Ćwiczenia na prosty kręgosłup – jak zniwelować wadę postawy?

Dodano:09.01.2022 11:01
Aktualizowano:30.03.2022 05:38
Udostępnij

Problemy z kręgosłupem są dziś powszechnym zjawiskiem. Przyczyniają się do tego: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, szkodliwe nawyki związane z postawą. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasz kręgosłup – skutki mogą być opłakane. Bóle kręgosłupa, zwyrodnienie, skrzywienie – to tylko niektóre z konsekwencji. Jak zapobiec powstaniu lub pogłębianiu się wady postawy? Podpowiadamy w naszym artykule.

Ćwiczenia na prosty kręgosłup

Podstawą, jeśli chodzi o prosty kręgosłup, są wykonywane regularnie ćwiczenia na prosty kręgosłup. Można w ten sposób zapobiegać nieprawidłowościom i wzmacniać układ mięśniowo-szkieletowy, ale również skorygować nieprawidłową postawę.

Oto kilka prostych ćwiczeń, które należy systematycznie wykonywać:

  • Ściąganie łopatek – ćwiczenie polega na ściąganiu łopatek w tył w pozycji siedzącej. Ręce należy założyć za kark i odchylać łokcie, wówczas łopatki ściągniemy w tył.
  • Ćwiczenie McKenziego – należy położyć się na macie (na brzuchu),a następnie unosić do góry tułów, wspierając się na rękach, leżących na macie po obu stronach głowy (ułożonych na szerokość nieco większą niż szerokość barków).
  • Unoszenie hantli z pochylonym tułowiem – należy pochylić tułów, wypinając pośladki, a następnie unosić hantle o wadze 1-2 kg (10 razy w 3 seriach).

 

Ćwiczenia są niezwykle istotne, jeśli chodzi o profilaktykę wad postawy. Jeśli natomiast wada już występuje – są wręcz koniecznością, by móc cieszyć się zdrowym kręgosłupem. Jeśli jesteś z łódzkiego – pomoże ci w tym trener personalny łódź. Nie wahaj się korzystać z konsultacji i wsparcia specjalistów.

Proste plecy a mocne mięśnie brzucha

Co wspólnego mają mięśnie grzbietu, klatki piersiowej czy brzucha z właściwą postawą? Mięśnie brzucha umiejscowione są zarówno na ścianie przedniej, jak i tylnej brzucha. Mają niebagatelny wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy. Odpowiadają też za stabilizację kręgosłupa. A zatem: by mieć proste plecy, trzeba wypracować mocne mięśnie brzucha. W tym celu należy wykonywać ćwiczenia izometryczne. Jednym z najprostszych (i zawsze możliwych do wykonania) ćwiczeń jest po prostu wciąganie brzucha, napinanie mięśni i przytrzymywanie ich w napięciu przez około 10 sekund. Ćwiczenia należy oczywiście wykonywać w seriach.

Czy można wyprostować krzywy kręgosłup?

Wiele osób zastanawia się, czy da się wyprostować skrzywiony kręgosłup. Wiele zależy oczywiście od stopnia zaawansowania wady. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą, trenerem. Niemniej warto się starać i sumiennie wykonywać ćwiczenia. Dzięki temu można zmniejszyć wadę postawy, uzyskując proste plecy. Trzeba także pamiętać o trwałej zmianie nawyków – na przykład podczas pracy przy biurku. Trzeba zadbać o ergonomiczne wyposażenie miejsca pracy.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Dobre buty to podstawa każdej aktywności fizycznej . Sprawdź, jak dobrać je poprawnie

12 maja 2022

Obuwie sportowe to nieodłączny element garderoby każdego z nas. Cenimy sobie w nich przede wszystkim komfort użytkowania, ale także nierzadko niebanalny wygląd. Bez względu na to, czy towarzyszą nam w codziennych czynnościach czy podczas uprawiania s...więcej

Jaki sprzęt do ćwiczeń zakupić aby regularnie dbać o formę?

05 kwietnia 2022

Sprawdź, na czym warto ćwiczyć w domu, by podczas treningu aktywować maksymalną liczbę partii ciała. Treningi domowe w trosce o zdrowie Regularne ćwiczenia fizyczne to nie tylko podstawa w utrzymaniu świetnej sylwetki i kondycji, ale również jeden z...więcej

Sprzęt cardio w domu? Postaw na topowe marki z oferty sklepu sportowego Sportano

30 marca 2022

Solidny trening nie musi oznaczać wyjścia na siłownię. W nowym sklepie internetowym Sportano można znaleźć profesjonalny sprzęt cardio, który sprawdzi się nawet w niewielkich mieszkaniach. Najlepsi producenci jak Kettler, Spokey czy Matrix gwarantują...więcej

W jaki sposób trenują esportowcy, aby być w świetnej formie?

26 marca 2022

E-sport jest coraz bardziej popularną dziedziną sportową. Choć wiele osób traktuje zawodowe granie w gry z rezerwą, to nie jest to słuszne podejście. Również tutaj dokonuje się prawdziwa rozgrywka, rywalizacja przyciąga zaś kibiców. Bardzo ważną rolę...więcej