Dieta Rina – zasady, produkty oraz opinie

Wiele spośród popularnych diet obiecuje utratę zbędnych kilogramów w zawrotnym tempie, jednak często diety takie mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Pod tym względem dieta Rina jest jedną z najbardziej zrównoważonych – dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Na czym polega dieta Rina i jakie efekty pozwala osiągnąć?

Dieta Rina – czym jest?

Dieta Rina to coś dla tych, którzy nie wyobrażają sobie zbyt wielu wyrzeczeń i z reguły trudno im przestrzegać rygorystycznych zasad kolejnej diety cud. Wystarczy 90 dni, by stracić nawet 15 kilogramów i przyśpieszyć metabolizm na tyle, by nie pojawił się efekt jo-jo. Dieta Rina powstała w USA, jednak obecnie jest wyjątkowo popularna w Europie. Stworzona została z myślą o sportowcach, lecz szybko zauważono, że jest odpowiednia także dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. Jest zaliczana do najbezpieczniejszych diet, dzięki czemu obecnie stosuje się ją powszechnie.

Dieta Rina – zasady

Jeśli chodzi o ilość dziennie spożywanych kalorii, to jest ona stosunkowo duża. Jednakże dzięki temu nie dopuszczamy do spowolnienia metabolizmu, nie czujemy się głodni, a jednocześnie zdrowo chudniemy. W ciągu dnia jemy trzy posiłki. Śniadanie jest każdego dnia bardzo podobne – zjadamy 2 dowolne owoce. Mogą to być np. 2 jabłka, 2 banany, 2 brzoskwinie, czy dwa kawałki arbuza. Dla urozmaicenia warto jeść na zmianę różne owoce, by nie znudzić się nimi przez 90 dni.

W przypadku obiadu i kolacji wygląda to nieco inaczej. Przez cztery kolejne dni jemy produkty z jednej z czterech grup – białek, warzyw, węglowodanów lub owoców. Istotna jest tutaj także kolejność – najpierw mamy dzień proteinowy, potem warzywny, następnie węglowodanowy i na koniec owocowy. Ten 4-dniowy cykl powtarzamy przez 90 dni.

Podczas diety możemy pić kawę i herbatę bez cukru, a także wodę bez ograniczeń. Ponadto w 29, 58 i 87 dzień diety to dzień „wodny” – cały dzień nie je się niczego, a jedynie pije wodę. Po zakończeniu diety należy przez kolejne 90 dni pozostać przy owocowych śniadaniach.

Produkty w diecie Rina

Spożywane przez nas produkty różnią się w zależności od dnia diety. Oprócz owocowego śniadania zjadamy obiad i kolację składające się z przypisanej do danego dnia grupy produktów, przy czym kolacja powinna stanowić połowę porcji obiadowej. Poniżej produkty wskazane do spożywania w poszczególnych dniach.

Dzień białkowy

Ryba, indyk lub kurczak pieczone, przygotowane na parze albo grillowane. Natomiast jeśli nie chcemy jeść mięsa, możemy zastąpić je trzema jajkami czy też białym serem. Do tego sałatka oraz kromka chleba. Wśród dozwolonych produktów znajdują się także m.in. łosoś, wołowina, tuńczyk, sardynki, musztard, czy chude sery i jogurt.

Dzień skrobiowo-warzywny

Przygotowane na parze lub gotowane warzywa z sosem pomidorowym. Można dodać też ryż. Wśród dozwolonych produktów znajdziemy m.in. kukurydzę, ziemniaki, czosnek, pomidory, paprykę, marchew, koncentrat pomidorowy, cebulę, kiszoną kapustę, ogórki, fasolę czy cukinię. Jeść możemy także soczewicę, soję oraz migdały.

Dzień węglowodanowy

Możemy zjeść pizzę z sosem pomidorowym i mozzarellą (lub innym serem) albo makaron z sosem pomidorowym lub pesto. Do dozwolonych w tym dniu produktów zaliczamy np. mąkę pszenną, kukurydzianą czy gryczaną, makarony, kuskus, ciasta, pomidory, pieczarki, cebulę, orzechy, drożdże.

Dzień owocowy (witaminowy)

Przez cały dzień jemy owoce i warzywa – trzeba pamiętać, by były surowe. Poza tym można jeść orzechy, jednak zaleca się, by nie przekraczać 100 g dziennie.

Dieta Rina – korzyści

Dieta ta pozwala nie tylko zdrowo i skutecznie schudnąć. Dzięki jej stosowaniu możliwe jest obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Duże ilości antyoksydantów zawartych w owocach i warzywach pomagają ponadto neutralizować wolne rodniki, spowalniając tym samym procesy starzenia się organizmu. Połączenie diety z wysiłkiem fizycznym pozwala dodatkowo wzmocnić serce i poprawić ogólną kondycję fizyczną.

Dieta Rina – zgodnie z opiniami dietetyków w wielu krajach – należy do najzdrowszych diet. Została skonstruowana tak, by przyśpieszyć metabolizm, dzięki czemu po jej skończeniu nie grozi nam efekt jo-jo. Dużą zaletą jest także to, że nie wiąże się ona ze zbyt wieloma wyrzeczeniami. Dzięki temu sprawdzi się ona także u osób, które mają problem ze stosowanie m restrykcyjnych diet. Dieta Rina to zrównoważony sposób na uzyskanie wymarzonej sylwetki, który nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest