Choroba lokomocyjna, występuje nie tylko u dzieci, albo również u dorosłych. Jest to bardzo problematyczne, szczególnie u osób, które lubią częste wyjazdy. Kiedyś była tylko, związana z osobami pływającymi na statkach. Teraz odnosi się również do samolotu i samochodu.
Spis treści
Jak sobie z nią radzić?
Do przyczyn choroby lokomocyjnej, jest brak zgodności pomiędzy mózgiem a innymi narządami zmysłów. Do objawów należą, przede wszystkim nudności, oraz złe samopoczucie. Aby zapobiec, można siadać przodem do jazdy, dbać o to, żeby nie pić słodzonych napojów, często robić przerwy w trasie. Jeśli jednak, to zaczyna zawodzić można skorzystać z leków, które mają działanie przeciw chorobie lokomocyjnej. Najlepiej w tym kierunku, udać się do apteki, i zapytać co będzie dla nas dobre. Bardzo wiele osób, ma chorobę lokomocyjną w samolocie. Najważniejsze jest, aby przed podróżą dobrze się przygotować. Przed wylotem, można wypić wodę z cytryną.
Inną opcją, jest tez witamina B1. Warto wybrać tez miejsce przy oknie, wpłynie to w pewnością pozytywnie. Warto pamiętać też o tym, że przed wylotem nie należy spożywać żadnych napojów gazowanych, ponieważ może to nasilić objawy. Należy również zrezygnować z różnego rodzaju używek. Dobrze działa również guma do żucia. Nie należy tez się tego wstydzić i na samym początku lepiej się powiadomić obsługę. Kiedy wiemy ,że mamy chorobę lokomocyjną najlepszym środkiem będzie pociąg.
Jeśli jest możliwość jazdy samochodem, należy postarać się o klimatyzację. Warto pamiętać, że choroba lokomocyjna powoduje problem związany z bodźcami, szczególnie kiedy pojawiają się wniesienia. Potrafi ona popsuć nawet najlepsze chwile w podróży, ponieważ osoba, która na nią choruje zaczyna czuć się źle i przestaje się cieszyć wyjazdem. Szczególnie, kiedy trasa jest dość spora, a nie ma możliwości jej skrócenia, lub podróży w lepszych warunkach np. pociąg. Do wyjazdy należy się przygotować.
U dzieci
Kiedy choroba lokomocyjna zaczyna pojawiać się u dzieci, należy wybrać odpowiedni środek. Najlepiej, zdecydować się na naturalne preparaty, ponieważ są całkowicie w porządku. Chemiczne preparaty, mogą powodować działania niepożądane, oraz nie powinny być stosowane u małych dzieci. Można w tym celu skonsultować się z lekarzem. W podróży z małym dzieckiem, należy zadbać o częste przerwy podczas jazdy. Wtedy podróż, okaże się całkiem przyjemna i dziecko dużo lepiej zniesie problem związany z chorobą lokomocyjną. Dobrą alternatywą u większych dzieci, będzie również żucie gumy podczas jazdy.