Czytanie wydłuża życie! Dlaczego warto czytać?

Polacy coraz mniej czasu poświęcają na lekturę. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że osób deklarujących czytanie 7 i więcej książek w ciągu roku jest zaledwie 9%. A Ty, jak dużo czytasz? Czy wiesz, jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek?

Dlaczego warto czytać?

Czytanie na każdy dzień, przynosi wiele korzyści. Czytając, zdobywamy wiedzę i poszerzamy zasób słownictwa. Łatwiej jest nam wyrażać uczucia i komunikować się ze światem. Stajemy się dobrymi rozmówcami.

Książka to też niezawodny sposób na relaks i nudę. Bawi, uczy i odrywa od codzienności. Czytając, przenosimy się do innego świata. Często także utożsamiamy się z bohaterem, w którym odnajdujemy wspólne cechy charakteru. Wtedy czytamy z zaciekawieniem, a czas płynie szybciej.

Rozwijamy skrzydła fantazji – wyobrażamy sobie. Pojedyncze litery ułożone w słowa, które tworzą spójny szyk zdań trafiają do każdego człowieka w inny sposób. Interpretacja treści może być różnorodna i zaskakująca. W ten sposób, czytelnik tworzy własne obrazy. To jak kadry z filmu, przeznaczonego do odbioru tylko dla jednego widza. Czy to nie wyjątkowe?

Czytanie to świetny trening dla mózgu! Po za wizualizacjami scen, zapamiętujemy nowe słowa, imiona i nazwiska bohaterów, nazwy geograficzne. Łączymy ze sobą różne wątki – jesteśmy zmuszeni do podświadomej analizy, dlatego rozmyślamy. Mocno skupiamy uwagę. Przy tym koncentrujemy umysł, a to choć niewidoczna, to bardzo wymagająca praca.

Dlaczego ludzie przestają czytać?

Żyjemy w czasach mocno rozwiniętych technologicznie, każdy z nas ma dostęp do internetu, w którym jest wiele treści. Internet w wielu sytuacjach jest bardzo przydatny i nie należy tego negować, jednak tak jak telewizja – okazuje się niezwykłym pochłaniaczem czasu.

Aktualnie, wybieramy inne rozrywki niż czytanie książek. Potwierdzają to statystyki, które wykazują, że prawie 60% polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Surfowanie po internecie i oglądanie telewizji to bardzo popularne formy spędzania wolnego czasu wielu polskich rodzin. Dawniej, ludzie częściej spotykali się ze sobą, czytali, paradoksalnie mieli więcej czasu – choć świat nie oferował im tak wiele jak w obecnych czasach.

Jeszcze 25 lat temu nikt nie pomyślałby, aby szukać w sieci przepisu kucharskiego, robić zakupy, wykonywać płatności czy planować podróże. Dziś to codzienność, do której przywykliśmy, jednak należy pamiętać, że poza internetem istnieje życie, którego nie można przegapić!

Czytanie wydłuża życie?

Tak, to prawda! O tym, że czytanie ma wpływ na jakość i długość życia dowiedli amerykańscy naukowcy z Yale University w USA.

Badania prowadzono przez 12 lat. Grupa badawcza to 3500 osób powyżej 50. roku życia. Osoby uczestniczące w eksperymencie były poddawane rozmaitym testom, które miały na celu sprawdzić jak czytanie gazet i literatury wpływa na żywotność. Pod uwagę wzięto tryb ich życia, choroby, podatność na stres oraz co najważniejsze – nawyki czytelnicze.

Uczestników zapytano ile czasu w ciągu tygodnia poświęcają na czytanie i podzielono ich na mniejsze grupy. Pierwsza z grup nie czytała wcale, inna grupa poświęcała 3,5 godziny tygodniowo na lekturę, kolejna czytała dłużej niż 3,5 godziny na tydzień.

Okazało się, że aby wydłużyć lata swojego życia wystarczy 30 minut dziennie poświęcać na lekturę. Taki czas daje szanse wydłużyć je, aż o 17%.

Dowiedziono, że badani czytający więcej niż pół godziny na dzień żyli dłużej o średnio dwa lata od tych, którzy całkowicie stronili od lektury. Zaobserwowano też, że czytanie gazet i magazynów również pozytywnie wpływa na długość życia, jednak nie na nieco niższym poziomie w porównaniu do czytelnictwa literatury. Jaki z tego wniosek?

Wnioski – przekonaj się do czytania!

Czytanie na dziś wydłuży Twoje życie oraz przyczyni się do poprawy jego jakości! Poświęć więc kilka minut codziennie na czytanie. Z pewnością znajdziesz coś, co mocno Cię zainteresuje. Jeśli myślisz, że nie masz na to czasu – jadąc komunikacją miejską zamiast przeglądać coś w telefonie, poczytaj książkę. Możesz czytać również przed snem. Wieczorem, organizm wycisza się i odpręża po całym dniu ciężkiej pracy – to wprost idealny moment na lekturę! Nawet jeśli podchodzisz sceptycznie do wyników tego eksperymentu – spróbuj! Z czytania płynie przecież także wiele innych korzyści.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest