Trening z sandbagiem – opinie, efekty i zasady

Jest to idealny sposób, żeby rozbudować mięśnie całego ciała z nastawieniem na ćwiczenia funkcjonalne. Ćwiczenia z sandbagiem pozwalają, w krótki czasie, osiągnąć zamierzony i wymarzony wygląd, jak i dają możliwość zwiększenia siły mięśni, które przy standardowym treningu siłowym są pomijane.

Co to jest sandbag i skąd się wziął?

Sandbag, to po angielsku inaczej „worek z piaskiem”. Został on wymyślony przez amerykańskich żołnierzy, którzy to, w trosce o piękną i wysportowaną sylwetkę, z racji braku specjalistycznych zestawów do ćwiczeń w bazach wojskowych na środku pustyni, sypali piasek do pustych worków i wykonywali z nimi przeróżne ćwiczenia. Wraz z upływem czasu, pierwotne worki zaczęły zmieniać się w coraz to bardziej wytrzymałe i bardziej dopasowane torby, aż osiągnęły formę, którą znamy teraz.

Jakich efektów możemy się spodziewać?

Efekt, jaki osiągniemy dzięki ćwiczeniom z sandbagiem, może nas bardzo pozytywnie i21 miło zaskoczyć. Wykonywane przez nas ćwiczenia będą wzmacniały nie tylko główne partie mięśni, będą dodatkowo poruszać te mięśnie, których nie wyćwiczylibyśmy z żadnym innym sprzętem. Oznacza to, że efekty ćwiczeń z sandbagiem wpłyną nie tylko na bardziej atrakcyjny wygląd, czy poprawę sylwetki, wpłyną na ogólną poprawę funkcjonalności całego ciała i lepszą koordynację ruchową. Wszystko to można zawdzięczać ruchomemu środku ciężkości, który wymusza od nas inną pracę mięśni.

Czy są jakieś zasady dotyczące ćwiczeń?

Zasady dotyczące ćwiczeń z sandbagiem są takie same jak w przypadku ćwiczeń wykonywanych z innym rodzajem obciążenia. Przede wszystkim, powinniśmy pamiętać o tym, że mięśnie mają szybką zdolność do regeneracji, stawy już nie. Dlatego dobór odpowiednich ćwiczeń i co ważniejsze, właściwego obciążenia, jest szczególnie ważny, by uniknąć niepotrzebnej kontuzji oraz długotrwałej rehabilitacji. Inną, równie ważną zasadą jest umiar, co do ilości wykonywanych ćwiczeń oraz ilości powtórzeń. Ćwiczenia, jak ich ilość powinny być dopasowane do naszych możliwości. Przetrenowanie grozi zbyt dużym osłabieniem mięśni, a za tym idzie ogólny spadek wydolności organizmu i w ostateczności, .

Przykładowe ćwiczenia

1. Zginanie przedramion – ćwiczenie, które wzmacnia wszystkie mięśnie obu przedramion. Żeby je wykonać, powinniśmy złapać sandbaga oburącz i trzymać go na wysokości mniej więcej ud. Ręce powinny być wyprostowane. Następnie zginamy ramiona podnosząc jednocześnie worek, po czym wracamy do pierwszej pozycji. Ćwiczenia wykonujemy w seriach.
2.Wyciskanie francuskie na stojąco – jest to ćwiczenie, które pozwala wzmocnić mięsień trójgłowy ramienia, czyli po prostu triceps. Do wykonania przystępujemy, w sposób identyczny do wyciskania francuskiego z hantlami, z tą różnicą, że ćwiczenia wykonujemy oburącz i z workiem. Sandbaga łapiemy za głową mając zgięte ramiona. Następnie prostujemy dwie ręce jednocześnie wraz z workiem. Ćwiczenie wykonujemy w seriach.
3. Pompki z sandbagiem – są to tradycyjne pompki, z wykorzystaniem sandbaga. Zajmujemy pozycje zwykłej pompki, a sandbag kładziemy na wysokości nadgarstka, po zewnętrznej stronie. Wykonujemy pompkę, podnosimy się i ręką, która jest dalej, przeciągamy worek w przeciwną stronę. Ćwiczenie powtarzamy i wykonujemy w seriach.

Opinie o sandbagu

Sandbag, ze względu na swoją uniwersalność cieszy się ogromną popularnością wśród ćwiczących. Worki, które mają możliwość zmiany obciążenia i regulację chwytu są szczególnie uznawane. Co więcej, na korzyść worka wpływa fakt, że charakteryzuje się on zmiennym środkiem ciężkości, z powodu przesypującego się piasku. Wśród użytkowników sandbagu znajdziemy ich przeciwników, ze względu na wysypujący się piasek, jednakże ten problem dotyczy tylko worków gorszej jakości. Generalne opinie są jak najbardziej pozytywne i niech tak zostanie. Sandbag to wspaniały przyrząd do ćwiczeń.

Ćwiczenia z sandbagiem to świetny sposób na poprawę i zwiększenie własnej siły oraz szybką zmianę wyglądu całej sylwetki. Jego prosta budowa, jak i możliwość wszechstronnego zastosowania znacząco wpłynęły na jego, z każdym dniem rosnącą, popularność.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest