Ćwiczenia na prosty kręgosłup – jak zniwelować wadę postawy?

Problemy z kręgosłupem są dziś powszechnym zjawiskiem. Przyczyniają się do tego: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, szkodliwe nawyki związane z postawą. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasz kręgosłup – skutki mogą być opłakane. Bóle kręgosłupa, zwyrodnienie, skrzywienie – to tylko niektóre z konsekwencji. Jak zapobiec powstaniu lub pogłębianiu się wady postawy? Podpowiadamy w naszym artykule.

Ćwiczenia na prosty kręgosłup

Podstawą, jeśli chodzi o prosty kręgosłup, są wykonywane regularnie ćwiczenia na prosty kręgosłup. Można w ten sposób zapobiegać nieprawidłowościom i wzmacniać układ mięśniowo-szkieletowy, ale również skorygować nieprawidłową postawę.

Oto kilka prostych ćwiczeń, które należy systematycznie wykonywać:

  • Ściąganie łopatek – ćwiczenie polega na ściąganiu łopatek w tył w pozycji siedzącej. Ręce należy założyć za kark i odchylać łokcie, wówczas łopatki ściągniemy w tył.
  • Ćwiczenie McKenziego – należy położyć się na macie (na brzuchu), a następnie unosić do góry tułów, wspierając się na rękach, leżących na macie po obu stronach głowy (ułożonych na szerokość nieco większą niż szerokość barków).
  • Unoszenie hantli z pochylonym tułowiem – należy pochylić tułów, wypinając pośladki, a następnie unosić hantle o wadze 1-2 kg (10 razy w 3 seriach).

 

Ćwiczenia są niezwykle istotne, jeśli chodzi o profilaktykę wad postawy. Jeśli natomiast wada już występuje – są wręcz koniecznością, by móc cieszyć się zdrowym kręgosłupem. Jeśli jesteś z łódzkiego – pomoże ci w tym trener personalny łódź. Nie wahaj się korzystać z konsultacji i wsparcia specjalistów.

Proste plecy a mocne mięśnie brzucha

Co wspólnego mają mięśnie grzbietu, klatki piersiowej czy brzucha z właściwą postawą? Mięśnie brzucha umiejscowione są zarówno na ścianie przedniej, jak i tylnej brzucha. Mają niebagatelny wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy. Odpowiadają też za stabilizację kręgosłupa. A zatem: by mieć proste plecy, trzeba wypracować mocne mięśnie brzucha. W tym celu należy wykonywać ćwiczenia izometryczne. Jednym z najprostszych (i zawsze możliwych do wykonania) ćwiczeń jest po prostu wciąganie brzucha, napinanie mięśni i przytrzymywanie ich w napięciu przez około 10 sekund. Ćwiczenia należy oczywiście wykonywać w seriach.

Czy można wyprostować krzywy kręgosłup?

Wiele osób zastanawia się, czy da się wyprostować skrzywiony kręgosłup. Wiele zależy oczywiście od stopnia zaawansowania wady. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą, trenerem. Niemniej warto się starać i sumiennie wykonywać ćwiczenia. Dzięki temu można zmniejszyć wadę postawy, uzyskując proste plecy. Trzeba także pamiętać o trwałej zmianie nawyków – na przykład podczas pracy przy biurku. Trzeba zadbać o ergonomiczne wyposażenie miejsca pracy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest