Sport to zdrowie. Kto z nas nie zna tego powiedzenia. Każdy kto uprawia jakąkolwiek dyscyplinę wie, że sport to nie tylko zdrowie, ale także doskonałe samopoczucie. Cudowne jest to, że każda pora roku ma do zaproponowania kilkanaście form aktywnego wypoczynku. Zbliża się zima, a wraz z nią będziemy mogli jeździć na nartach, łyżwach, zjeżdżać na sankach i wiele innych. Bo przecież sport to nie są jedynie treningi na siłowni. A skoro tak to czy łyżwy także pozwolą nam wypracować figurę i formę?
Spis treści
Łyżwiarstwo jako forma aktywności
Łyżwiarstwo to jedna z najbardziej ulubionych form relaksu i ruchu w okresie zimowym. Jazdy na łyżwach właściwie może nauczyć się każdy, kto tylko ma na to ochotę. Sport ten uprawiają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jest dostępny właściwie dla każdego. Wystarczy mieć łyżwy i już można śmigać po lodowisku. Do tego wygodne ubranie tak by można się było swobodnie poruszać i komplet sprzętu jest gotowy. Łyżwiarstwo można zacząć trenować w każdym wieku. Więc nie trzeba się zastanawiać czy przypadkiem nie jesteśmy na to za starzy lub też czy mam predyspozycje.
Rodzaje łyżew
Do dyspozycji mamy dwa rodzaje łyżew: figurowe i hokejowe. Różnią się budową, a tym samym i zastosowaniem.
Łyżwy figurowe to odpowiednio wyprofilowane buty wykonane z grubej skóry. Płoza jest odpowiednio cięższa niż w łyżwach hokejowych oraz zakończona ząbkami, dzięki którym uzyskujemy większą zwrotność. To przekłada się na możliwość wprowadzenia różnych elementów choreograficznych do jazdy jak np. skoki czy piruety. Łyżwy hokejowe są przede wszystkim węższe oraz krótsze niż łyżwy figurowe, a to pozwala na stabilniejszą jazdę. Dlatego często zalecane są dla osób zaczynających swoją przygodę z łyżwami. Płoza jest płaska i nie posiada ząbkowanego wykończenia. Ogólna budowy pozwala na jazdę po szerokich zakrętach i rozwinięcie dużej prędkości. I chociaż jak wspomniano na początku zaleca się łyżwy hokejowe to ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji.
Nie tylko forma relaksu
Łyżwiarstwo to cudowny sport, który uwielbiają wszystkie pokolenia. Nic dziwnego, pozwalają bowiem świetnie się bawić razem spędzając czas. Ale jak się okazuje łyżwy to nie tylko forma relaksu, ale także bardzo fajny trening dla naszego ciała. Dlaczego? Jeżdżąc na łyżwach tak naprawdę pracuje całe ciało. Utrzymanie balansu wymaga zaangażowania zarówno nóg jak i rąk. Łyżwiarstwo jest sportem o charakterze dowolnym, co więc oznacza, że nie ma jednej formy, która by określała jak należy jeździć.
Dlatego każdy jeździ stylem jaki mu odpowiada. Zmieniając choreografię angażujemy różne partie mięśni. Szczególnie mocno kształtują się nogi, brzuch oraz pośladki. Zmienia się także postawa ciała, ponieważ konieczność utrzymania określonej pozycji wyrabia nowe nawyki ustawiania naszego ciała. Podczas uprawiania tej formy aktywności muszą jedynie uważać osoby z problemami stawów. Dolegliwości te nie wykluczają ich całkowicie, jednak muszą skorzystać z dodatkowych form zabezpieczenia organizmu. Rozwijając rozważania na temat powiązania łyżwiarstwa z kształtowaniem formy, zwróćmy uwagę na ilość angażowanej energii. Przyjmuje się, że podczas jazdy na łyżwach możemy spalić pomiędzy 300 a 800 kcal w ciągu godziny. Ilość zużytej energii zależy przede wszystkim od intensywności treningu. Tak więc, odpowiednia dieta, łyżwiarstwo oraz codzienny ruch pozwolą nam spalić zbędne kalorie i nabrać dobrej formy. Oczywiście zaczynając swoją przygodę z łyżwami nie należy się nastawiać na cudowne efekty po jednym treningu.
Łyżwiarstwo cechuje również to, że łatwo się wciągnąć. A kiedy już zarazimy się tą formą aktywności oraz klimatem jaki panuje na lodowisku zaczniemy jeździć regularnie. Będą nas cieszyć postępy i samopoczucie. I to będzie nasz klucz do sukcesu.
Łyżwiarstwo to forma aktywności ruchowej, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Można trenować intensywnie, a można jazdę na łyżwach potraktować jako relaks. O samej rosnącej popularności łyżwiarstwa świadczy najlepiej fakt, że powstaje coraz więcej sztucznych lodowisk, gdzie można jeździć nie tylko w okresie zimowym. Łyżwiarstwo można traktować jako regularną formę treningu, pozwalającą zrzucić zbędne kilogramy i uzyskać satysfakcjonującą nas figurę.