Darmowe mp3 – skąd legalnie pobrać muzykę?

Czas muzyki zapisanej na nośnikach fizycznych powoli się kończy. Co prawda do łask wracają płyty winylowe, ale póki co są one raczej synonimem fanaberii melomanów niż powszechnym zjawiskiem, a ich ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Kasety audio to już zabytki, ten sam los zapewne niebawem spotka płyty CD. Format audioMP3 (ang. MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3), czyli algorytm kompresji dźwięku przetworzonego na sygnał cyfrowy, w skrócie MP3, to obecnie wciąż jeden z najpopularniejszych nośników muzycznych.

Gdzie zaopatrywać się w pliki MP3, by następnie odtworzyć je przez komputer lub za pomocą sprzętu stereo?

Zakładając, że macie dostęp do Internetu istnieją dwie możliwości: pobieranie lub strumieniowanie. Wszystko zależy również od muzycznych preferencji.

Za dostęp do twórczości najpopularniejszych artystów trzeba zapłacić. Bardzo popularną aplikacją umożliwiającą pobieranie komercyjnych treści audio jest Apple iTunes. Sklep oferuje dostęp do kilkudziesięciu milionów utworów i daje możliwość zarządzania własną kolekcją muzyczną. Możemy słuchać muzyki w Apple Music oraz kopiować ją z komputera do sprzętu streo. Za pojedyncze utwory przeważnie trzeba zapłacić ok 99 centów. Cena większości albumów wynosi od 10 do 12 euro za sztukę.
Płatności dokonuje się kartą kredytową lub za pośrednictwem np. PayPal. Decydując się na roczny abonament, można umieścić swoją muzykę na wirtualnym dysku iTunes Cloud, a potem odtworzyć ją na dowolnym urządzeniu poprzez łącze internetowe. Za to udogodnienie nie wymaga jest dodatkowa opłata. Aktualnie Apple iTunes proponuje trzymiesięczny, bezpłatny okres próbny, w trakcie trwania którego można przetestować funkcjonalność sklepu. Jeśli użytkownik nie wypowie umowy przed upływem okresu próbnego, operator automatycznie przedłuży ją, naliczając stosowną opłatę. Z reguły można w dowolnej chwili zrezygnować z subskrypcji, jednak opłata pobrana za bieżący miesiąc z góry, nie podlega zwrotowi.

Platforma Amazon.com również prowadzi sprzedaż muzyki w formacie cyfrowym. Większość utworów kosztuje po 1,29 dolara za sztukę, jednak są także utwory po 0,69 lub 0,89 centów. Ceny albumów wahają się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu dolarów. Serwis Amazon oferuje usługę biblioteki online. W wersji bezpłatnej można w niej umieścić tylko 250 utworów
(nie wliczając tych. zakupionych w sklepie Amazon Music.). Jednak po opłaceniu rocznej subskrypcji w cenie 25 dolarów można importować do biblioteki już 250 tysięcy utworów, których posłuchamy poprzez aplikację w smartfonie, przeglądarkę internetową, sprzęt Sonos lub w samochodzie wyposażonym w taki system jak Uconnect LIVE, MINI Connected lub BMW ConnectedDrive.

Z kolei Serwis Google Play Music ma w ofercie ponad 20 milionów utworów. Zapewnia możliwość strumieniowego odsłuchiwania plików po uiszczeniu opłaty ryczałtowej. Tutaj również dostępna jest funkcja kopiowania kolekcji muzycznej do skrytki online i korzystania z niej za pomocą dowolnych urządzeń. W tym wypadku limit wgrywanych utworów wynosi 50 tysięcy, usługa jest bezpłatna. Przed zakupem albumu można odsłuchać jego „próbki.” Większość utworów jest dostępna w cenie 1,29 euro za sztukę, jednak zdarzają się także tańsze (po 69 lub 99 centów). Ceny albumów wahają się w przedziale od 2 do10 euro. Płatności dokonuje się za pośrednictwem konta Google Play.

Jeśli chodzi o polskie odpowiedniki wcześniej opisanych sklepów z plikami MP3 możemy je nabyć w sieci sklepów Empik. Tutaj również przetestujemy utwory przed ich nabyciem. Pojedyncze pliki kosztują od 1,30 do 6 zł za sztukę. Ceny albumów są zróżnicowane i wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za płytę. Platforma akceptuje płatności przelewem bankowym, kartą kredytową, kartą prezentową, kartą Payback, a także płatności poprzez usługę PayPal.

Polski portal Muzodajnia gromadzi setki tysięcy utworów różnych gatunków muzycznych. Aby móc korzystać z jego zasobów należy założyć konto. Po wykupieniu rocznego abonamentu użytkownik może pobierać określoną liczbę plików. Wszystko zależy od kwoty abonamentu, który wynosi kolejno: MP3 miesięcznie – 25 szt. za 8 zł (czyli 96 zł rocznie), 100 szt. za 16 zł (192 zł rocznie) lub 250 szt. za 24 zł (288 zł rocznie). Niewykorzystana pula utworów nie przechodzi na następny miesiąc. Ten sam utwór można pobrać w jakości standardowej (szerokość strumienia: 128 Kb/s) i wysokiej (256 Kb/s), nie obciążając dwukrotnie konta.

Darmowe pobieranie plików to nie zawsze piractwo. Na szczęście istnieją portale, które udostępniają legalną muzykę za darmo. Serwis Jamendo (platforma pomaga zaistnieć mniej popularnym wykonawcom, dostępna również w polskiej wersji językowej) oferuje ponad pól miliona utworów. Utwory muzyczne są udostępniane nie tylko do użytku prywatnego- na określonych warunkach można je również kopiować, rozpowszechniać czy wykorzystać do własnych celów (np. jako podkład muzyczny własnego w serwisie YouTube).

Serwis Mp3.com oferuje darmowe ściąganie muzyki do użytku prywatnego. W dziale Free Music znajdują się utwory posortowane wg gatunków muzycznych. Nie trzeba zakładać konta, aby pobierać piosenki, niestety dostępny repertuar ogranicza się do mało znanych wykonawców.

Dużą popularnością cieszy się portal SoundCloud. Choć pobieranie muzyki nie wymaga od nas zakładania konta w serwisie, zarejestrowani użytkownicy mają więcej możliwości- mogą między innymi tworzyć listy odtwarzania i włączyć powiadamianie o nowych utworach swoich ulubionych wykonawców. Radio internetowe Last.fm także udostępnia do pobrania bezpłatne utwory muzyczne.

Oprócz pobierania coraz bardziej popularne staje się tzw. strumieniowanie muzyki. Aktualnie prym wiodą dwa, największe portale oferujące dostęp do nieograniczonej liczby muzycznych plików audio i video.

TIDAL to pierwszy na świecie, muzyczny serwis streamingowy. Aby mieć dostęp do jego zasobów wystarczy założyć konto. Przez trzydzieści dni możemy bezpłatnie cieszyć się bezstratną jakością dźwięku HiFi i video HD. Po upływie tego okresu, jeśli nadal interesuje nas korzystanie z portalu musimy zdecydować się na abonament. Do wyboru mamy dwie opcje – 19,99 złotych miesięcznie-normalna jakość dźwięku, video HD oraz 39,99 złotych miesięcznie za bezstratną jakość dźwięku., video HD.

Szwedzki serwis muzyczny Spotify również oferuje swoim użytkownikom dostęp do utworów w strumieniu. Zasada użytkowania jest podobna do platformy TIDAL. Różnica polega przede wszystkim na cenniku opłat.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest