Sauna po treningu – czy warto ją stosować?

Po wysiłku fizycznym wielu z nas potrzebuje kilka chwil relaksu, żeby powrócić do pełni sił i zająć się resztą codziennych obowiązków. Popularnym wyjściem jest korzystanie z sauny, która znajduje się w wielu klubach fitness i która cieszy się niezwykłą popularnością. Jednak to, czy powinniśmy jej używać zależy od wielu czynników, dlatego warto im się przyjrzeć z bliska.

Jakie korzyści ze sobą niesie sauna?

Najogólniej mówiąc, to, czy sauna po treningu przyniesie nam korzyści zależy przede wszystkim od intensywności i typu wykonywanych ćwiczeń; czasu, jaki minął po zakończeniu treningu oraz oczywiście od indywidualnej kondycji zdrowotnej. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, więc reakcje na saunę także będą się różniły.Przed korzystaniem z sauny po treningu, należy wciąć pod uwagę fakt, że nie zaleca się robienia tego zaraz po wysiłku fizycznym. Związane jest to z faktem, iż wysoka temperatura i wilgotność powietrza w saunie przyspiesza proces pocenia się naszego ciała, a także sprzyja utracie wody i niezbędnych elektrolitów. Dodatkowo, serce pracuje wówczas z szybkością nawet 160 uderzeń na minutę. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasz organizm nadal się męczy, a nie relaksuje. Dotyczy to zwłaszcza osób po treningu aerobowym. Po takich ćwiczeniach ciało potrzebuje chwili na odpoczynek i regenerację, dlatego zamiast sauny, zaleca się ćwiczenia „cool-down” oraz uzupełnienie płynów i elektrolitów.

Zagrożenia

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż korzystanie z sauny bezpośrednio po wysiłku fizycznym może być niebezpieczne dla zdrowia:

  • grozi nam omdlenie,
  • odwodnienie,
  • przegrzanie organizmu,
  • a nawet zawał serca.

Nie mniej jednak, warto wybrać się chociaż raz w tygodniu do sauny. Zalecamy zrobić to w dzień wolny od treningu i wysiłku fizycznego. Kilka minut w saunie pozwoli nam się odprężyć, zrelaksować i zgromadzić siły na kolejne dni.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest