Dieta Weight Watchers – czym jest, produkty, spodziewane efekty oraz jadłospis

Jak to działa? Znasz to uczucie, kiedy odchudzasz się już jakiś czas, waga nie spada już tak szybko, jak na początku, a Ty coraz mniej masz ochotę na siłownię i przygotowywanie dietetycznych dań, coraz częściej zerkasz w stronę słodkości i fast foodów, przecież skoro waga i tak ani drgnie – nie ma mowy, by Ci to zaszkodziło, prawda? Wychodzisz na spacer i spotykasz dawno niewidzianą przyjaciółkę, która zachwyca się Twoimi nowymi kształtami i nagle… wszystko wydaje się łatwiejsze do zniesienia. Trening zdaje się krótszy, słodki napój chętnie zastępujesz niegazowaną wodą ( uważasz tylko, by nie było jej mniej niż osiem szklanek dziennie – szkoda zniszczyć TAKIE efekty).

Zasady działania diety Weight Watchers

Dokładnie ten sam mechanizm zauważyły i wykorzystały otwierając swój biznes pewne Amerykanki. Dieta Weight Watchers, którą wymyśliły skupia się w największym stopniu na wsparciu psychologicznym oraz generalnej akceptacji ze strony otoczenia. Każdy z uczestników programu może spotkać się z psychologiem, dietetykiem i instruktorem grupowo lub indywidualnie, ale nie mniej niż 1 raz w tygodniu, potrzebny jest feedback mówiący, o tym, że również Tobie nadal zależy, że nie odpuściłeś. Udział w programie jest płatny przy rekrutacji i przy każdej sesji , a założycielki nie mogą narzekać na brak zainteresowanych tematem. Oczywiście – musisz stosować zdrową dietę i się ruszać, ale w granicach rozsądku. Spadek wagi nie jest więc spektakularny, to jedna ze stosunkowo zdrowych diet, dlatego może być też stosowana, jako trwała dieta stabilizacyjna – przez czas czynnego odchudzania zrzucasz około 1 kg w ciągu tygodnia. Dzienna dawka kalorii to 1250-1750 kalorii. Nie musisz liczyć kalorii – pokarmy przeliczane są na ilość punktów, które możesz spożyć w ciągu dnia oraz w ciągu tygodnia. Indywidualna liczba punktów ustalana jest w oparciu o indywidualne predyspozycje ciała, tryb życia itd.

Jak obliczyć, ile punktów powinnaś zjeść w ciągu dnia?

Oblicza się to poprzez dodanie odpowiedzi dotyczących następujących kategorii:
a) płeć – kobiety 7 pkt., mężczyźni 15 pkt.
b) wiek – do 20 r. ż – 5 pkt., między 21 a 35 r. ż – 4 pkt., między 36 a 50r. ż -3 pkt.,
od 51 do 65 r.ż. – 2 pkt., powyżej 65 r. ż – 1 pkt.
c) waga – dziesiętna cyfra twojej wagi np. 67 kg = 6 pkt.
d) tryb dnia – siedzący 0 pkt., stojący 2 pkt., chodzący 4 pkt., męcząca praca fizyczna 6 pkt.
e) wzrost – do 160 cm 1 pkt., od 160 cm 2 pkt.
f) cel – utrzymanie wagi ciała 4 pkt, spadek wagi ciała 0 pkt.

Zalecenia żywieniowe – co jeść a czego unikać?

Warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce, gotowe dania, dania typu fast food, słodycze (w ciągu 7 dni nie można zjeść ich więcej niż na sumę 14 punktów), tłuste sosy itp. Zalecane są warzywa i owoce ( w większości bez lub z niewielką wartością punktową), chudy nabiał, węglowodany złożone oraz ryby. Jeśli mamy zamiar do swojej diety włączyć mięso – musimy pamiętać o tym, aby nie było zbyt tłuste. Musimy wypijać nie mniej niż 2 litry płynów, najlepiej wody.

Jak obliczyć ilość punktów dla poszczególnych produktów?

(ilość KCAL w 100 g dzielona przez 60) + (ilość GRAM TŁUSZCZU dzielona przez 9) = ilość PUNKTÓW w 100 g produktu
W internecie znajdziesz też wiele tabel poświęconym przybliżonej wartości punktowej produktów.Uwaga! Ta dieta może być niebezpieczna dla osób z cukrzycą lub innymi problemami, które wymagają indywidualnie dostosowanej do schorzenia diety.

Przykładowy jadłospis diety Weight Watchers

Śniadanie: 2 kromki razowca, twarożek, koperek, ogórek, kilka plasterków kalarepki (5 pkt).
II Śniadanie: owoc kiwi, sok z pomarańczy bez cukru (1,5 pkt).
Obiad: Zrazy cielęce (6 pkt). Składniki: (dla 2 osób) 2 kotlety cielęce, ogórek konserwowy, natka pietruszki, łyżeczka oliwy, sól, pieprz.
Podwieczorek: Mały kubeczek kefiru (1,5 pkt).
Kolacja: Zapiekanka z warzyw i 100 g mielonego mięsa (5 pkt).

Wady i zalety diety Weight Watchers

Jej zaleta to przede wszystkim elastyczność oraz brak zakazów. Nie wyklucza ona bowiem żadnych produktów, co zmniejsza ryzyko niedoboru żywieniowego. To metoda wygodna, bo liczenie punktów jest łatwiejsze od liczenia kalorii. Dieta jest sycąca, stwarza możliwość eksperymentowania w kuchni, choć nie wymaga kupowania specjalnych produktów. Zachęca do stałych nawyków oraz odpowiedniego doboru produktów.

Udział w programie jest odpłatny, składka opłacana jest za każde spotkanie. Opuszczenie spotkania wiąże się z wygaśnięciem członkostwa. Odpowiedzialność za spadek wagi leży po stronie osoby odchudzającej się. Dieta ta niewskazana jest dla osób chorujących na cukrzycę lub z innymi problemami, które wymagają specjalnie dobranej do schorzenia diety. Może być nieodpowiednia dla osób, które potrzebują ścisłych wytycznych diety i mają problemy z ograniczeniem wielkości porcji, bo brak limitów na niektóre produkty może sprzyjać przejadaniu się nimi.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest