Bieganie w miejscu – czy coś daje?

Często żyjemy w pośpiechu a nasz czas jest ograniczony poprzez różnego rodzaju obowiązki. Ile to razy obiecujemy sobie ,że zapiszemy się do salonu fitness,na siłownię i zaczniemy ćwiczyć. Jednak czasem dom ,rodzina,praca,studia czy dzieci są tak absorbujące,że z trudnością możemy znaleźć czas dla samych siebie. Dlatego często z pomocą przychodzi nam trening w zaciszu domowym.

Jednym z najlepszych ćwiczeń przygotowujących nasze ciało do treningu w domu jest trucht w miejscu  Wspaniale podnosi on nasze tętno i zwiększa efektywność całego organizmu zamiast tradycyjnych ćwiczeń. Jednak dla wielu osób taki trening jest czymś więcej ,niż tylko rozgrzewką i biegając w miejscu systematycznie wydłużamy czas biegania ,który zaczynamy od kilku minut a kończymy około 30 minut.

Czy bieganie w miejscu coś daje? A jeśli daje, to co?

Dobrze jest nasze bieganie w miejscu rozpocząć od krótkiego wstępnego ćwiczenia na rozruszanie się. Bieganie w miejscu dobroczynnie wpływa na nasz układ krwionośny i przyspiesza jego pracę. Gdy zaczynamy truchtać w miejscu zostaje wysłany sygnał do całego ciała, by zmobilizować je do uzbrojenia się w siłę i by spożytkować zapasy, które organizm zmagazynował wcześniej. Dzięki naszemu organizmowi, który wspomaga nasze ciało podczas treningu ,jesteśmy w stanie ćwiczyć coraz dłużej a nasz trening staje coraz bardziej wydajny. Bieganie w miejscu zwykle nie wymaga zbyt dużo poświęconego mu czasu ,trwa zazwyczaj od 10 do maksymalnie 30 minut ,Mogłoby wydawać się nam,że powinniśmy codziennie podnosić sobie poprzeczkę i biegać coraz dłużej ,pokonując bariery ciała i ograniczenia.

Czy jest to dobre dla naszego organizmu ?

Okazuje się,że nasze ciało akceptuje i dopuszcza bieganie w miejscu tylko przez krótki okres. Gdy biegamy już w granicach 15 minut ,nasze ścięgna i stawy są przeciążone a układ kostny doznaje lekkiego wstrząsu. Dlaczego tak się dzieje ?
Biegając w miejscu obciążamy nasze ciało w sposób nienaturalny . Cały ciężar biegu spada na nasze stawy kolanowe i obciąża kręgosłup. Odbywa się to w wyniku nienaturalnej pracy naszych stóp i rąk. Nie jesteśmy w stanie zmusić na naszym ciele ,naturalnej postawy biegania ,którą przyjmujemy w trakcie biegania na świeżym powietrzu . Dlatego jest wszystkim powszechnie znane ,że systematyczny zbyt długotrwały ruch w miejscu jest bardzo zabójczy dla naszych stawów. Za tym idą konsekwencje dla naszych kończyn dolnych in górnych.

Konsekwencje długotrwałego biegania w miejscu

Zazwyczaj na samym początku osoby ,które zaczęły biegać w miejscu skarżą się na bóle kolan i dolnej części pleców. Jednak dolegliwości te w miarę biegania nie mijają, a nawet nasilają się dochodzi do sztywności karku i bóli kręgosłupa. Możemy również nabawić się płaskostopia ,gdyż dochodzi do spłaszczenia naturalnych łuków stóp. Informacje te pochodzą od grona osób, które testowały bieganie w miejscu i wszystkie wyżej wymienione dolegliwości zaczęły się w okolicach 3 tygodni od biegania ,gdzie biegali w systemie 3 razy w tygodniu przez 40 minut.

Jak biegać w miejscu, by nie narażać swojego zdrowia ?

Najprostszym radykalnym sposobem byłoby zaprzestania biegania w miejscu, jednak tutaj musimy też zrozumieć,że trzeba biegać mądrze z głową ! Najlepiej jest biegać w miejscu maksymalnie 10 minut ,przy czym biegi te powinny poprzedzać ćwiczenia rozciągające, które wykonujemy zarówno an samym początku treningu, jak i na jego zakończenie. Jest to wspaniałe rozwiązanie, które dotyczy wszystkich grup mięśni oraz stawów, w których odczuwamy dolegliwości bólowe. Bieganie w miejscu pozwala nam spalić 45 kalorii w ciągu 5 minut. Jednak tyle samo kalorii możemy zgubić tańcząc, odkurzając dom ,szorując kuchenne sprzęty czy też wykonując jakiekolwiek prace domowe ze zwiększonym wysiłkiem.

Reasumując , bieganie w miejscu nigdy nie zastąpi prawdziwego, naturalnego ruchu na świeżym powietrzu gdzie nasz organizm w naturalny sposób jest przystosowany do tego typu aktywności. Bieganie w miejscu może okazać się świetną alternatywą, gdy nadchodzi sezon jesienno-zimowy lub też może być doskonałą formą rozgrzewki dla początkujących biegaczy . Dlatego biegajmy bezpiecznie ,nie przeciążając naszego organizmu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest