Nie raz spotykamy się z terminem „zdrowej, zbilansowanej diety”. Dużo mówią o niej specjaliści wypowiadający się w telewizjach śniadaniowych, a social media są pełne doradców z zakresu dietetyki. Dlatego też postanowiliśmy nieco objaśnić to pojęcie.
W zbilansowanej diecie chodzi o to, by na bieżąco dostarczać organizmowi wszystkiego, czego aktualnie potrzebuje – składników odżywczych, które przyczynią się do poprawy aktualnego stanu organizmu, nadmiernie go przy tym nie obciążając. Jak zatem jeść, by nasza dieta mogła cieszyć się tym mianem?
Spis treści
Czy zdrowa dieta to to samo co zbilansowana?
Bywa, że pojęcie zdrowa i zbilansowana dieta stosowane są zamiennie. W zasadzie oznaczają bliskoznaczne terminy, jednak zbilansowany sposób odżywiania to coś więcej. Chodzi tu miedzy innymi o dostosowanie ilości kalorii do codziennego wysiłku oraz pór posiłku do aktywności danej osoby.
Oferta cateringów dietetycznych zawiera właśnie zbilansowane diety – przykładowo: w ofercie firmy MójCatering znajdują się zestawy dla osób o zróżnicowanym poziomie aktywności fizycznej, jak również tych, którzy zmagają się na co dzień z trudnościami żywieniowymi powodowanymi przez przewlekłe choroby.
Jak odżywiać się w zbilansowany sposób?
W zasadzie na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy powinien zastanowić się, co lubi jeść najbardziej i starać się eliminować wszelkie niezdrowe składniki ze swojej diety – zawsze można zastąpić je nieco korzystniejszymi dla naszego zdrowia zamiennikami.
Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, trzeba pamiętać, że białko jest podstawowym budulcem mięśni i dobrze jest go dostarczać do organizmu w całkiem dużej ilości. Takie porady można mnożyć, jednak w szczególnych przypadkach warto poradzić się lekarza lub trenera personalnego – zwykle nawet medyk pierwszego kontaktu lub trener z przygotowaniem dietetycznym mogą udzielić pierwszych, cennych wskazówek.
Zbilansowana dieta a suplementacja
Na nalepkach informacyjnych suplementów diety widnieje zwykle informacja o konieczności wdrożenia zbilansowanej diety. Nie jest to „czcze gadanie”, ale cenna rada, bowiem nic nie zastąpi racjonalnego żywienia, zorientowanego na posiłki o stałych porach, a także dostarczanie do organizmu szeregu substancji, bez których nie może on prawidłowo funkcjonować.
Suplementy więc nie mogą zastępować zbilansowanej diety- jednak mogą skutecznie uzupełnić niedobory niektórych składników odżywczych, takich jak wapń lub żelazo. To ważne, bo np. często brakuje ich w diecie wegetarian, a niedobór tychże substancji może skończyć się poważną chorobą.