Dieta Dubrow – czy ta dieta jest skuteczna? Zasady, przepisy oraz efekty

Chcesz być szczupła i wyglądać młodo, ale nie masz zamiaru rezygnować z węglowodanów, czy alkoholu? To możliwe! Znany chirurg plastyczny, Terry Dubrow, stworzył dietę idealną dla ciebie. Na czym polega proponowany przez niego sposób odżywiania?

Dieta Dubrow – czym jest?

Doktor Dubrow stworzył swoją dietę we współpracy z żoną, która twierdzi, że wypróbowała chyba wszystkie istniejące diety, ale najlepsze efekty uzyskała dzięki metodzie, którą opracowała ze swoim mężem.

„The Dubrow diet” to dieta interwałowa. Jedzenie w odpowiednich momentach dnia ma sprzyjać spalaniu tłuszczu i detoksykacji organizmu. Dubrow przekonuje, że jego dieta wprowadza ciało w stan autofagii – procesu autoregeneracji, w trakcie którego komórki ciała trawią obumarłe lub uszkodzone elementy swojej własnej struktury. Autofagia pozwala między innymi odwrócić efekty działania odpowiedzialnych za starzenie się organizmu wolnych rodników. I właśnie dlatego skóra staje się bardziej napięta i sprężysta, włosy gęstnieją, a w ciele pojawia się więcej energii.

Zasady

Podstawowym założeniem tej diety jest to, że przez 8 godzin w ciągu doby możemy jeść co chcemy, a przez pozostałe 16 godzin pościmy.
„Jeśli zjesz kolację o godzinie 20 a śniadanie zjesz następnego dnia o godzinie 8, to to już masz dwanaście godzin bez jedzenia – tłumaczy doktor Dubrow w radiowym show Jenny McCarthy. – Potrzebujesz już tylko wytrzymać cztery godziny bez jedzenia”. Niektórzy zalecają, by zrezygnować ze śniadania, by nie kończyć dziennego przydziału zbyt wcześnie. W czasie wolnym od jedzenia (16 godzin) powinniśmy pić dużo wody i ewentualnie niesłodzoną herbatę. Warto pamiętać, że hasło „możesz jeść wszystko” nie oznacza, że w ciągu 8 godzin mamy opychać się jedzeniem śmieciowym. W tym czasie zaleca się zjedzenie 3-5 zdrowych posiłków w dowolnych odstępach czasu.

3 fazy diety:

  • Faza nr 1: „Gotowa na czerwony dywan” – to najbardziej wymagająca faza, w trakcie której przez 2 do 5 dni należy między innymi ostro ograniczyć węglowodany (albo najlepiej w ogóle z nich zrezygnować) i całkowicie zapomnieć o alkoholu.
  • Faza nr 2: „Zbliża się lato” – w trakcie trwania tej fazy diety nadal odżywiamy się bardzo zdrowo, ale możemy już pić alkohol.
  • Faza nr 3: „Wyglądaj świetnie, żyjąc jak człowiek” – trzecia faza diety ma zapobiegać efektowi jo-jo. W jej trakcie można sobie pozwolić na mała oszustwa i schrupać ulubioną słodką lub słoną przekąskę.

Dla kogo jest ta dieta?

Dietę mogą stosować tylko osoby zdrowe. Jakiekolwiek problemy zdrowotne (np. cukrzyca, insulinooporność, hashimoto, inne problemy z tarczycą itd.) wykluczają stosowanie diety interwałowej! Nie należy jej łączyć z innymi dietami. Łączenie postu przerywanego z innymi, ekstremalnymi dietami typu: ketogeniczna, dietą 800-1000 kcal może przynieść więcej szkody i problemów ze zdrowiem, niż pożytku
Podczas stosowania tej diety nie powinniśy uprawiać intensywnego sportu.

Zalety diety Dubrow

  • spada ilość produkowanych wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu,
  • obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu,
  • działa pobudzająco na mózg – ten otrzymując zmniejszone porcje energii działa na zwiększonych obrotach produkując więcej połączeń nerwowych,
  • utrata wagi bez dokładnego liczenia kalorii i zaplanowanego jadłospisu. Nadal jednak trzeba pamiętać o zasadach zdrowego jedzenia i nie najadać się na zapas.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest