Frutarianizm – nowy styl życia. Na czym polega?

Frutarianizm, czyli dieta frutariańska, jest to najbardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Przez jednych bardzo chwalona, przed innych całkowicie odrzucana. Nie jest zbyt popularna, a wielu z Was do dzisiaj jeszcze prawdopodobnie nie słyszało o jej istnieniu. W jadłospisie frutarianów dominują owoce – dieta ta wyklucza więc wszelkie inne produkty, takie jak mięso, mleko, jaja, czy warzywa. Niewielu z nas wie, że frutarianie są często także witarianami, czyli odrzucają wszelkie formy obróbki termicznej owoców, jak np. gotowanie. Jakie są zasady diety frutariańskiej? Kiedy i jak ją stosować? Czy jest ona zdrowa i polecana? Jakie owoce są najbardziej warte uwagi? Na te właśnie pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Ideą frutarianizmu jest takie odżywianie, by nie powodować śmierci roślin. Znaczy to, że osoby na takiej diecie nie jedzą owoców, które uśmierciłyby roślinę, więc sięgają tylko po takie, które rosną na drzewach lub krzewach. Najbardziej restrykcyjni frutarianie sięgają tylko po owoce, które same spadły na ziemię. Ważne, by owoce nie zawierały pestycydów i innych substancji chemicznych.

Na jakich owocach oparta jest dieta frutariańska?

  • Słodkich (banany, figi, papaja, winogrona i melony)
  • Kwaśnych (cytrusy, kiwi, granat, ananasy i winogrona)
  • Średniokwaśnych (mango, jabłka, jeżyny, brzoskwinie, wiśnie i czereśnie)
  • Suszonych (daktyle, śliwki, rodzynki)
  • Oleistych (awokado, orzechy kokosowe, oliwki)
  • Niesłodkich (tutaj mowa o warzywach, które z botanicznego punktu widzenia są owocami. Mowa tu między innymi o papryce, ogórku, pomidorze, bakłażanie i cukinii)

Główną zasadą frutatianizmu jest jedzenie owoców w małych porcjach, lecz często (co 2-3 godziny). Ponadto należy pić 2 litry płynów dziennie w postaci wody, ale również soków świeżo wyciskanych i koktajli owocowych.

Jak długo stosować dietę frutariańską?

Zapewne każdy z Was słyszał hasło, że zalecane jest jedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie z naciskiem na warzywa. Dlaczego? Ponieważ owoce są wielokrotnie uboższe w składniki odżywcze niż warzywa! Owoce jako jedyny produkt zawierają bardzo mało białka i aminokwasów egzogennych. Mają też bardzo mały procent tłuszczu (oprócz awokado), wapnia, żelaza, cynku oraz selenu. I tutaj właśnie zmierzamy do pytania: czy dieta frutariańska jest zdrowa?

… tak, jeśli jest stosowana krótkoterminowo, maksymalnie kilka dni. Systematyczne stosowanie takiej diety może przyczynić się do ogólnego poprawienia stanu zdrowia m.in. obniżając poziom cholesterolu czy ciśnienia krwi. Dodatkowym plusem jest oczywiście zgubienie zbędnych kilogramów – owoce zawierają duże ilości błonnika i są niskokaloryczne. Badania sugerują, że owoce mogą także zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i inne choroby przewlekłe. Ponadto dieta frutariańska może być pomocna przy oczyszczeniu organizmu z toksyn.
Zbyt długie stosowanie diety owocowej może być bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, tak jak wszystkie inne monodiety (diety jednoskładnikowe).

Wady diety frutariańskiej:

  • Niewystarczający udział białka pełnowartościowego, wapnia, żelaza i cynku co może się przyczynić do chronicznego zmęczenia i zwiększyć ryzyko osteoporozy.
  • Niedobór witaminy B12, czego skutkiem może być anemia.
  • Zbyt mała ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za funkcjonowanie kluczowych organów – mózgu i serca.
  • Duża ilość cukrów prostych – ich nadmiar może prowadzić do symptomów charakterystycznych dla osób cierpiących na cukrzycę. Ponadto węglowodany proste przyczyniają się do wahania poziomu cukru we krwi, co wiąże się z atakami wilczego głodu, które trudno zwalczyć, będąc na tak niskokalorycznej diecie oraz z huśtawką nastrojów.

Jakie owoce są najbardziej warte uwagi?

Odpowiadając na to pytanie najbardziej ogólnie, to oczywiście te, które w swoim składzie mają najwięcej witamin i minerałów. Tutaj godne polecenia są owoce jagodowe, które pod każdym kątem wyprzedzają całą gamę innych owoców. Są to m.in. jeżyny, maliny, morwa, porzeczki, truskawki i borówki. Z innych warto zwrócić uwagę na melony, morele, papaję, awokado, arbuzy i pomarańcze.

Przykładowe menu frutarianina:

  • Śniadanie: Szejk z bananów, kiwi i wiórków kokosowych, miska malin.
  • Drugie śniadanie: grejpfrut, garść migdałów.
  • Obiad: sałatka z pomidorów, cukinii i awokado.
  • Podwieczorek: sok świeżo wyciskany z pomarańczy i jabłek, garść suszonych śliwek.
  • Kolacja: gruszka, garść orzechów włoskich, koktajl z banana i malin.

Podsumowując, dieta frutariańska jest godna polecenia, ale tylko jeśli jest stosowana krótkoterminowo. Jeżeli dieta ta będzie u nas gościć przez kilka dni w regularnych odstępach czasu, możemy osiągnąć korzystne efekty – spadek masy ciała, oczyszczenie organizmu z toksyn, obniżenie cholesterolu i ciśnienia krwi. Musimy jednak pamiętać o tym, by wcześniej skonsultować się z lekarzem, by czuć się komfortowo i uniknąć wszelkich niebezpieczeństw z nią związanych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest