Które zioła odtruwają i regenerują wątrobę?

Wątroba to największy gruczoł w naszym organizmie, pełni szereg funkcji zapewniających prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego nie przypadkiem tak ważna jest dbałość o nią i jej regeneracja. Sprzymierzeńcem w walce o zdrowie wątroby okazują się dary natury, czyli zioła, które skutecznie ją odtruwają i regenerują.

Dziurawiec wspomaga prace wątroby, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, zwiększa ilość wydzielanej żółci, przez co usprawnia proces trawienia. Polecany jest szczególnie po posiłkach bogato tłuszczowych. Ułatwia eliminacje toksyn oraz pełni funkcję protekcyjną przed działaniem wolnych rodników.

Mniszek lekarski należy do jednych z najlepszych ziół oczyszczających, działanie to zawdzięcza bogactwu składników taki jak witaminy A, C, D, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, wapń, potas, magnez, flawonoidy, karotenoidy, kwasy polifenolowe, cholina. Polecany w przypadku marskości wątroby czy wirusowym zapaleniu wątroby. Chroni również przed powstawaniem kamieni, a także rozpuszcza już istniejące, pomaga w obniżeniu złego cholesterolu.

Ostropest plamisty to zioło wspomagające prace wątroby, trzustki i woreczka żółciowego. Zawiera flawonoidy oraz naturalne antyoksydanty biorące udział w regeneracji hepatocytów. Usprawnia wydalanie złogów powstałych w woreczku, łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne. Może być stosowany, jako prewencja miażdżycy, gdyż reguluje stężenie cholesterolu. W jego skład wchodzi sylimaryna mająca korzystne działanie na zarówno na wątrobę jak i na mózg, poprawia pamięć i koncentrację.
Karczoch posiada liczne działania wspierające prace wątroby, zawarta w nim cynaryna pobudza detoksykację i usuwanie zbędnych produktów metabolizmu. Usprawnia trawienie wzmagając produkcję żółci, działa antyoksydacyjnie oraz obniża poziom złego cholesterolu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest