Wraz z nadejściem wiosny zrzucamy ciepłe ubrania i buty. Już niedługo w zwiewnych sukienkach i odkrytych butach będziemy łapać promienie wiosennego słońca. Najwyższy więc już czas zadbać o stopy, by pewnym krokiem przywitać wiosnę. O czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy mieć gładkie i zadbane stopy?
Spis treści
Czy wizyta w salonie kosmetycznym jest konieczna?
Z pewnością przyjemnie byłoby, gdyby naszymi stopami zajęła się wykwalifikowana kosmetyczka. Z reguły jednak wiąże się to z dość sporym kosztem, szczególnie gdy konieczne byłoby kilka wizyt. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w domowym zaciszu samodzielnie zająć się swoimi stopami i uzyskać zadowalający efekt. Wbrew pozorom wystarczą podstawowe akcesoria do pielęgnacji stóp oraz odpowiednie kosmetyki. Istotna jest przy tym regularność.
Czego potrzebują nasze stopy?
Sporo zależy tutaj od tego, czy zimą dbałyśmy o nie regularnie, czy też zdarzyło się nam zaniedbać pielęgnację. Jesienią i zimą łatwo bowiem odsunąć na dalszy plan dbanie o stopy – trudno się temu dziwić, w końcu nie mamy w tym czasie zbyt wielu okazji, by pokazywać stopy.
Ważnym elementem pielęgnacji stóp jest ich nawilżanie. Szczególnie po zimie, gdy nie dbałyśmy o nie regularnie, skóra stóp może być dość mocno przesuszona. Warto zatem postawić na intensywnie nawilżające kremy zawierające m.in. mocznik, masło shea, aloes czy panthenol. Dobrze jest wybrać krem przeznaczony do pielęgnacji stóp, gdyż taki preparat poza nawilżaniem, zapobiega również pękaniu pięt czy zmniejsza potliwość. Najlepiej aplikować go wieczorem po kąpieli – przy okazji można wykonać relaksujący masaż. Warto nałożyć grubszą warstwę kremu, założyć na noc skarpetki i położyć się spać. Dzięki temu działanie preparatu zostanie wzmocnione.
Złuszczanie – bez niego ani rusz
W pielęgnacji stóp niezbędne jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Często wystarczy raz w tygodniu wykonać peeling, by cieszyć się gładką skórą. Można przy tym skorzystać z gotowych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp, ale równie dobrze sprawdzą się także domowe sposoby. Zdać egzamin powinien chociażby peeling z wykorzystaniem cukru, kawy, a także płatków owsianych.
Jednak w przypadku, gdy zimą zaniechałyśmy pielęgnacji stóp, konieczne może okazać się intensywniejsze ścieranie zrogowaciałego naskórka. W tym celu warto wykorzystać szklaną lub papierową tarkę. Należy jednak używać jej z wyczuciem i niezbyt często – wystarczająca częstotliwość to raz na około 2 – 3 tygodnie. Lepiej natomiast zrezygnować z pumeksu – bardzo intensywnie ściera on skórę, a dodatkowo sam jest idealnym siedliskiem bakterii ze względu na swoją porowatą strukturę.
Zwieńczenie dzieła, czyli zadbane paznokcie
Nie sztuką jest wyłącznie pomalować paznokcie. Najpierw należy odpowiednio przyciąć je i opiłować. Najlepiej obcinać je na prosto bez zaokrąglania krawędzi, by zapobiec ich wrastaniu. Następnie należy paznokcie opiłować – wykonujemy to na sucho, gdyż opiłowywanie mokrych paznokci może prowadzić do ich rozdwajania. W przypadku, gdy są one wyjątkowo twarde, można namoczyć je (np. w trakcie kąpieli), a potem obciąć. Jednakże samo opiłowanie należy wykonać w momencie, gdy paznokci będą suche. Po kąpieli warto też usunąć skórki, gdyż wtedy jest to znacznie łatwiejsze.
Następnie możemy przystąpić do wykonania pedicure. By ułatwić sobie całą procedurę, warto skorzystać z separatora – dzięki niemu nie rozmażemy lakieru tak łatwo. To, jaki kolor wybierzemy, zależy tylko od nas, ale gdy paznokcie nie wyglądają w pełni zadowalająco, warto postawić raczej na stonowane kolory niż te rzucające się w oczy.
Zadbane kobiece stopy to widok, który przyciągnie nie tylko męskie spojrzenia. Wiele z nas bowiem chce, by nasze stopy prezentowały się świetnie w lekkim obuwiu. Wbrew pozorom taki efekt nie wymaga nadludzkiego wysiłku czy wydania fortuny. Wystarczy systematyczna pielęgnacja, by cieszyć się lekkimi i zadbanymi stopami, które bez obaw można pokazywać światu. Trzeba tylko pamiętać o regularnym nawilżaniu, złuszczaniu i wykonywaniu