Teraz, aby odczytać swoje wyniki badań, nie musisz jechać w dane miejsce, by je odebrać – możesz zrobić to w domu! Jednak wiele osób ma problem z tym, by odczytać je prawidłowo i często nie wiedzą nawet jak się za to zabrać. Poniżej znajdziecie krok po kroku objaśnienia, co należy zrobić przed badaniem, na jakiej stronie znajdziemy swoje wyniki oraz jak je dokładnie odczytać.
Spis treści
KROK 1 – jak przygotować się do badania?
- Zaleca się pobieranie krwi na czczo, po około 12-godzinnym nieprzyjmowaniu pokarmów.
- Przed badaniem możesz wypić niewielką ilość wody.
- Dzień przed unikaj spożywania alkoholu.
- Dzień przed unikaj wysiłku fizycznego.
KROK 2 – w trakcie badania
- Trzymaj ręce nieruchomo.
- Po wyciągnięciu igły utrzymuj rękę wyprostowaną.
- Uciskaj gazik w miejscu nakłucia przed 5-7 minut.
- Unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów.
KROK 3 – zaloguj się na swoje konto pacjenta
Wystarczy wejść na stronę wyniki.diag.pl, na której wcześniej się rejestrujemy. Przy logowaniu należy podać swój numer PESEL bądź numer Karty Stałego Klienta, jeśli takową posiadamy oraz ustalone przy rejestracji hasło.
KROK 4 – jak odczytać wyniki badań?
Na karcie wyników badań znajdziemy dane zlecającego, datę i godzinę badania, dane pacjenta, numer zlecenia (pozwala na szybkie zidentyfikowanie zlecenie i odnalezienie wyniku) oraz właśnie wyniki przedstawione w kolumnie. Poniżej krótko wyjaśnimy każdą rubrykę, zaczynając od lewej strony karty badań.
1. BADANIE – w tej pierwszej kolumnie umieszcza się nazwę wykonanego badania. Warto pamiętać, że na jedno badanie składa się oznaczenie szeregu parametrów. Tak jak np. w przypadku morfologii krwi.
2. WYNIKI – wynik jest wyrażony opisowo, liczbowo, bądź symbolami +/-.
3. JEDNOSTKI – pokazuje w jakich jednostkach wyrażano wynik. Możliwa jest sytuacja, gdy różne laboratoria używają różnych jednostek dla jednego rodzaju badania.
4. ZAKRES REFERENCYJNY – wartości te wyrażają przedział w jakim powinien mieścić się prawidłowy wynik badania. Jeśli wynik przekracza poza ten przedział oznacza wynik nieprawidłowy.
Warto zwrócić uwagę, że zakresy wartości prawidłowych mogą się różnić w zależności od wielu czynników, np. zastosowanej metody wykonania oznaczenia, wieku czy płci pacjenta. Jeśli wynik znajduje się pomiędzy ustalonymi wartościami granicznymi przyjmuje się, że jest on prawidłowy.
Taki rezultat badania nie jest jednak podstawą do wykluczenia schorzenia. Dlatego wyniki powinny być interpretowane przez lekarza! Może on określić rodzaj problemu korzystając z kombinacji wyników innych badań, obrazu klinicznego pacjenta (stan zdrowia) czy pacjent przystąpił do badania prawidłowo przygotowany oraz szeregu innych czynników. Warto wspomnieć o często popełnianym błędzie – wynik „pozytywny” badania obecności czynnika chorobotwórczego nie oznacza, że wszystko jest w porządku, ale wręcz przeciwnie – stwierdzono infekcję.
5. LIW – wyniki są dodatkowo oznaczone symbolami.
– H (ang. HIGH – wysoki) – oznacza przekroczenie wartości maksymalnej dla danego parametru.
– L (ang. LOW – niski) – oznacza przekroczenie wartości minimalnej dla danego parametru.
BRAK SYMBOLU oznacza wynik prawidłowy, mieszczący się w zakresie wartości prawidłowych.
Na końcu karty badań znajdziemy także materiał w jakim zostało wykonane oznaczenie danego parametru, datę i godzinę wykonania oraz wydania, miejsce wykonania, a także diagnostę, który zaakceptował wynik do publikacji.
KROK 5 – skonsultowanie wyników u diagnosty
Po odczytaniu wyników możemy skonsultować je z odpowiednim specjalistą. Na stronie internetowej diag.pl/pacjent/kontakt/konsultacje-diagnostyczne/ dopasujemy dane miejsce i rodzaj konsultacji do własnych potrzeb. Znajdziemy tam dane lekarzy, kontakt oraz koszt konsultacji. Celem takich konsultacji jest pomoc w doborze badań uzupełniających wraz z omówieniem właściwego przygotowania się do nich oraz doboru optymalnego czasu ich wykonania. Następnie, wyjaśnienie ewentualnych nieprawidłowości (wyniki poza normą) i ułożenie dalszej drogi postępowania.
Jak widać, odczytanie wyników badań, nie jest tak trudne jakby mogło się wydawać. Jednak z każdą niejasnością należy zgłosić się do specjalisty, by rozwiać wszelkie wątpliwości.