Nauka pływania – od czego zacząć i jak się przygotować?

Pływanie to sport, który chętnie jest uprawiany szczególnie latem na otwartej przestrzeni, czyli w jeziorze, zalewie, morzu czy na otwartych basenach. Nie ma nic przyjemniejszego jak w upalny dzień schłodzić się w wodzie i odrobinę popływać. Druga rzecz – jeśli lubimy wypoczywać nad wodą lub korzystać ze sportów wodnych, tj. surfing, kajaki czy nawet rower wodny – powinniśmy umieć pływać.

Dlaczego warto nabyć umiejętność pływać?

Pływanie ma wiele zalet (oprócz miło spędzonego czasu) – przede wszystkich tych zdrowotnych. Po pierwsze jest to sport, który angażuje całe nasze ciało – podczas wykonywania treningu (lub rekreacyjnego pływania) pracują niemalże wszystkie mięśnie. Poza tym nie nadwyręża stawów, a ryzyko kontuzji jest minimalne. Dlatego też jest to sport polecany dla ludzi z nadwagą, u których np. bieganie, czy intensywne treningi aerobowe (szczególnie skakanie) mogą obciążyć stawy – podczas pływania zostaną również spalone kalorie, a sylwetka będzie coraz smuklejsza.

Lekarze zalecają ten sport szczególnie tym osobom, które mają problem z kręgosłupem. Pływania wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, dodatkowo zmniejsza ryzyko powstawania oraz rozwoju różnego rodzaju skrzywień, a dzięki regularnym treningom w wodzie postawa całego ciała jest prawidłowa. Tak jak każdy sport aerobowy również pływanie pozytywnie wpływa na układ krwionośny: poprawia pracę serca, zmniejsza ciśnienie krwi oraz niweluje ryzyko wystąpienia udaru lub zawału.

Jak rozpocząć swoją przygodę z nauką pływania?

Najlepiej rozpocząć naukę pływanie jeszcze w wieku dziecięcym – dzieci często łatwiej i szybciej przyswajają sobie niektóre umiejętności. Jeśli jednak nie nauczyłeś się tego w wieku szkolnym – nic straconego, ponieważ wiele ośrodków sportowych oferuje naukę pływania dla dorosłych.

Pierwszym krokiem powinno być skorzystanie z profesjonalnej pomocy wykwalifikowanego trenera. Wiele osób, chcących nauczyć się pływać prosi swoich znajomych, aby im pomogli –oczywiście w takiej sytuacji czujemy się zapewne mniej skrępowani, jednak mimo to warto postawić na profesjonalistę, który będzie udzielał dobrych rad, kontrolował czy odpowiednio wykonujemy ćwiczenia, a następnie czy mamy dobrą technikę.

Kolejnym krokiem jest adaptacja, czyli oswojenie się z wodą. Najważniejsze przy tym punkcie jest, aby działać powoli i stopniowo. Skok od razu do głębokiej wody prędzej zniechęci do dalszej nauki. Dlatego najpierw przy krawędzi basenu zanurz twarz w wodzie, kiedy już to opanujesz spróbuj zanurzyć całą głowę, następnie połóż się na plecach i stopniowo staraj się przyzwyczajać do coraz głębszej wody. Jednak jeżeli głęboka woda powoduje strach i obawy sięgnij po akcesoria pływackie, tj. deski, które pomogą ci utrzymać się na powierzchni wody, a przy okazji poprawią technikę pracy nóg. Dzięki akcesoriom zdecydowanie szybciej nauczysz się pływać.

Ostatnim etapem jest nauka określonych ruchów dla poszczególnych stylów pływackich. Najlepiej zacząć od pływania grzbietowego lub żabki – są to techniki, które najłatwiej opanować.

Nauka pływania dla dzieci – kiedy najlepiej rozpocząć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi kiedy najlepiej wysłać dziecko na naukę pływania – na specjalnych zajęciach prowadzonych przez trenerów są różne grupy wiekowe, a czasami starszaków nazywa się dzieci w wieku 5-6 lat. Tak naprawdę można oswajać z wodą 3 miesięczne niemowlę. Co więcej takie zajęcia w wodzie dla maluszka są wartościowe pod kątem zdrowia. Dzięki nim dziecko zwiększa swoją odporność, jego układ krążenia zostaje pobudzony, zostaje też poprawiana praca mięśni międzyżebrowych, co przyczynia się do profilaktyki chorób górnych dróg oddechowych. Jednak największą zaletą systematycznego kontaktu z wodą maluszka jest rozwój aparatu ruchu. Oczywiście w tym czasie dziecko oswaja się z wodą, unosi się na niej i „pływa” w swoim własnym stylu.

Prawdziwa nauka pływania (kiedy możemy mówić o wypracowaniu stylu i techniki) rozpoczyna się w wieku ok. 4 lat. Jest to zdobywanie umiejętności podczas zabawy w wodzie. Tak jak w przypadku dorosłych dziecko na początku musi oswoić się z wodą – instruktor zajęcia prowadzi w płytkim basenie, następnie przyzwyczaja dziecko do zalewania twarzy wodą, kiedy zostanie to opanowane dziecko uczy się utrzymywania na powierzchni oraz pływania za pomocą różnych akcesoriów, tj. deski, makarony, piłki, maty pływające itp. Ważną zasadą jest, aby bezwzględnie dziecko nie pozostało bez kontroli osoby dorosłej (nawet jeśli potrafi pływać, a woda jest płytka) – łatwo bowiem wtedy o nieszczęście.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest