Crossfit dla dzieci – czy to bezpieczne?

Dzieci mają to do siebie, że lubią naśladować dorosłych. Jest to szczególnie korzystne, gdy starają się kopiować dobre nawyki żywieniowe czy formę aktywności fizycznej, które wcześniej podpatrzyły. Co jednak gdy któreś z rodziców trenuje crossfit i dziecko też będzie chciało spróbować? Wydaje się, że to zbyt „dorosła” i wymagająca forma aktywności fizycznej. Czy aby na pewno?

Czym jest crossfit dla dzieci?

Wbrew pozorom crossfit może być odpowiednią formą aktywności fizycznej również dla dzieci. „Crossfit for kids” przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych i zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Jest to – podobnie jak w przypadku klasycznego crossfitu – rodzaj treningu funkcjonalnego, w ramach którego kładzie się nacisk na wzmocnienie wszystkich mięśni poprzez wykorzystywanie prawidłowych wzorców ruchowych. Co ważne, intensywność treningu jest dostosowana do możliwości dzieci, a nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń czuwa wykwalifikowany instruktor. Crossfit dla dzieci to przede wszystkim dobra zabawa – trening jest skonstruowany tak, by sprawiał dzieciom frajdę, jednocześnie wpływając na poprawę ich sprawności. Ważna jest także duża różnorodność ćwiczeń, dzięki czemu z jednej strony możliwe jest rozwijanie naturalnych predyspozycji, z drugiej natomiast uzupełniane są braki w tych sferach, w których dziecko nie czuje się najmocniejsze.

Jak wygląda crossfit dla dzieci?

W ramach tego typu zajęć rozwijana jest ogólna sprawność dziecka. Wykonywane ćwiczenia wpływają na poprawę szybkości, gibkości oraz koordynacji ruchowej. Przyrządy wykorzystywane podczas treningu przypominają te wykorzystywane przez dorosłych, lecz są specjalnie dostosowane do potrzeb dzieci – są to m.in. skrzynie, liny czy drążki. Podczas zajęć z reguły każdy uczestnik ćwiczy indywidualnie, natomiast przy dużej liczbie chętnych tworzy się mniejsze grupy.

Niezależnie od wykonywanych podczas danego treningu zestawów ćwiczeń każde zajęcia składają się z czterech stałych części. Najpierw wykonuje się niezbędną rozgrzewkę, następnym krokiem jest trening funkcjonalny, po którym przechodzi się do intensywniejszej części głównej, a całość zwieńczona jest rozciąganiem. Duże znaczenie ma fakt, iż trening dostosowany jest do wieku dzieci. Dotyczy to nie tylko intensywności czy wykorzystywanych obciążeń, ale też rodzaju ćwiczeń. W przypadku najmłodszych pomija się formy aktywności, które mogłyby negatywnie wpływać na układ kostny czy obciążać kręgosłup. Zamiast tego pojawiają się różne zabawy i gry poprawiające motorykę. Starsi uczestnicy natomiast mają do czynienia z intensywniejszym treningiem podobnym do klasycznego crossfitu, jednakże ćwiczenia nadal uwzględniają możliwości młodego organizmu tak, by trening był w pełni bezpieczny.

Wiek uczestników

Na tego rodzaju zajęcia uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Ze względu na różne możliwości fizyczne uczestników, konieczne jest podzielenie ich na odpowiednie grupy wiekowe. Najczęściej stosuje się następujący podział:

  • od 3 do 6 lat;
  • od 7 do 12 lat;
  • od 13 do 18 lat.

Co daje crossfit?

Crossfit dla dzieci rozwija ogólną sprawność fizyczną, wpływa na poprawę koordynacji ruchowej, a także siły i wytrzymałości. Różnorodność ćwiczeń sprawia, że stanowi on dobre przygotowanie pod uprawianie niemalże każdej dyscypliny sportu. Jednakże podstawowym celem jest nauczenie dzieci poprawnej techniki wykonywania podstawowych ćwiczeń oraz ruchów funkcjonalnych, które towarzyszą codziennym czynnościom. Jednakże crossfit to nie tylko poprawa szeroko pojętej sprawności fizycznej. Podczas zajęć dzieci uczą się współzawodnictwa, sportowej rywalizacji, ale również pracy grupowej. W trakcie ćwiczeń instruktorzy kładą szczególny nacisk na pomoc innym oraz współpracę. Crossfit wpływa również na zainteresowanie dzieci zdrowym trybem życia, a nawet zdrowym odżywianiem.

Crossfit – przeciwwskazania

Właściwie nie ma przeciwwskazań do udziału w zajęciach. Każde dziecko o dobrym stanie zdrowia może zacząć ćwiczyć crossfit. Niewskazany jest natomiast udział w tego typu zajęciach w przypadku osób cierpiących na schorzenia układów nerwowego, mięśniowego lub kostnego. Ostateczna decyzja w takiej sytuacji uzależniona jest od opinii wykwalifikowanego lekarza. Nie ma też powodu, by martwić się bezpieczeństwem naszych dzieci – czuwają nad nimi profesjonalni instruktorzy, którzy dbają o poprawną technikę podczas wykonywania ćwiczeń, by nie dopuścić do kontuzji.

Crossfit to forma aktywności fizycznej, która może przynieść dzieciom wiele korzyści. Pozytywnie wpływa na sprawność ruchową, poprawia kondycję i ogólną wytrzymałość. Jest to dobry sposób, by rozwijać również kompetencje społeczne i uczyć zdrowego współzawodnictwa. Co prawda nie każde dziecko weźmie w przyszłości udział w zawodach typu amerykańskie crossfit games, jednak doświadczenia zdobyte podczas zajęć crossfitu z pewnością sprawią, że trudno będzie im w przyszłości obyć się bez odpowiedniej dawki regularnej aktywności fizycznej. A to stanowi ważny element zdrowego trybu życia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest