Jaglany detoks – sprawdzamy zasady i efekty!

Jaglany detoks różni się od większości detoksów-głodówek, które kojarzymy z nieustannym burczeniem w brzuchu i osłabieniem. Dieta jaglana – bo tak również możemy nazwać ten zabieg – polega na detoksykacji organizmu poprzez spożywanie posiłków złożonych z kaszy jaglanej przez okres od dziesięciu dni do maksymalnie czterech tygodni. Szczególnym atutem tego rodzaju diety jest to, że dzięki niej nie tylko oczyszczamy organizm z toksyn, lecz również dodatkowo go odkwaszamy oraz – co szczególnie ważne – odpowiednio go odżywiamy.

Dlaczego właśnie kasza jaglana?

Zawarte w kaszy witaminy z grupy B pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego – złagodzą napięcie, poprawią nastrój oraz sprawność intelektualną. Ponadto kasza jaglana bogata jest w żelazo i krzem – oba minerały szczególnie potrzebne kobiecemu organizmowi. Krzem jest bardzo istotny w syntezie kolagenu – odpowiada za piękną skórę, włosy i paznokcie. Dodatkowo, pomaga w regeneracji kości, ścięgien i chrząstek.

Detoks jaglany – zasady

Na dwa tygodnie przed przystąpieniem do detoksykacji należy stopniowo rezygnować z wysoko przetworzonej żywności. Dieta powinna być lekkostrawna, a produkty jak najbardziej naturalne – zrezygnujemy wówczas z wszelkiego rodzaju dań gotowych, fast foodu, słodyczy, słonych przekąsek oraz używek. Im bliżej dnia detoksu, tym większe powinny być ograniczenia – na sam koniec eliminujemy również sery oraz mięso. Na ten czas świetnie sprawdzą się pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki i nasiona oraz warzywa i owoce. Ponadto ważne jest zadbanie o właściwy poziom nawodnienia organizmu (zaleca się picie wody alkalicznej, czyli tej z wysokim pH). Należy również zrezygnować z picia kawy oraz herbaty. Szczególnie ważne jest odstawienie kawy! W pierwsze dni detoksykacji nasz organizm może być sam w sobie osłabiony przez dietę o niskiej wartości kalorycznej– nie katujmy go dodatkowym bólem głowy spowodowanym nagłym odcięciem od źródła kofeiny! Im szybciej odstawimy kawę, tym lepiej.

A jak wygląda sam detoks?

Pierwsze dwa dni polegają na spożywaniu tylko i wyłącznie zupy z kaszy jaglanej. Zupa ta składa się z kaszy oraz z warzyw, których używacie do sporządzania bulionu. Do smaku można doprawić ją ziołami. Po dwóch „zupnych” dniach będziecie mogli przerzucić się na dania złożone z kaszy i warzyw lub opcjonalnie owoców (np. faszerowane kaszą papryki do zapieczenia w piekarniku). Dodatkowo, przez okres detoksu każdy dzień należy zaczynać od wypicia szklanki ciepłej wody alkalicznej oraz kleiku z siemienia lnianego (powinno się to zrobić jeszcze przed śniadaniem).

Należy wziąć pod uwagę to, że przez pierwsze dwa dni może wystąpić – już wcześniej wspomniane – lekkie osłabienie organizmu spowodowane małą kalorycznością spożywanych posiłków. Nie należy się tym jednak martwić – dolegliwości miną, gdy tylko organizm zacznie przyzwyczajać się do diety jaglanej. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli czulibyśmy się szczególnie źle, wystąpiłyby migrenowe bóle głowy lub uporczywe bóle mięśni, detoksykację należy przerwać.

Dietę jaglaną dobrze jest skonsultować z lekarzem, bo choć nie polega ona na głodówce, to mimo wszystko dalej jest rodzajem detoksu, który wprowadza rewolucję do stosującego go organizmu!

Dieta jaglana – efekty

Dzięki jaglanemu detoksowi poczujemy większą jasność umysłu, ogólnie lepsze samopoczucie oraz lekkość w ciele. Poprawi się nasz metabolizm, wygładzi się cera. Zmniejszy się ochota na produkty przetworzone. Dodatkowo, będziecie mogli zaobserwować stopniowy spadek wagi.
Pamiętajcie jednak, że detoks należy w końcu zakończyć – górną granicą są cztery tygodnie! Stosowany powyżej tego okresu może spowodować więcej szkód niż pożytku.

Posiłki złożone z kaszy jaglanej wcale nie muszą być nudne – jeśli tylko mamy czas oraz pojęcie, jak przyrządzać kaszę, nasze posiłki będą smaczne, zdrowe i sycące! Po kulinarne inspiracje szczególnie warto zajrzeć do książki, która spopularyzowała tę metodę detoksykacji. „Jaglany detoks” Marka Zaremby na pewno poprowadzi Was za rękę w czasie oczyszczania organizmu. Natomiast my ze swojej strony już w tym momencie życzymy Wam powodzenia!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest