Dieta wodna – zasady, efekty, opinie i jadłospis

Większość z nas jest świadoma dobroczynnego działania wody, która w dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie, kondycję i wygląd skóry. Naukowcy odkryli również, że jest ona ściśle powiązana z odczuwaniem głodu. Jak to możliwe? Okazało się, że przy niedoborze płynów nasz mózg otrzymuje od organizmu sygnał, który błędnie interpretuje jako pilną potrzebę zjedzenia posiłku. Może dziać się tak również w wypadku stresu, kiedy często ciężko opanować nam nasz apetyt. Trzymając się kilku zasad picie wody może znacznie wspomóc proces odchudzania.

Zasady wodnej diety

Według założeń dieta wodna nie tylko przyśpiesza zrzucanie zbędnych kilogramów, ale także działa oczyszczająco. O takim działaniu mogliśmy już usłyszeć od zwolenników picia wody z cytryną na czczo, które powoli stawało się trendem, wśród fanów zdrowego żywienia.

Istnieją odmiany diety wodnej, ta najbardziej radykalna opiera się wyłącznie na piciu wody w dużych ilościach ok. 8 litrów dziennie, czyli 32 szklanek i zupełnym odstawieniu normalnych posiłków. Łatwiejszą do wprowadzenia jest dieta wodna, która współgra z posiłkami. Oprócz tego, że należy pić ją często, to najlepiej małymi łykami. Optymalną, codzienną ilością wody są 2 litry, nie możemy zapomnieć, że istnieją niebezpieczne skutki jej przedawkowania. Najlepszym wyborem jest oczywiście niegazowana woda mineralna, aby przy okazji dostarczyć organizmowi cennych minerałów. Poza wodą możemy pić jedynie konkretne odmiany herbaty- ziołowe, zielone, bądź czerwoną oraz kawę zbożową.

Kiedy warto pić wodę? Po pierwsze na czczo, minimum 20 minut przed śniadaniem. Warto dodać do niej cytryny, by dostarczyć witaminy C i dzięki kwaśnemu smakowi zadziałać pobudzająco. Zaleca się spożywanie wody około 30 minut przed każdym posiłkiem, aby zminimalizować uczucie głodu- posiłki wydają się wtedy bardziej syte. Dodatkowo powinniśmy pić wodę 1,5 h po posiłku, aby wspomóc metabolizm i móc bez ssącego żołądka zbliżyć się do pory kolejnego dania. Nie bez powodu spożywamy wodę tylko przed i po posiłku- spożywanie jej w trakcie jedzenia niesie za sobą dużo niepożądanych skutków, których nie jesteśmy nawet świadomi np. rozcieńczamy substancje odpowiedzialne za trawienie, przedłużając znacznie ten proces i w konsekwencji możemy odczuwać nieprzyjemne wzdęcia i zaparcia. Ostatnią szklankę wody warto wypić 30 minut przed snem, pomoże to organizmowi w regeneracji.

Jadłospis diety wodnej

Jeżeli prowadzimy zdrowy tryb życia i dbamy o zbilansowane posiłki, większe wyrzeczenia nie będą potrzebne. Zostajemy zatem przy dużej ilości warzyw, chudym mięsie, produktach pełnoziarnistych itd. Warto w tym czasie ograniczyć sól, która może doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie. Natomiast osoby nakierowane raczej na oczyszczenie organizmu powinny przede wszystkim zrezygnować z tłustych potraw, słodyczy, oraz słodzonych napoi. Nasz jadłospis w dużej mierze zależy od celu, jaki sobie postawimy w związku z wodną dietą.

Ile można schudnąć ? Efekty diety wodnej

Skutki diety wodnej związane są ściśle z okresem, w jakim będziemy trzymać się jej zasad. Na pewno dostarczanie odpowiedniej ilości wody pomogą zredukować skutki jej niedoboru takie jak na przykład ospałość, czy zmęczenie. Ponadto działamy na organizm oczyszczająco i poprawiamy metabolizm. U niektórych można dostrzec znaczne poprawy wyglądu skóry, która jest w końcu odpowiednio nawodniona. Ilość zrzuconych kilogramów zależy od naszego jadłospisu, aktywności w ciągu dnia i silnej woli, by konsekwentnie odmawiać sobie zakazanych produktów. Przeglądając wyniki korzystających z tej diety można spotkać się z różną ilością zrzuconych kilogramów, od 2 w dwa tygodnie, aż po 6 w dwa miesiące. To wszystko zależy od danego organizmu i naszego podejścia do własnego ciała.

Opinie dotyczące diety wodnej

Opinie na temat diety wodnej są podzielone. Nawet najbardziej radykalna wersja znalazła swoje zwolenniczki, które gwarantują, że schudły 15 kilogramów w 2 miesiące na samej wodzie. W opozycji do nich stają dietetycy, którzy podkreślają nie tylko możliwość efektu jo-jo, ale katowanie organizmu brakiem niezbędnych wartości odżywczych. W kwestii wprowadzenia regularnego picia wody wszyscy wydają się być zgodni- to rzeczywiście pomaga. Co więcej można wywnioskować z opinii to największy plus diety wodnej, czyli koszt. Zazwyczaj największym problemem diet jest konieczność zwiększenia budżetu przeznaczonego na jedzenie, natomiast w tym przypadku zdarza się, że wydajemy mniej – wystarczy porównać koszt butelki pepsi i wody.

Dieta wodna ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Do wprowadzenia wydaje się prosta, a na korzyść przemawiają również zaoszczędzone pieniądze. Przy wyborze wersji powinniśmy przede wszystkim walczyć o stałe efekty i nie forsować organizmu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest