Sztuki walki -jaki sport walki wybrać?

Sztuka walki to nie tylko samoobrona, ale także pasja, zdrowy tryb życia, szacunek i tradycja. Zanim zdecydujesz na jaki kurs się zapisać, przeczytaj nasz poradnik odnośnie 3 najbardziej popularnych sztuk, które możesz wybrać. Pamiętaj by kierować się tym co chcesz osiągnąć i jakie masz oczekiwania wobec danego sportu.

Warto uzmysłowić sobie iż w przypadku sztuk walki kładzie się ogromny nacisk na historię sportu, a także na filozofię jaką w ten sposób się wykłada. Najlepsi sportowcy znają nie tylko chwyty i możliwości danej walki, ale też darzą ogromnym szacunkiem to co dany sport niesie ze sobą. Dlatego też w naszym zestawieniu przybliżymy wam również tą historię.

Spis treści

1.Boks

Sztuka walki znana już od czasów starożytności. Według zapisków już w starożytnym Rzymie był znany i rozpowszechniony wśród gladiatorów. Wówczas był on uważany za wybitnie brutalny i często prowadził do zgonów. Współczesny sport pochodzi z XIX wieku, gdzie zdecydowano o używaniu rękawic. Jest to przede wszystkim sport wymagający od nas dużych możliwości kondycyjnych i wytrzymałościowych. Oczywiście, jak w każdej sztuce walki, najważniejsze jest opanowanie poprawnych ciosów oraz odpowiedni sprzęt zabezpieczający nasze ciało. Dlatego też nie jest to dyscyplina dla osób, które preferują tani sport i aktywność.
Niezwykle ważną cechą boksu jest to iż pomaga rozładować stres i napięcie oraz wydziela w naszym ciele sporą dawkę endorfin. Jeśli zależy ci utracie tłuszczu, wyrzeźbieniu ciała z jednoczesnym niskim przyrostem masy, boks powinien być idealny.
Podczas 45minutowego treningu spalimy nawet do 800kcal.

2.Karate

Sztuka walki która powstała w Okinawie, w Japonii. Obecnie istnieje ponad 100 stylów karate, które obowiązują na całym świecie. Jest to jeden najbardziej znanych sportów, ze względu na szczeble i pasy, które zdobywa się wraz ze wzrostem umiejętności. Cała walka w stylu karate opiera się na sekwencji ruchów, bez użycia broni czy przyrządów. Warto dodać iż przez wielu trenujących uważany jest jako sport dający możliwość psychofizycznego samodoskonalenia się, a więc polegający nie na samoobronie czy rywalizacji, a na odprężeniu i zachowaniu odpowiednich chwytów i postaw. Jest to sport idealny dla osób, które chcą pracować nad swoim brzuchem, ale też nie stawiają tylko i wyłącznie na aspekt samoobrony, szukając w aktywności czegoś więcej niż tylko ruchu. Cały trening korzysta z zasad ZEN, zwiększa pewność siebie (dlatego najbardziej zaleca się trenowanie karate od najmłodszych lat), oraz koncentrację.
Jeden trening spala do 800kcal.

860dc81d1b636bdfc0b7b241b32a34bb

3. Judo

Sztuka walka powstała dzięki Japończykowi – Jigoro Kano, który w wieku 22lat zaczął prowadzić swoją własną szkołę sztuk walki. Ta sama szkoła kilka lat później stanie się największą szkołą sztuk walki na świecie. W 1964roku judo stało się tak mocno popularne iż dołączyło do grona olimpijskich dyscyplin sportowych. Podobnie jak w karate, mamy do czynienia ze stopniami, które zdobywa się po zdanych egzaminach. Sam trening opiera się na trenowaniu padów, rzutów i dźwigni. Walczy się zarówno w parterze i na stójce, ważne by całość walk odbywała się boso, na odpowiedniej macie. Jest to sport idealny dla osób, które nie mają problemu z kręgosłupem, stawami i chcą rozwinąć swoją tkankę mięśniową. Dodatkowo jest dużo spokojniejszy i bezpieczniejszy od swojego brata ju-jitsu.
W ciągu 45 minut spalisz ok 600kcal.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest