Fazy księżyca – kalendarz

Według medycyny chińskiej, opartej na pielęgnowaniu własnej energii, fazy księżyca prócz swej głównej roli, mają znamienny wpływ na nasze życie. Zarządzają grawitacją, a nawet procesami biochemicznymi. Dodatkowo nauka głosi, iż to właśnie od nich uzależniony jest rytm ludzkich organów. Księżyc wpływa wówczas na nasze samopoczucie, nastrój i wszystko to, co nas otacza. Wiedza ta ponoć pozwala nam zrozumieć naturę i zbliżyć się do niej… Jak jest w rzeczywistości? Jakie wyróżniamy fazy? Czy tak naprawdę w jakikolwiek sposób oddziałują one na nas i naszą codzienność?

Księżyc – co o nim wiemy?

Księżyc jako naturalny satelita Ziemi, świeci odbitym światłem słonecznym. To, która jego część jest na dany moment oświetlona, zależne jest wyłącznie od ułożenia Słońca, Ziemi oraz Księżyca. Wyróżniamy zatem cztery podstawowe fazy, następujące po sobie w odstępach około 7 dni. Są one względem siebie bardzo zróżnicowane. To, co widzialne jest po stronie południowej, znacznie różni się od półkuli północnej. Słońce oświetla jedynie połowę jego powierzchni, a zauważalne fazy to efekt oglądanie Księżyca z kilku różnych perspektyw.

Kalendarz faz – czy łatwo go odczytać?

Zagorzali miłośnicy astronomii, doskonale zdają sobie sprawę na czym dziedzina ta dokładnie się opiera. Bada ona kwestię zjawisk atmosferycznych oraz ciała niebieskie. Tłumaczy zachodzące zjawiska oraz przedstawia funkcjonowanie planet, w tym właśnie księżyca i jego faz. Naukowcy ułatwili nam nieco sprawę, tworząc swego rodzaju kalendarz, który z dużą dokładnością wskazuje interesujące nas parametry. Uwzględnia on strefę czasową, w jakiej się znajdujemy oraz czas zimowy i letni.

Czy kalendarz jest niezbędny?

Starsze pokolenia od dawien dawna wykorzystywały wiedzę o cyklu Księżyca. Niegdyś wierzono w jego wyjątkową moc, dlatego też dostosowywano codzienne czynności oraz moment ich wykonania do faz. Dziś, uznano to za swego rodzaju przesąd, niegdyś pieczenie ciasta przekładano, jeśli danego dnia miała nadejść pełnia, ponieważ skutkowałoby to zakalcem. Sadzenie plonów również było zależne od rozpiski kalendarza… Oprócz starodawnych wierzeń, położenie Księżyca w znacznym stopniu wpływa także na odpływy i przypływy oceanów oraz na całą przyrodę.

Biorąc pod uwagę, iż zachodzący cykl dzielimy na cztery różne fazy: nów, pierwszą i drugą, kwadrę, pełnię oraz trzecią i czwartą kwadrę, cała natura odczuwa znamienny nacisk Księżyca. Tak samo dzieje się z nami. Powszechnie uważa się, że nasze samopoczucie jest zależne od położenia Księżyca. Zaleca się więc korzystać z kalendarza, by wprowadzanie zmian, takich jak rezygnacja z nałogów czy wizyta u fryzjera, zostały dostosowane do konkretnej fazy. Czy w praktyce się to sprawdza? Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Jak wiadomo, na dietę najlepiej przejść bez odkładania tego w czasie, a do rzucenia papierosów nie będzie potrzebna pełnia Księżyca, a chęć i samozaparcie.

Pogorszenie nastroju i…

… bezsenność są typowymi dla pełni objawami występującymi u znacznej części społeczeństwa. To właśnie wtedy Księżyc wraz ze Słońcem znajdują się w opozycji, przez co funkcjonowanie naszego organizmu zostaje kompletnie zaburzone. Za reakcje naszego ciała odpowiada wówczas serotonina. W trakcie pełni proces jej wydzielania jest zakłócony, na skutek czego dochodzi do zmiany temperatury ciała czy uciążliwych skurczów mięśni. Dodatkowo nasz apetyt jest wzmożony, a podwyższone ciśnienie krwi oddziałuje na pracę jelit, macicy oraz naczyń krwionośnych.

Naukowo zostało to udowodnione, że właśnie w tym czasie kobiety ciężarne zwykle rodzą, lekarze niezależnie od specjalizacji mają o wiele więcej pracy niż zazwyczaj, a wykonywane wtedy operacje niosą ze sobą ryzyko krwotoku wewnętrznego.
Choć osoby wrażliwe i bardziej podatne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, rzeczywiście zauważają wpływ Księżyca na ich ogólne samopoczucie, nie należy opierać się wyłącznie na wymienionych wyżej fazach. Są to przecież ogólne twierdzenia, które korzeniami sięgają bardzo daleko. Niezależnie od okresu, jaki ma niedługo nastąpić, wiara oraz złe nastawienie nie poprawią nam humoru ani tym samym nie zagwarantują przyjemnego dnia!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest