W Internecie możemy napotkać na filmiki, gdzie matki trenują z własnymi pociechami. Widok dzieci na siłowni także przestaje być czymś obcym. W związku z tym tematem pojawiają się jednak liczne wątpliwości.
Spis treści
Czy trening siłowy jest wskazany dla dziecka? A może jest to niebezpieczne dla jego prawidłowego rozwoju? Czy istnieje grupa ćwiczeń zakazanych dla najmłodszych?
Do niedawna odradzano dzieciom rozpoczęcie treningu siłowego, dopóki nie przejdą w pełni okresu dojrzewania. Istniała obawa przez zahamowaniem wzrostu i rozwoju mięśniowo-szkieletowego. Obecnie tendencja ta uległa zmianie, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych warunków.
ZA:
- Odpowiednio dopasowany trening poprawi wydolność dziecka. Jego mięśnie staną się bardziej wytrzymałe, kości wzmocnią się, a metabolizm przyspieszy.
- Wzrasta pewność siebie dziecka.
- Dziecko może rozpocząć trening siłowy, gdy ma wystarczającą świadomość własnego ciała i dojrzałość.
- Należy zademonstrować poprawne wykonywanie ćwiczeń i dbać, by dziecko nie wpadło w przesadę z natężeniem ćwiczeń.
- Przy treningu oporowym niezbędny jest nadzór dorosłego posiadającego odpowiednią wiedzę w zakresie techniki ćwiczeń.
PRZECIW:
- Niedojrzałe i nastawione na niezdrową rywalizację dzieci mogą zrobić sobie krzywdę.
- Kości i stawy dzieci mogą być podatne na odkształcenie, dlatego podnoszone przez nie ciężary nie powinny przekraczać 15-20% masy ciała.
- Ćwiczenia nadmiernie obciążające kręgosłup mogą przyczynić się do rozwoju wad postawy oraz problemów ze stawami
- Absolutnie zakazane jest pozostawienie dziecka bez odpowiedniej opieki.
- Jeżeli pozostawiamy dziecko pod opieką indywidualnego trenera, należy zwrócić uwagę na to, czy trener ma doświadczenie pedagogiczne i potrafi dostosować ćwiczenia do potrzeb dziecka.
Dzieci wykazują się niespożytą energią i olbrzymią kreatywnością, więc rozwój fizyczny będzie dla nich korzystną alternatywą dla codziennej zabawy. Dodatkowo poczynione postępy dadzą wiele satysfakcji i uchronią przed dodatkowymi kilogramami oraz przedwczesnym postępem chorób. Pamiętajmy też, że ćwiczenia dla naszych pociech nie służą przybieraniu masy mięśniowej i rzeźbieniu sylwetki.