Kompletujemy strój i obuwie do biegania – cenne porady na temat wyboru butów

W sklepach dostępnych jest tak wiele modeli butów do biegania, że dla osób początkujących wybór właściwego obuwia często okazuje się trudnym zadaniem. Czy warto kupić profesjonalne buty sportowe, dopiero rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem? Gdzie szukać idealnego modelu dla siebie?

Z wygodnych butów do biegania korzystają nie tylko zawodowcy

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem lub jakimkolwiek innym sportem, nie chce inwestować w profesjonalne buty i odzież, ponieważ uważa, że z tego rodzaju dodatków korzystają doświadczeni sportowcy. Takie myślenie jest jednak błędne i naraża początkujące osoby na kontuzje oraz przykre doświadczenia towarzyszące pierwszym treningom. Solidnie wykonane buty do biegania chronią stawy, kości i mięśnie, w tym ścięgna i wiązadła, przed bolesnymi urazami. Dodatkowo zapewniają one niezbędną do ćwiczeń wygodę i przyjemność z przebiegniętych kilometrów. Początkujący sportowcy są szczególnie narażeni na kontuzje, głównie ze względu na słabą, w porównaniu do zawodowców, kondycję fizyczną i brak wiedzy na temat właściwego wykonywania ćwiczeń.

W butach przeznaczonych do biegania najważniejsza jest amortyzacja. Powinno się ją dobierać pod kątem wagi ciała użytkownika obuwia. Im jest ona wyższa, tym lepszej, trwalszej i często niestety droższej amortyzacji potrzeba, aby zapewnić właściwą wygodę biegu i niezbędną ochronę nóg.

Jak wybrać buty do biegania we właściwym rozmiarze?

Najczęściej rozmiar butów wybiera się, zwracając uwagę na popularną rozmiarówkę europejską. Markowe rozmiary w przypadku obuwia sportowego nie powinny być jednak jedynym branym pod uwagę kryterium. Szczególnie podczas zakupów przez internet warto dokładnie zmierzyć długość stóp w ich skrajnych punktach i sprawdzić dokładne wymiary wkładek w butach danej marki podane w dokładności co do jednego milimetra. Zdarza się, że jedna stopa jest niewiele większa od drugiej – w takiej sytuacji rozmiar butów należy dobierać pod kątem większej z nich.

Długość wewnętrznej wkładki w butach do biegania powinna być o co najmniej 5 milimetrów dłuższa, niż stopa ich użytkownika. Podczas wysiłku fizycznego takiego jak bieganie stopy puchną, a więc potrzebują więcej przestrzeni. Osoba, która biega na krótkie dystanse, może wybrać buty większe o wspomniane 5 milimetrów. Ktoś, kto jednorazowo pokonuje jednak wiele kilometrów, powinien liczyć się z tym, że stopy puchną z czasem coraz bardziej, dlatego właściwe będą wkładki dłuższe o jeszcze kilka dodatkowych milimetrów.

Lepiej zamówić buty przez internet czy kupić je w sklepie stacjonarnym?

W stacjonarnych sklepach CCC wybrane buty można przymierzyć jeszcze przed ich zakupem, co dla wielu osób jest wystarczającym powodem, aby wybierać się do nich na osobiste zakupy. Stacjonarne salony CCC dostępne są w każdym większym mieście Polski. Różne modele butów do biegania mogą się między sobą znacznie różnić pod kątem miękkości wkładki, amortyzacji, czy subiektywnej wygody, czego trudno doświadczyć podczas oglądania ich przez internet.

Z drugiej strony zakupy internetowe także mają szereg zalet. Przede wszystkim jest to wygoda – buty w sklepie internetowym CCC można zamówić bez wychodzenia z domu, po obejrzeniu całej dostępnej oferty z własnego fotela czy nawet łóżka. Wszystkie modele są dokładnie opisywane pod kątem materiału wykonania lub rozmiaru, żeby móc zamówić idealne buty z dostawą wprost do domu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest