Odchudzanie to zagadnienie omawiane przez wielu, bez względu na płeć, wiek, narodowość. Niemniej jednak dla rzeszy osób rozpoczęcie walki o szczupłą sylwetkę jest trudniejsze niż zdobycie ośmiotysięcznika. Odchudzanie to złożony proces, na który składa się przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta oraz dostosowany do indywidualnych możliwości wysiłek fizyczny.
Spis treści
Czy probiotyki pomogą Ci schudnąć?
Odpowiedź brzmi: nie. Trzecim orężem w tej walce są suplementy wspomagające odchudzanie, które bez problemu można nabyć m.in. w sklepach ogólnospożywczych. Osoby starające się zrzucić nadprogramowe kilogramy powinny tam szukać kiszonych ogórków, kiszonej kapusty, jogurtów, kefirów, zsiadłego mleka. Wymienione artykuły bogate są w probiotyki, czyli żywe drobnoustroje, które przyjmowane w odpowiednich ilościach działają prozdrowotnie oraz mogą pomagać w zachowaniu prawidłowej masy ciała.
Wpływ probiotyków na odchudzanie
Probiotyki stymulują trawienie oraz poprawiają przyswajanie składników pokarmowych (np. żelaza, fosforu i wapnia) usprawniających przemianę materii. Zaobserwowano również, że dzięki pobudzeniu wydzielania hormonu GLP-1, który reguluje poziom glukozy we krwi po spożytym posiłku, probiotyki zmniejszają łaknienie. Co więcej, mogą one przyczynić się do obniżenia magazynowania tłuszczów. Dzieje się to poprzez zwiększenie w organizmie poziomu hormonu uczestniczącego w regulacji metabolizmu lipidów, tzw. ANGPTL4.
Ponadto zmiany w mikroflorze jelitowej wywołane zwiększoną podażą probiotyków odgrywają ważną rolę w metabolizmie kwasów żółciowych. Jest to istotna właściwość biorąc pod uwagę, że kwasy żółciowe aktywują specyficzne receptory, przekazujące sygnały, odpowiedzialne za zwiększanie poziomu zużycia energii w brunatnej tkance tłuszczowej, co przeciwdziała otyłości. Niemniej ważne jest, że określone szczepy bakterii probiotycznych mogą produkować sprzężony kwas linolowy, który wykazuje zdolność zmniejszania ilości tkanki tłuszczowej. Bakterie probiotyczne wytwarzają także witaminy z grupy B, zaangażowane w przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów.
Z przedstawionych informacji jasno wynika, że probiotyki mogą odgrywać ważną rolę w walce o szczupłą sylwetkę. Jednak warto zaznaczyć, że podobnie jak inne dostępne preparaty wspomagające odchudzanie nie zastąpią one diety oraz aktywności fizycznej.