Ćwiczenia na zgrabne łydki

Ćwiczenia na łydki są proste i w krótkim czasie dają efekty. O wiele trudniej jest wyrzeźbić pośladki, uda albo brzuch. Łydki szybko zyskują ładne kształty, a codzienny trening nie jest aż tak męczący, jak w przypadku ćwiczenia innych partii ciała.

Jaki trening wybrać?

Najskuteczniejszym ćwiczeniem zgodnie z opinią wielu kulturystów jest „ośle” wspięcie, które zyskuje na popularności. Polega ono na tym, iż staje się jedną trzecią stopy na podeście w rozkroku. Należy pochylić się w przód, aby uzyskać kąt 90 stopni w stosunku do nóg. Ręce opiera się na podeście, który znajduje się na wysokości połowy ud. Nogi oraz ręce trzyma się przez cały czas wyprostowane.

cwiczenia na zgrabne i smukle lydki
Aby wykonać inne ćwiczenie na zgrabne łydki należy „wspiąć” się na palcach a gdy poczuje się napięcie łydek zachować tę pozycję na kilka sekund. Potem trzeba sprowadzić pięty poniżej podestu. Ćwiczenie powtarza się tak długo, aż nie poczuje się efektu tzn. „palenia mięśni”. Aby zwiększyć efektywność treningu można na dolnym odcinku pleców zamieścić dodatkowe obciążenie, ale wtedy trzeba pamiętać o osobie asekurującej – gdyż bezpieczeństwo jest podstawą.

Double-Leg Calf Raise – to ćwiczenie proste w wykonaniu, ale wymaga skupienia oraz utrzymania równowagi. W czasie wykonywania tego ćwiczenia należy stanąć prosto z rozstawionymi stopami. Ręce kładzie się na biodrach. Z tej pozycji odrywając pięty od podłoża należy unieść ciało na palcach stóp. Należy unieść ciało na palcach najwyżej, jak można .Jeśli utrzymanie prostej postawy jest problemem, można podeprzeć się ściany albo krzesła. Oprócz tego ćwiczenie to można wykonać też z ciężarkiem w rękach – wtedy ręce trzyma się wzdłuż tułowia.

Ćwiczenia na łydki – zalecenia, efekty

Ćwiczenia na łydki są zazwyczaj zaniedbywane albo pomijanie. Dwa mięśnie główne budują łydkę : brzuchaty oraz płaszczkowaty, z czego mięsień brzuchaty ma dwie głowy boczną oraz przyśrodkową. Ścięgna obu opisanych mięśni współtworzą ścięgno Achillesa . Jest ono najsilniejsze w organizmie człowieka i często przejmuje pracę mięśni. Lepszy efekt treningu uzyska się większą liczbą powtórzeń ale mniejszym , a nie maksymalnym ciężarem.

Trening łydek może obejmować ciężar ciała, wolne ciężary i maszyny. Łydka odpowiada za uginanie oraz za wyprost stopy, a także w tylnej taśmie z dwugłowym uda za uginanie całej kończyny dolnej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest