Pierwsze rezultaty odchudzania – sprawdzamy kiedy możemy się ich spodziewać?

Seria, w której odpowiadamy na najczęściej zadawane i najbardziej dociekliwe pytania z pogranicza fitnessu, zdrowia i odżywiania.

“(…) Ćwiczę już jakiś czas i zastanawiam się kiedy warto zacząć się ważyć i mierzyć? Czy jest jakiś standardowy okres czasu, który przynosi nam pierwsze rezultaty, którymi możemy się realnie pochwalić? Zaczynam się martwić, że moje poświęcenie i starania idą na marne.”

Skuteczne odchudzanie to odchudzanie stopniowe, którego efekty będziemy zauważać stopniowo i wraz z upływem czasu – regularnie. Nie ma jednego, złotego środka, który da nam gwarancję sukcesu. Każdy organizm, każde podejście i każda dieta jest inna. Wyobraźmy sobie sytuację, w której osoba z dużą nadwagą i nieaktywnym, dotychczasowym trybem życia, zaczyna obcinać kalorie o połowę, oraz regularnie ćwiczyć. Jej efekty i pierwszy spadek wagi będzie dużo większy, niż w przypadku osoby, która jadła regularnie i ćwiczy 4 razy w tygodniu. Warto też zaznaczyć, że pierwsze spadki wagi to tak naprawdę pozbycie się zalegającej w naszym ciele wody.

Spalenie tłuszczu to proces długotrwały i wymagający cierpliwości. Związane jest to z ograniczoną wydajnością układów enzymatycznych i metabolicznych. Najnowsze badania pokazały, że dopiero w 5 dobie nasz organizm “budzi się” do spalania tłuszczu. Dlatego też, ważne jest, by nie chudnąć zbyt szybko – nie chcemy bowiem pozbyć się mięśni, tylko niechcianego zapasu tłuszczu. Dodatkowo, szybki spadek, do gwarancja spowolnienia metabolizmu i wystąpienia znanego wszystkim efektu jojo. Szybkie odchudzanie to efekt krótkotrwały, który na dłuższą metę, doda nam dużo niechcianych problemów.

Efekty odchudzania – kiedy zauważymy pierwsze sygnały?

Nasze efekty możemy mierzyć dwojako. Pierwsze z nich, w postaci poprawionej samooceny, energii i porządnej dawki endorfin możemy zaobserwować już po pierwszych ćwiczeniach. Drugie, w postaci spadku wagi i centymetrów powinny pojawić się się po dłuższym czasie. Nie ma złotej recepty i złotej daty, która dałaby nam gwarancję powodzenia. Pierwsze efekty odchudzania po miesiącu są już na tyle namacalne, że warto skonfrontować pomiary z wcześniejszymi parametrami. Poprawne i bezpieczne odchudzanie to ok 2-4 kg na miesiąc, lub do 5% całej naszej wagi. Oczywiście, by osiągnąć tak imponujący wynik potrzebne nam jest:

  • odpowiednie żywienie, które odpowie na nasze zapotrzebowanie kaloryczne, jednocześnie dostarczając niezbędnych składników odżywczych
  • ćwiczenia na odchudzanie, które nie obciążą stawów, ale jednocześnie zadbają o naszą regularną aktywność
  • preparaty na odchudzanie – tu najlepiej postawić na produkty sprawdzone, oparte na naturalnym składzie i kompleksowym działaniu. Nie wierzmy i nie kupujmy produktów niesprawdzonych, które oprócz kolorowych opakowań nie obiecują niczego więcej. Na rynku możemy wybrać tabletki pomagające pozbyć się wody, podkręcić metabolizm, zahamować apetyt czy dodać energii.

Ważne też by nie porównywać swoich rezultatów z innymi. To, że nasz znajomy schudł 20kg w miesiąc, nie oznacza, że zrobił to w bezpieczny i skuteczny sposób. Idźmy lepiej swoim tempem. Szybkie odchudzanie daje świetne, tymczasowe efekty, ale nie wprowadza dobrych, stałych zmian w naszym metabolizmie. Podejdźmy do tematu inaczej – niech każdy dzień treningu i trzymania diety będzie efektem samym w sobie. Jest to podejście w myśl popularnego powiedzenia “Po każdym dniu trzeba postawić kropkę, odwrócić kartę i zaczynać na nowo.” Gwarantujemy, że w taki sposób, dużo łatwiej, będzie Wam osiągnąć upragniony sukces!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest