Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców? Niejadek w domu.

Wszyscy dobrze wiemy, że jako dzieci nie rwaliśmy się do jedzenia warzyw i owoców. W miarę dorastania, a teraz jako już osoby dorosłe zdajemy sobie sprawę z wagi dobrze zbilansowanej diety, w której skład wchodzą świeże owoce i warzywa. Obecnie, w dobie żywności mocno przetworzonej I ogromu ogólnie dostępnych słodyczy I “fast foodu” jedzenie warzyw czy owoców odeszło na jeszcze dalszych niż kiedy to my, dorośli, byliśmy dziećmi. Tym samym rodzice zmagają się z jeszcze większym problemem podczas posiłku, martwiąc się o zdrowie swojego dziecka.

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

Jednak przekonanie dziecka nie musi oznaczać walki i kłótni. Istnieje wiele kreatywnych i ciekawych sposobów, by serwując warzywa na talerzu być pewnym, że znikną w brzuszku Twojego dziecka. Nie warto też zmuszać go w jakikolwiek przykry sposób, czy to podnosząc głos czy stosując groźby, gdyż może to jedynie negatywnie odbić się na psychice malucha i na długo zrazić go do warzyw i owoców.

Najbardziej oczywistym i jednocześnie najczęściej stosowanym sposobem jest przygotowanie dania w sposób bardzo atrakcyjny wizualnie dla dziecka. Przykładowo tworzenie szlaczków czy lubianych postaci z bajek na talerzu. W ten sposób da się pierwszy pozytywny impuls podczas posiłku, po którym zwykle następuje natychmiastowa konsumpcja 😉

Jeśli tylko posiadasz ogródek lub chociaż kilka warzyw/ owoców w doniczkach dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w ich uprawę, podlewanie i pielęgnację. Jeśli jednak nie masz możliwości uprawy własnych warzyw fantastyczną alternatywą są wspólne zakupy. Wystarczy zabrać malucha do sklepu spożywczego, w którym wspólnie wybierzecie najlepsze warzywa i owoce. W chwili wyboru odpowiednich produktów można również poświęcić chwilę czasu na dyskusję dlaczego akurat ten produkt jest dobrym wyborem (ładnie wygląda, doda dużo energii do zabawy). Jest to tzw. perswazja, która świetnie sprawdzi się w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych dziecka.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest