlatego warto po niego sięgnąć. Historia pełna jest czarnego humoru, która wpasowuję się w sytuacje głównego bohatera. Książka jest nietypowa, ale na pewno potrafi wciągnąć.
 • “Rodzanice” – Katarzyna Puzyńska
  Na pewno fani twórczości Katarzyny Puzyńskiej, nie będą zawiedzeni. Autorka zabiera czytelników, w bardzo intrygujący świat, gdzie goszczą różne legendy i opowieści.
 • “Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” – Stuart Turton
  Stuart Turton zaprezentował książkę, która daje kilka zagadek do rozwiązania. Jest to książka, w której odnaleźć można groteskę, intrygi i humor, a autor stworzył coś, co wyróżnia się na tle innych powieści.
 • “Boska proporcja” – Piotr Borlik
  Jest to pozycja, która pozwala dostać się do umysłu psychopatycznego mordercy. Książka przeznaczona jest dla osób, które nie boją się strasznych i drastycznych scen.
 • “Cisza białego miasta” – Eva Garcia Saenz De Urturi
  Historia morderstw, które łączą przeszłość z teraźniejszością. W tej powieści, nic nie jest do końca takie, jakie się wydaje.
  Wybór książki to zawsze wybór subiektywny, który nie każdemu musi przypaść do gustu, jednak warto zwrócić uwagę na te pozycje. Każdy gust jest inny, jednak nie ma nic lepszego, niż dyskusja przy kawie, o dobrych książkach.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest