Feromony czy działają?

Feromony to chemiczne substancje zapachowe wytwarzane przez zwierzęta i rośliny. Te substancje służą do komunikacji oraz do budzenia zainteresowania u płci przeciwnej. Feromony wabią do tego stopnia, że używa się ich w pułapkach na owady (np. na mole spożywcze).

Czy feromony działają i jaką mają moc?

Dotąd nie potwierdzono skuteczności ludzkich feromonów, jednak są przesłanki, które mogą o tym świadczyć. Najsilniejszym dowodem na działanie ludzkich feromonów jest synchronizacja cyklu miesiączkowego kobiet, które długo ze sobą przebywają.
Ludziom najbardziej zależy na właściwościach feromonów, które potrafią zwabić płeć przeciwną. Istnieje wiele firm, które specjalizują się w produkcji i sprzedaży feromonów, powołując się przy tym na naukowców oraz opinie klientów. Feromony są podzielone nie tylko na te dla kobiet i mężczyzn, ale też na te, które należy stosować np. w pracy, w stałym związku oraz podczas uwodzenia.
Warto zwrócić uwagę na to, że wyprodukowanie feromonów, jest bardzo drogie, a flakonik można kupić już za kilkanaście złotych. Trudno udowodnić działanie najdroższych feromonów, więc raczej nie można liczyć na skuteczność tych najtańszych.

Jak działają feromony?

Firmy sprzedające feromony zapewniają, że jeśli skropisz się takim specyfikiem, spowoduje to, że ludzie chętniej będą cię słuchali i zwracali na ciebie uwagę. Często przy tym pomija się bardzo istotne odkrycie naukowców – nawet gdyby feromony działały, to tylko na część społeczeństwa. Na feromony reagują tylko te osoby, u których działa narząd przylemieszowy, dzięki któremu czuje się część substancji chemicznych. Ten narząd wykształca się w pierwszej fazie życia człowieka, jednak naukowcom nie udało się potwierdzić, czy działa u osób dorosłych.

Dlaczego ludzie stosują feromony?

Od wieków ludzie stosują różne metody i zaklęcia, aby zdobyć sympatię innych osób. Z tego powodu stosują feromony – mają one pomóc w zdobyciu dziewczyny lub nowego klienta firmy. Feromony stosują ludzie, którzy nie są pewni siebie, nie wierzą, że bez dodatkowego czynnika są w stanie kogoś sobą zainteresować. Substancje zapachowe pełnią poniekąd funkcje placebo – osoba, która użyje feromonów, czuje się atrakcyjniejsza i przez to jest pewniejsza siebie. Mężczyzna, wierząc w moc feromonów jest w stanie zaprosić na randkę kobietę, a jeśli ona się zgodzi, przypisuje sukces feromonom, a nie sobie – w takich przypadkach feromony działają, choć nie dokładnie tak, jak opisują to ich producenci.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest