Sauna – ile spalisz kalorii podczas regularnego korzystania?

Wiele osób kojarzy saunę jako skuteczny sposób na odchudzanie. Producenci twierdzą, że podczas korzystania z sauny można spalić średnio 300 kalorii. To tyle, ile organizm zużywa podczas godzinnego treningu lub przebiegnięcia około czterech kilometrów. Brzmi to bardzo zachęcająco. Bowiem kto by wolał biegać, czy ćwiczyć przez godzinę, skoro w tym samym czasie może spalić tyle samo kalorii jedynie siedząc i wygrzewając się? Okazuje się, że to mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zatem jaka jest prawda?

Ile kalorii spala sauna?

Wbrew powszechnej opinii – mało. Podczas korzystania z sauny organizm pozostaje w spoczynku, a więc nie wykazuje żadnego wysiłku fizycznego, który jak wiadomo jest niezbędny do spalania kalorii. Jedyna praca jaką wykonuje, to pocenie się jako reakcja na panującą w saunie wysoką temperaturę. Co prawda, proces ten wpływa na przyspieszenie metabolizmu i większą utratę kalorii niż podczas np. siedzenia na kanapie, jednak są to nieznaczne różnice. W zależności od masy ciała, podczas korzystania z sauny w ciągu 30 minut można spalić około 56-105 kalorii. Jak widać, nie jest to zbyt wiele.

Skąd opinia, że sauna wspomaga odchudzanie?

Zapewne stąd, że podczas korzystania z sauny, organizm w wyniku intensywnego pocenia się traci wodę. A co za tym idzie, masa ciała również idzie w dół, więc mogłoby się wydawać, że sauna rzeczywiście ma wpływ na odchudzanie. Jest to jednak efekt chwilowy, bo w przeciągu kilku godzin organizm będzie domagał się nawodnienia i wtedy cała woda wróci na swoje miejsce, a razem z nią waga wyjściowa. Warto zaznaczyć, że podczas korzystania z sauny, tkanka tłuszczowa nie ulega spalaniu. Zatem jeśli chcesz pozbyć się oponki z brzucha, to na niewiele zda się ta forma relaksu. Nie znaczy to jednak, że trzeba z niej całkowicie rezygnować, bowiem ma wiele innych zalet.

Korzyści korzystania z sauny

Sauna może przyczynić się do polepszenia zdrowia oraz wyglądu skóry. Regularne z niej korzystanie wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz pomaga w walce z cellulitem. Do innych jej zalet można zaliczyć:

  • wzmocnienie odporności organizmu
  • przyspieszenie krążenia krwi i limfy
  • wzmocnienie naczyń krwionośnych
  • poprawę wydolności organizmu
  • eliminowanie bólów mięśniowych
  • wpływ na zrelaksowanie się
  • korzystne działanie na drogi oddechowe
  • wpływ na poprawę samopoczucia

Mimo, że nawet regularne korzystanie z sauny nie spala znacznych ilości kalorii, to jej inne zalety równoważą ten fakt. Dlatego mimo wszystko warto z niej korzystać.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest