Buty do biegania a efektywność treningów. Czy warto zwracać na to uwagę?

Łatwo zaobserwować, że o swój wygląd podczas sportowych zajęć troszczą się przede wszystkim kobiety. Panowie nieco bardziej stawiają na inne aspekty aktywności. Mogłoby się zatem wydawać, że wybór sportowej odzieży to ostatnie, czego przy treningach biegowych chcą mężczyźni. Jest jednak inaczej, zwłaszcza w przypadku obuwia. Dobre męskie buty do biegania to absolutna podstawa, która – nawet przy ograniczonej puli pozostałej odzieży treningowej – może wpłynąć na szybszy rozwój biegacza i jego lepsze wyniki.

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze butów do biegania

Buty do biegania są najważniejsze podczas treningów biegowych. Pomagają budować progres, ale również kształtować odpowiednią technikę, dzięki której jest to możliwe. Wybierając buty do biegania, męskie lub damskie, pasjonaci sportu popełniają kilka błędów. Warto je wyeliminować:

  • Nieodpowiednie dobranie podeszwy do nawierzchni, na której najczęściej trenuje biegacz. To na tej podstawie można odpowiednio dopasować podeszwę. Przy twardym terenie, takim jak asfalt czy kostka brukowa, warto zastosować buty do biegania, których budowa pozwala na uzyskanie większej amortyzacji. Jeśli natomiast trening odbywa się na naturalnym podłożu, należy pomyśleć o obuwiu, które jest dobrze wyprofilowane i zapewnia przyczepność.
  • Dobieranie butów bez zwracania uwagi na wagę biegacza – im wyższa waga, tym wyższa powinna być amortyzacja butów do biegania. Pozwoli to na odciążenie stawów, które przy wyższej wadze i tak są najczęściej mocno eksploatowane.
  • Niedostosowanie do techniki biegania – to również jest bardzo istotne. Biegacz powinien wiedzieć, czy podczas treningu biegowego odbija się w większości z pięty, czy też może ze śródstopia. Pozwoli to dopasować wysokość podeszwy w butach. Przy bieganiu z pięty podeszwa z tyłu powinna być nieco wyższa od tej części, która znajduje się z przodu.

Męskie buty do biegania – na co zwrócić uwagę?

Przed wybraniem się do sklepu lub złożeniem internetowego zamówienia warto przyjrzeć się swojej technice biegowej. To ona może podpowiedzieć najwięcej na temat tego, jak dobrać buty do biegania dla mężczyzn. Kiedy już natomiast biegacz wie, jaki rodzaj obuwia sportowego będzie do niego pasował, ważne mogą okazać się również:

  • Waga butów – im lżejsze, tym lepiej. Bieganie będzie wówczas dużo przyjemniejsze i dużo bardziej efektywne. Zbyt ciężkie buty, które mają zbyt grubą podeszwę mogą znacznie osłabić technikę biegacza a tym samym sprawić, że treningi będą o wiele mniej skuteczne.
  • Podeszwa dobrana do techniki – grubsze podeszwy dla osób, które biegają mocno na piętach i cieńsze dla tych, którzy odbijają się ze śródstopia.
  • Materiał, z którego wykonane są buty do biegania – tutaj też dobrze zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach najczęściej wykonywane są treningi biegowe. Istotna będzie ich wodoodporność, a także w miarę naturalny i oddychający materiał, który sprawi, że skóra na stopach będzie odpoczywać nawet podczas intensywnej aktywności.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest