Dziecko na siłowni – za i przeciw

W Internecie możemy napotkać na filmiki, gdzie matki trenują z własnymi pociechami. Widok dzieci na siłowni także przestaje być czymś obcym. W związku z tym tematem pojawiają się jednak liczne wątpliwości.

Czy trening siłowy jest wskazany dla dziecka? A może jest to niebezpieczne dla jego prawidłowego rozwoju? Czy istnieje grupa ćwiczeń zakazanych dla najmłodszych?

Do niedawna odradzano dzieciom rozpoczęcie treningu siłowego, dopóki nie przejdą w pełni okresu dojrzewania. Istniała obawa przez zahamowaniem wzrostu i rozwoju mięśniowo-szkieletowego. Obecnie tendencja ta uległa zmianie, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych warunków.

ZA:

  1. Odpowiednio dopasowany trening poprawi wydolność dziecka. Jego mięśnie staną się bardziej wytrzymałe, kości wzmocnią się, a metabolizm przyspieszy.
  2. Wzrasta pewność siebie dziecka.
  3. Dziecko może rozpocząć trening siłowy, gdy ma wystarczającą świadomość własnego ciała i dojrzałość.
  4. Należy zademonstrować poprawne wykonywanie ćwiczeń i dbać, by dziecko nie wpadło w przesadę z natężeniem ćwiczeń.
  5. Przy treningu oporowym niezbędny jest nadzór dorosłego posiadającego odpowiednią wiedzę w zakresie techniki ćwiczeń.

PRZECIW:

  1. Niedojrzałe i nastawione na niezdrową rywalizację dzieci mogą zrobić sobie krzywdę.
  2. Kości i stawy dzieci mogą być podatne na odkształcenie, dlatego podnoszone przez nie ciężary nie powinny przekraczać 15-20% masy ciała.
  3. Ćwiczenia nadmiernie obciążające kręgosłup mogą przyczynić się do rozwoju wad postawy oraz problemów ze stawami
  4. Absolutnie zakazane jest pozostawienie dziecka bez odpowiedniej opieki.
  5. Jeżeli pozostawiamy dziecko pod opieką indywidualnego trenera, należy zwrócić uwagę na to, czy trener ma doświadczenie pedagogiczne i potrafi dostosować ćwiczenia do potrzeb dziecka.

Dzieci wykazują się niespożytą energią i olbrzymią kreatywnością, więc rozwój fizyczny będzie dla nich korzystną alternatywą dla codziennej zabawy. Dodatkowo poczynione postępy dadzą wiele satysfakcji i uchronią przed dodatkowymi kilogramami oraz przedwczesnym postępem chorób. Pamiętajmy też, że ćwiczenia dla naszych pociech nie służą przybieraniu masy mięśniowej i rzeźbieniu sylwetki.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest