Albinizm określany również mianem bielactwa związany jest z częściowym lub całkowitym brakiem melaniny, czyli barwnika, który powinien występować w organizmie. Niedobór tego pigmentu może występować w skórze, tęczówce oka oraz we włosach. Osoba cierpiąca na albinizm nazywana jest albinosem i wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Przejawia się on głownie w tym, że albinosi posiadają jasną karnację, a ich włosy, rzęsy i brwi są zwykle zupełnie białe. Sprawdź więc najważniejsze informacje dotyczące tego schorzenia. Przede wszystkim jego przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.
Spis treści
Jakie rodzaje albinizmu się wyróżnia?
Co do zasady występują trzy podstawowe rodzaje albinizmu, czyli bielactwa. Są to: albinizm właściwy, czyli bielactwo wrodzone uogólnione, albinizm lokalny, czyli bielactwo wrodzone częściowe oraz albinizm nabyty. O pierwszej formie albinizmu można mówić w sytuacji, w której schorzenie to zostanie odziedziczone po ojcu oraz matce. Warto zauważyć, że bielactwo wrodzone ujawnia się zaraz po urodzeniu. Najpierw pojawiają się pojedyncze, mniejsze plamy, które wraz z upływem czasu zajmują nawet całą powierzchnię skóry. Natomiast, jeśli dziecko odziedziczy gen odpowiedzialny za rozwój albinizmu tylko od jednego z rodziców można mówić o wystąpieniu bielactwa częściowego. Inaczej jest z albinizmem nabytym, który nie ujawnia się zaraz po urodzeniu, ale dopiero po upływie nawet kilkunastu lat życia. Występuje on, kiedy dochodzi do stopniowego wymierania komórek skóry, które są odpowiedzialne za nadanie jej odpowiedniego koloru.
Albinizm objawy
Rodzaj i zaawansowanie objawów albinizmu jest różne. W dużej mierze zależy od tego z jakim rodzajem bielactwa ma się do czynienia. Jednak najczęściej występującymi symptomami albinizmu są:
- jasna karnacja
- widoczne podskórne naczynia krwionośne
- białe włosy, brwi oraz rzęsy
- przezroczysta tęczówka oka
- czerwona barwa oka
- wyjątkowa wrażliwość na światło słoneczne
- częste pojawianie się pęcherzy i rumieni na skórze
- skłonność do oparzeń słonecznych
- albinizm paznokci
- choroby wzroku
- schorzenia słuchu
- większa podatność na zachorowanie na nowotwór
Jakie są przyczyny albinizmu?
Za występowanie albinizmu odpowiadają przede wszystkim czynniki genetyczne. Bowiem to one najczęściej warunkują wystąpienie tego schorzenia. Dlatego też za czynnik determinujący uważa się dziedziczność, czyli fakt, czy rodzice przekażą swojemu dziecku geny odpowiedzialne za rozwój tego defektu. Natomiast za bezpośrednią przyczynę bielactwa uważa się brak tyrozynazy, czyli enzymu, który przekształca prekursor melaniny w melaninę. Dosyć istotne znaczenie mają również nieprawidłowości związane z funkcjonowanie układu odpornościowego, a nawet nerwowego.
Albinizm leczenie
Tak naprawdę wyleczenie się z albinizmu nie jest możliwe. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą jedynie podejmować działania profilaktyczne, które zniwelują prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków związanych z bielactwem. Do takich działań należą chociażby: stosowanie kremów z filtrem, czy też unikanie przebywania na pełnym słońcu. Dla własnego bezpieczeństwa albinosi powinny być pod stałą opieką lekarza, który będzie monitorował ich stan zdrowia.
Albinizm jest schorzeniem, które dotyczy ludzi, ale również zwierząt oraz roślin. Wśród ludzi nie wstępuje on jednak bardzo często. Praktyka pokazuje, że z albinizmem mamy do czynienia zaledwie raz na dziesięć tysięcy urodzeń. Tylko w niektórych częściach świata, takich jak Tanzania lub regiony Afryki Południowej wyróżniają się wyższym czynnikiem zachorowań.