Dieta Weight Watchers – czym jest, produkty, spodziewane efekty

Jak to działa? Znasz to uczucie, kiedy odchudzasz się już jakiś czas, waga nie spada już tak szybko, jak na początku, a Ty coraz mniej masz ochotę na siłownię i przygotowywanie dietetycznych dań, coraz częściej zerkasz w stronę słodkości i fast foodów, przecież skoro waga i tak ani drgnie – nie ma mowy, by Ci to zaszkodziło, prawda? Wychodzisz na spacer i spotykasz dawno niewidzianą przyjaciółkę, która zachwyca się Twoimi nowymi kształtami i nagle… wszystko wydaje się łatwiejsze do zniesienia. Trening zdaje się krótszy, słodki napój chętnie zastępujesz niegazowaną wodą ( uważasz tylko, by nie było jej mniej niż osiem szklanek dziennie – szkoda zniszczyć TAKIE efekty).

Zasady działania diety Weight Watchers

Dokładnie ten sam mechanizm zauważyły i wykorzystały otwierając swój biznes pewne Amerykanki. Dieta Weight Watchers, którą wymyśliły skupia się w największym stopniu na wsparciu psychologicznym oraz generalnej akceptacji ze strony otoczenia. Każdy z uczestników programu może spotkać się z psychologiem, dietetykiem i instruktorem grupowo lub indywidualnie, ale nie mniej niż 1 raz w tygodniu, potrzebny jest feedback mówiący, o tym, że również Tobie nadal zależy, że nie odpuściłeś. Udział w programie jest płatny przy rekrutacji i przy każdej sesji , a założycielki nie mogą narzekać na brak zainteresowanych tematem. Oczywiście – musisz stosować zdrową dietę i się ruszać, ale w granicach rozsądku. Spadek wagi nie jest więc spektakularny, to jedna ze stosunkowo zdrowych diet, dlatego może być też stosowana, jako trwała dieta stabilizacyjna – przez czas czynnego odchudzania zrzucasz około 1 kg w ciągu tygodnia. Nie musisz liczyć kalorii – pokarmy przeliczane są na ilość punktów, które możesz spożyć w ciągu dnia oraz w ciągu tygodnia. Indywidualna liczba punktów ustalana jest w oparciu o indywidualne predyspozycje ciała, tryb życia itd.

Jak obliczyć, ile punktów powinnaś zjeść w ciągu dnia?

Oblicza się to poprzez dodanie odpowiedzi dotyczących następujących kategorii:
a) płeć – kobiety 7 pkt., mężczyźni 15 pkt.
b) wiek – do 20 r. ż – 5 pkt., między 21 a 35 r. ż – 4 pkt., między 36 a 50r. ż -3 pkt.,
od 51 do 65 r.ż. – 2 pkt., powyżej 65 r. ż – 1 pkt.
c) waga – dziesiętna cyfra twojej wagi np. 67 kg = 6 pkt.
d) tryb dnia – siedzący 0 pkt., stojący 2 pkt., chodzący 4 pkt., męcząca praca fizyczna 6 pkt.
e) wzrost – do 160 cm 1 pkt., od 160 cm 2 pkt.
f) cel – utrzymanie wagi ciała 4 pkt, spadek wagi ciała 0 pkt.

Zalecenia żywieniowe – co jeść a czego unikać?

Warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce, gotowe dania, dania typu fast food, słodycze (w ciągu 7 dni nie można zjeść ich więcej niż na sumę 14 punktów), tłuste sosy itp. Zalecane są warzywa i owoce ( w większości bez lub z niewielką wartością punktową), chudy nabiał, węglowodany złożone oraz ryby. Jeśli mamy zamiar do swojej diety włączyć mięso – musimy pamiętać o tym, aby nie było zbyt tłuste. Musimy wypijać nie mniej niż 2 litry płynów, najlepiej wody.

Jak obliczyć ilość punktów dla poszczególnych produktów?

(ilość KCAL w 100 g dzielona przez 60) + (ilość GRAM TŁUSZCZU dzielona przez 9) = ilość PUNKTÓW w 100 g produktu
W internecie znajdziesz też wiele tabel poświęconym przybliżonej wartości punktowej produktów.
Uwaga! Ta dieta może być niebezpieczna dla osób z cukrzycą lub innymi problemami, które wymagają indywidualnie dostosowanej do schorzenia diety.

Czytaj więcej:Dieta Weight Watchers – czym jest, produkty, spodziewane efekty
5 (100%) 1 głosów