Jaki wybrać materac i pościel dla niemowlaka?

Młodzi rodzice kompletując wyprawkę dla noworodka często zadają sobie pytanie: czy jest to odpowiedni produkt? Czy nie będzie uczulał? Czy będzie pozytywnie wpływał na dalszy rozwój dziecka? Bardzo często ich wybór nie jest prosty, ponieważ są otoczeni liczbą oferowanych produktów. Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego nawet wybór materaca oraz pościeli dla niemowlaka jest kluczowy.

Przy takim zakupie, warto wziąć pod uwagę fakt, że noworodek spędza w pozycji leżącej bardzo dużo czasu. Niemowlaki potrafią spać aż do 20 godzin, dlatego kupno używanego materaca może spowodować w przyszłości jego odkształcanie się, a w rezultacie powstawanie wad postawy maluszka.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podczas wyboru materacu oraz pościeli dla niemowlaka należy zwrócić uwagę na:

 • Twardość – idealny materac to ten dopasowany do wagi malucha. Każdy powinien mieć gładką powierzchnie, bez rowków oraz zagłębień. Materac powinien podtrzymywać plecy malucha na całej powierzchni.
 • Sprężystość – materac powinien dopasować się do kształtu malucha, ale również szybko wrócić do pierwotnego kształtu. Nie powinien się odkształcać.
 • Przewiewność – materac dopasowany do niemowlaka powinien być przewiewny oraz dobrze odprowadzać wilgoć. W taki sposób zabezpieczamy malucha prze poceniem, ale także dbamy o jego bezpieczeństwo.
 • Grubość – Materac powinien posiadać od 4 do 14 cm grubości.

Jaki rodzaj wypełnienia materaca jest najlepszy dla niemowlaka?

 • Pianka poliuretanowa – ten rodzaj wypełnienia jest najbardziej podatny na odkształcenia. Podczas kupna należy wybrać ten o największej gęstości.
 • Pianka termoelastyczna – nie jest rekomendowana dla niemowląt oraz małych dzieci do 3 roku życia, ponieważ może zaburzyć proces kształtowania się krzywizn kręgosłupa. Jest bardzo elastyczna, materac dostosowuje się do kształtu ciała.
 • Materac sprężynowy – ten rodzaj wypełnienia jest sztywny oraz trwały. Ponadto dobrze podpiera kręgosłup oraz się nie odkształca.
 • Lateks – jest rekomendowany przez ortopedów, jednak posiada wiele alergenów, które mogą wywołać alergię. W przypadku niemowląt należy zachować ostrożność przy takim zakupie.
 • Materac z łuską gryczaną – ten rodzaj wypełnienie jest również zalecany przez ortopedów. Natomiast poprzez mocz oraz pot, łuski gryczane zaczynają pleśnieć. W wyniku kontaktu z wilgocią gryka zaczyna się psuć.
 • Materac kokosowy – jest antybakteryjny, dobrze przepuszcza powietrze, zapewnia prawidłowe podparcie dla kręgosłupa.

Rodzaj wypełnienia pościeli a komfort niemowlaka

Najbardziej popularne wypełnienia pościeli to:

 • Antyalergiczne – są bezpieczne, przewiewne, zapewniają termoregulację. Produkty wypełnione granulatem silikonowym są najlepsze dla maluszka, ponieważ zapobiegają odkładaniu się kurzu.
 • Puchowe – lekkie oraz ciepłe, jednak należy uważać z ich zakupem dla niemowlaka. Bardzo często uczulają.
 • Z pierzem – nie są rekomendowane dla niemowląt, ponieważ nie zapewniają dobrej cyrkulacji powietrza. Ponadto mogą uczulić.
 • Z wkładem bambusowym – są trwałe, miękkie oraz wytrzymałe. Posiadają właściwości termoregulacyjne. Bambus jest materiałem antyalergicznym oraz antygrzybicznym. Jest to idealna propozycja dla niemowląt.
 • Wełniane – wypełnienie wełną merino świetnie reguluje temperaturę, a także wchłania wilgoć. Dzieci z uczuleniem na wełnę nie powinny jej używać.

Najlepszymi propozycją dla niemowlaka jest materac kokosowy, jest wykonany z naturalnych składników, a mimo to jest antybakteryjny. Natomiast pościel rekomendowana dla małych dzieci to zdecydowanie ta, z wkładem bambusowym, materiał antyalergiczny oraz antygrzybiczny będzie chronił maluszka przed zarazkami.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest