Czy arbuz tuczy?

Arbuz bez wątpienia zawiera mnóstwo cennych wartości odżywczych, w końcu to owoc, a te są zdrowe i należy je jeść. Co jednak w momencie kiedy chcemy zrzucić parę zbędnych kilogramów? Pewnie wiele osób na diecie zastanawia się czy owoce, w tym arbuz nie powodują przypadkiem przybierana na wadze.

Z czego składa się arbuz?

Przede wszystkim z wody, może jej zawierać aż 92%, ale też i cukru prostego – fruktozy. Cukier ten jest bardzo łatwo przyswajalny przez organizm i ten kto się odchudza pewnie nieraz słyszał teorię, że fruktoza tuczy. Owszem, jest to zgodne z prawdą, ale tylko w przypadku tej przetworzonej, czyli takiej, która jest dodawana w procesie produkcji do soków, słodyczy, ciastek czy sorbetów itp. Fruktozy naturalnie występującej w owocach nie ma co się obawiać, o ile oczywiście zachowujemy zdrowy rozsądek w ich spożyciu, bo jak wiadomo wszystko co w nadmiarze, tuczy. Ponadto nie warto rezygnować z arbuzów. To cenne źródło wielu wartościowych składników. Zawierają między innymi likopen, będący przeciwutleniaczem działającym antyoksydacyjnie i wykazującym działanie ochronne przed chorobami nowotworowymi. Co ciekawe arbuzy zawierają więcej likopenu niż pomidory. Poza tym są bogactwem beta-karotenu (witamina A), która również zalicza się do silnych antyoksydantów. Zawierają witaminę C oraz w mniejszym stopniu witaminy z grupy B i składniki mineralne jak miedź, mangan, magnez, fosfor, potas.

Właściwości arbuza

Dla osób pragnących schudnąć pocieszający jest fakt, że arbuzy wspomagają pracę jelit i pobudzają trawienie co zdecydowanie pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Działają także korzystnie na nerki dzięki swojemu moczopędnemu działaniu, chronią przed powstawaniem nowotworów, działają dobroczynnie na oczy i cerę, a także wpływają na prawidłowe działanie układu krążenia. Dodatkowo nawadniają organizm i doskonale orzeźwiają w upalne dni.

Czy zatem trzeba rezygnować z arbuzów na diecie?

Oczywiście, że nie. Podstawą, tak jak już wcześniej wspomniano jest zachowanie umiaru. Arbuz jest owocem niskokalorycznym – 100 gram dostarcza 30 kcal, ale należy pamiętać, że taka ilość dostarcza również ponad 6 gram cukrów prostych. Poza tym 100 gram arbuza to niewielka porcja i pewnie większości z nas ciężko się oprzeć, by nie sięgnąć po kolejną. A wiadomo, że im większa porcja tym większa kaloryczność. Dlatego jeśli lubisz arbuzy, a jesteś na diecie – nie rezygnuj z nich, a jedynie nie jedz ich w nadmiarze.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest