Ile spalimy kalorii uprawiając nordic walking?

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Jej brak powoduje wystąpienia różnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu krwionośnego. Ostatnio bardzo modny i skuteczny jest nordic walking, polecany szczególnie osobom starszym, ze względu na to iż nie obciąża stawów w przeciwieństwie do biegania czy innych intensywniejszych ćwiczeń.

A może jednak nie spotkaliście się jeszcze z takim pojęciem?

Nordic walking jest rodzajem szybkiego spaceru z wykorzystaniem specjalnych kijków. Angażuje nie tylko nogi, ale również górną część ciała i ramiona. Dzięki temu wydatek energetyczny jest większy niż przy zwykłym spacerze, a tym samym spala się więcej kalorii.

Ćwiczenie to jest niezwykle bezpieczne, wydajne oraz biodynamiczne, przynosząc wiele korzyści dla zdrowia. Ponadto może być stosowane przez osoby w każdym wieku. Idealnie nadaje się dla tych, którzy zmagają się ze zbędnymi kilogramami ze względu na wspomniane już niewielkie obciążenie stawów (które są obciążone przez nadmiar tkanki tłuszczowej) oraz aerobowy charakter ćwiczeń, które są niezwykle skuteczne w przypadku spalania tkanki tłuszczowej.

Zastanawiacie się ile kalorii jesteście w stanie spalić podczas jednego spaceru z kijkami?

Cóż, zależy to oczywiście w dużej mierzy od jego długości, tempa spaceru oraz parametrów antropometrycznych danej osoby.

Tabela zależności tempa i czasu spaceru z kijkami oraz wagi danej osoby, a ilością spalonych kalorii:

Tempo

6 km/h

7,5 km/h

Długość spaceru

30 min

60 min

90 min

30 min

60 min

90 min

Masa ciała

60 kg

60kg

Kalorie spalone

(w przybliżeniu)

150 kcal

300 kcal

450 kcal

170 kcal

330 kcal

500 kcal

 

Ponadto im większa masa ciała, tym ilość spalonych kalorii będzie proporcjonalnie wyższa. Jak również można zauważyć z powyższej tabeli, szybsze tempo spaceru również zwiększa wydatek energetyczny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest