Uwielbiasz zdrowy tryb życia, a ćwiczenia siłowe oraz cardio wywołują u Ciebie wiele emocji? Chciałbyś się rozwijać w branży fitness i zacząć nową przygodę jako trener personalny?
Pracując jako trener personalny należy mieć świadomość, że te stanowisko jest bardzo odpowiedzialne. Trener nie odpowiada jedynie za ćwiczenia treningowe swoich klientów, a także za ich dietetykę, suplementację oraz ogólny stan zdrowia. Wiele osób korzysta z usług trenera personalnego jedynie ze względu na poprawę stanu zdrowia, a nie zmiany sylwetki. Przed podjęciem takiej decyzji warto poznać więcej czynników, które determinują taki rodzaj pracy oraz przeanalizować jej wady oraz zalety.
Spis treści
Jak zacząć?
Przede wszystkim przyszły trener personalny powinien odbyć szkolenie, na którym zostaną wyjaśnione takie kwestie jak:
- Różna budowa ciała
- Odmienna genetyka
- Odmienne predyspozycje
- Różne cele oraz motywy
- Trener personalny powinien wcielić się w postać mentora. Przez cały czas być dla klienta wsparciem, motywatorem oraz służyć swoją wiedzą oraz doświadczeniem.
- Brak lub niedobór wiedzy może być w tym zawodzie szczególnie ważne. Brak wiedzy może skutkować złą rekomendacją, a co za tym idzie – brakiem klientów. Jednak brak pewnych informacji może być zagrożeniem dla potencjalnego klienta, który wykonując ćwiczenia może wyrządzić sobie krzywdę.
Warto cyklicznie doszkalać się z takich tematów jak:
- Dietetyka
- Suplementacja
- Trening funkcjonalny
- Trening na taśmach w zawieszeniu
- Trening siłowy
- Trening medyczny
- Cross trening
Istotne jest również, aby każdy trener personalny posiadał odpowiednio dobrany do klienta warsztat pracy. Jest on związany z wywiadem z Klientem, metodyką prowadzącego oraz dostateczne zrozumienie potrzeb oraz celów klienta.
Jakie cechy powinien posiadać przyszły trener personalny?
Praca trenera polega wyłącznie na kontakcie z ludźmi, w związku z czym osoba na takim stanowisku powinna być cierpliwa, okazując zrozumienie. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby oraz zupełnie inaczej widzi współpracę z taką osobą. Z tego powodu, wiedza poparta doświadczeniem, pewność siebie, zrozumienie, motywacja oraz nawiązywanie dłuższych, silnych relacji powinna zostać podstawowym kryterium, które powinna spełnić każda osoba ubiegająca się o takie stanowisko.
Natomiast przed trenowaniem innych, warto sprawdzić swoje umiejętności na sobie. W celu weryfikacji swojej wiedzy, należy zacząć od pracowania nad sobą. Dopiero po zauważeniu efektów, można kierować swoją ofertę do klientów. Pracowanie nad sobą, samorealizacja oraz pokonywanie swoich słabości będzie nieocenioną rekomendacją swojej wiedzy.
Jak wybrać specjalistyczny kurs dla trenera osobistego?
Wybierając kurs, należy pamiętać, że w trzech przypadkach odbycie takiego kursu będzie niemożliwie. Wiele osób korzysta z tej niewiedzy i proponuje kursy w wysokich cenach, co nie ma przełożenia na jakość i zawartość kursu. Tymi czynnikami są:
- Brak ukończenia 18 roku życia
- Brak średniego wykształcenia
- Stan zdrowia, który nie pozwala na udział w kursie
Wydanie dokumentu uprawień osobie nieletniej lub bez średniego wykształcenia jest niezgodne z prawem. Takie osoby mogą otrzymać oświadczenie o uczestnictwie w kursie. Natomiast taki dokument nie uprawnia ich do wykonywania zawodu. Aby zacząć pracę trenera osobistego należy żyć pasją, rozwijać się, uczyć się własnego ciała, poznawać tajniki dietetyki oraz anatomii, a dopiero potem przejść przez profesjonalny kurs specjalistyczny. Zapewni on uprawnienia trenerskie, jak również wzbogaci wiedzę oraz doświadczenie.