Trening body pump: zasady i ćwiczenia

Aby zacząć trening, należy na samym początku zapoznać się z jego głównymi tezami. To bardzo modny i popularny sport, szczególnie w obecnych czasach. To bardzo specyficzny rodzaj ćwiczeń z użyciem sztangi, zmieniającej się w rytm muzyki. Jest bardzo wiele możliwości grupowych zajęć, które wpływają na poprawę układu ciała.

Na czym polega trening  body pump?

To bardzo specyficzne zajęcie, które jest w naszym kraju dopiero od paru lat. Na świecie, są dużo bardziej znane i wiele osób korzysta z tego treningu. Ich ideą jest przede wszystkim wykonywanie poszczególnych partii z gryfem, przy czym każdy uczestnik ma indywidualnie nałożony program ćwiczeń. Zaczyna się od przysiadów, a potem przechodzi do bardziej złożonych. Zajęcia są na tyle ciekawe, że można jej poprowadzić we własnym tempie. Biorąc pod uwagę to, że ćwiczenia przy muzyce, muszą być dobrane tak, aby odpowiednio ponosić sztangę. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę do kogo kierowane są do kobiet oraz młodzieży. Wbrew, przekonaniu nie są one dla kulturystów. Jest kilka korzyści, a które wpływają ćwiczenia. Jest to: wzmocnienie mięśni, wzrost kondycji, oraz spalenie nadmiaru kalorii, oraz poprawa wyglądu skóry.

Jakie korzyści ze sobą niesie?

Zajęcia kładą nacisk przede wszystkim na określone partie ciała. Znajduje się w nich: przysiad ze sztangą, wyciskanie sztangi w pionie, uginanie ramion pod sztangi, podciąganie wzdłuż. Ćwiczenia są zazwyczaj bardzo wyczerpujące, dlatego po jednej sesji należy robić przynajmniej 12 minut przerwy. Są w większości wielowarstwowe, co w większości idzie za tym poprawa kondycji. Pomagają również na aktywne spędzanie czasu. Najlepiej jest, kiedy są wykonywane w grupie. Jeśli jednak chcemy poprawić efekty, należy również popracować nad lepszą dieta.

Jednak posiada on również wady. Pojawiają się przykre kontuzje lub nawet problemy ze zdrowiem z powodu obciążenia. Osoby, które mają choroby przewlekłe np. cukrzyca, powinny wcześniej porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Każdy uczestnik, powinien mieć również ćwiczenia dobrane odpowiednio do swojej sylwetki. Treningu nie należy również, rozpoczynać samemu. Każdy trening siłowy wymaga odpowiedniego przygotowania i określenia poziom zaawansowania. Warto też zaznaczyć, że do treningu używa się zupełnie innej sztangi niż ta dla kulturystów. Gryf jest pokryty specjalnym tworzywem, a talerze mają specyficzne uchwyty. Wielkość można również zmieniać podczas trwania treningu. Zajęcia powinny odbywać się max. 2 razy w tygodniu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest