Odpowiednie odżywianie i nawadnianie organizmu to podstawa, a przede wszystkim w trakcie intensywnego wysiłku. Dostarczanie cennych minerałów, które przyjmujemy wraz z pełnowartościowym posiłkiem, pomaga odpowiednio wzmocnić organizm oraz wspomóc budowę tkanek, w tym mięśni. W sytuacji, gdy czeka nas długotrwały i intensywny wysiłek, jak w przypadku kolarstwa, szczególnie ważne jest prawidłowe odżywianie, aby cały czas pozostawać w pełni sił i nie uszkodzić mięśni, przez ich zbytnie osłabienie. Co zatem powinniśmy jeść i pić, aby móc efektywnie trenować kolarstwo? Czy są jakieś wytyczne, których powinniśmy się ściśle trzymać?
Spis treści
Co powinniśmy zjeść przed jazdą?
Przed jazdą nie powinniśmy jeść za dużo, wystarczy mały, delikatny posiłek w postaci na przykład owoców lub warzyw. Zbyt duża ilość jedzenia przed wysiłkiem może spowodować późniejsze problemy z trawieniem oraz wzdęcia przez cały okres wysiłku. Kiedy jest najlepszy czas na zjedzenie przed treningiem? Ciężko wskazać dokładnie, kiedy powinno się spożyć posiłek przed intensywnym wysiłkiem, jednak przyjmuje się, że powinna to być mniej więcej godzina przed rozpoczęciem treningu. W przypadku planowania dłuższego wysiłku, na naszym talerzu powinny znaleźć się produkty bogate w węglowodany, czyli między innymi owsianka, naleśniki, banany i pełnoziarniste pieczywo.
Czy w trakcie jazdy warto jeść?
Mogłoby się wydawać, że spożywanie posiłku w trakcie wysiłku nie ma sensu i nie przynosi żadnych efektów. Tym czasem, nic bardziej mylnego! Jedzenie wartościowych produktów w odpowiednich odstępach czasowych w trakcie wysiłku fizycznego ma niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Uzupełnia utracone składniki i minerały, jednocześnie powodując gwałtowny przyrost energii, w postaci dostarczanych tłuszczy. W trakcie jazdy na rowerze powinniśmy jeść co 30 min, po pierwszej godzinie od wysiłku. Powinna to być dawka 30-40g produktów bogatych w węglowodany i białko.
Przekąska po jeździe
Nawet niewielki posiłek po intensywnym i wyczerpującym wysiłku fizycznym, ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Warto jednak pamiętać, że posiłek po treningu, to nie może być byle co. Powinniśmy zadbać o to, aby dostarczyć organizmowi produkty bogate przede wszystkim w białko i węglowodany. Pozwoli to odbudować i w późniejszym czasie wzmocnić zniszczone mięśnie w trakcie wysiłku oraz dostarczy niezbędną dawkę składników potrzebnych do zebrania energii do następnego wysiłku. Produkty, które okażą się idealne w tej sytuacji to chudy twaróg z miodem, mleko czekoladowe, czy bułka z twarogiem.
Odpowiednie nawodnienie to podstawa
Woda stanowi ponad 70% naszego organizmu. Stanowi główny budulec naszego organizmu. To dzięki niej i odpowiedniemu poziomowi nawodnienia wszystko działa jak należy. Jeżeli uprawiamy wysiłek fizyczny, regularnie, czy sporadycznie, szczególnie powinniśmy pamięta
, żeby często nawadniać organizm. W przypadku kolarstwa, nawodnienie jest bardzo ważne, ze względu na długość trwania wysiłku. Chcąc rozpocząć kolarstwo, powinniśmy nauczyć się prawidłowo gospodarować wodą w trakcie wysiłku. Zanim wsiądziemy na rower, warto wypić około 500 ml wody. Pozwoli to przygotować mięśnie do wysiłku. Kolejnie, powinniśmy wypijać około łyk lub dwa, co każde 30 min. Jednakże, warto wiedzieć, że przy dłuższym, kilkugodzinnym wysiłku, lepszy od wody okaże się napój izotoniczny. Uzupełni zapotrzebowanie na wodę równie dobrze, a jednocześnie dostarczy inne, równie ważne dla organizmu minerały.
Trenując kolarstwo, nawet amatorsko, powinniśmy pamiętać o tym, żeby nawadniać organizm i dostarczać mu składniki odżywcze, w formie pełnowartościowych posiłków. Jest to szczególnie ważne, w przypadku gdy chcemy ćwiczyć efektywnie i cały czas wzmacniać i rozbudowywać tkankę mięśniową. Właściwa dieta wpłynie także pozytywnie na cały organizm. Regularne spożywanie wielu minerałów poprawi naszą sprawność merytoryczną oraz wpłynie na takie rzeczy jak pamięć, czy koncentracja. Chcąc regularnie trenować, pamiętajmy o właściwej diecie, bo pożądany efekt najszybciej osiągniemy łącząc wysiłek z dietą.